Lesko

Miasto Lesko jest dobrą bazą wypadową w Bieszczady.

Najcenniejszym zabytkiem Leska jest XVI-wieczna synagoga, oraz jeden z największych i najcenniejszych na Podkarpaciu kirkutów, czyli cmentarzy żydowskich.

LESKO

Miasteczko w dolinie Sanu, z wieloma zabytkami jakie pozostały po licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Jedna z bram wjazdowych w Bieszczady.

Lesko to miasto powiatowe nad Sanem, ośrodek turystyczny, handlowy i administracyjny, węzeł komunikacyjny, jedna z bram prowadzących w Bieszczady. Miejscowość została założona w XV w. przez Kmitów, jednak ślady bytności człowieka na tym terenie sięgają czasów starożytnych. Dzięki położeniu na szlaku handlowym z Węgrami i przywilejom szybko się rozwijało, do czego przyczynił się zapewne duży odsetek ludności żydowskiej. W latach międzywojennych Żydzi stanowili ponad połowę mieszkańców Leska. Kmitowie wznieśli tu pierwszy dwór obronny, który był położony na stromym brzegu Sanu. W połowie XVII w. Stadniccy – kolejni właściciele miasta – rozbudowali go tworząc murowany zamek, który po licznych zmianach i remontach przetrwał do dziś.

Warto zobaczyć: najcenniejszym zabytkiem Leska jest siedemnastowieczna synagoga, jeden z najciekawszych tego typu obiektów w Polsce. Budynek w przeszłości miał też znaczenie obronne i wchodził w skład dawnych fortyfikacji miejskich. Ma ciekawą architekturę i zewnętrzne dekoracje. Na frontowej ścianie nad wejściem widnieje hebrajski napis: „To miejsce przejmuje grozą, bo to dom Boży”.

Obecnie mieści się w nim Galeria Bieszczadzkich Twórców i punkt sprzedaży pamiątek.

W Lesku zachował się też jeden z największych i najcenniejszych na Podkarpaciu kirkutów, czyli cmentarzy żydowskich. Znajduje się na nim ok. 2000 macew, czyli płyt nagrobnych, z których najstarsze datowane są na XVI wiek.

Centrum miasteczka stanowią dwa rynki, jeden z dziewiętnastowiecznym ratuszem.

Bardzo ciekawie prezentuje się tutejszy kościół parafialny pw. Nawiedzenia NMP, który powstał ok. 1530 r. z fundacji Piotra Kmity. Gotycki w swej zewnętrznej formie, ma barokowe wnętrze pochodzące z czasów przebudowy dokonanej w połowie XVIII wieku. Pochowani w nim są przedstawiciele rodów Stadnickich, Ossolińskich i Krasickich. Znajduje się tu także grób Franciszka Pułaskiego, jednego z przywódców konfederacji barskiej, zmarłego w 1769 r. na skutek ran odniesionych w potyczce pod Rabem koło Ustrzyk Dolnych. W zamku leskim mieści się obecnie ośrodek wypoczynkowy. W sąsiedztwie cmentarza komunalnego znajduje się cmentarz wojenny z I wojny światowej.

Turystyka: przecina się tu kilka szlaków i tras turystycznych. Przebiega tędy pieszy szlak turystyczny (koloru zielonego) prowadzący z Zagórza przez Lesko, Wołkowyję na Krysową (840 m), a dalej szlakiem czarnym można dotrzeć do Połoniny Wetlińskiej. Dla wytrwałych i zaprawionych rowerzystów wytyczono tu szlak „Zielony Rower R 61 Greenway Karpaty Wschodnie” (znaki niebieskie) prowadzący w najdalsze zakątki Bieszczadów. Ciekawa jest także tematyczna trasa rowerowa „Szlak Nadsańskich Umocnień”, która jest świadectwem drugiej wojny światowej, dając możliwość zobaczenia najciekawszych obiektów obronnych legendarnej „Linii Mołotowa”. Jadąc tym szlakiem wzdłuż Sanu można dotrzeć aż do Przemyśla.

Również dla rowerzystów oznakowano szlak „Zielony Rower 5A Lesko-Wzgórze Gruszka” (znaki niebieskie), prowadzący przez najbardziej malownicze tereny gminy Lesko. Dla amatorów wypraw kajakowych wytyczony jest szlak  wodny „Błękitny San”, który prowadzi przez Sanok i Przemyśl, aż do ujścia do Wisły. Licznie rozlokowane wzdłuż biegu rzeki ośrodki wypoczynkowe i kempingi umożliwiają zaplanowanie spływu bez korzystania z namiotu. Przez Lesko przebiega też Międzynarodowy Szlak Naftowy, prowadzący z Gorlic aż do Borysławia na Ukrainie. Związki tych ziem z wielkimi ludźmi pióra upamiętnia międzynarodowy szlak im. Aleksandra Fredry. Lesko znajduje się także na trasie „Szlaku Chasydzkiego”.

W okolicy: około 3 km za Leskiem, przy drodze prowadzącej w kierunku Ustrzyk Dolnych, znajduje się jeden z najciekawszych w Bieszczadach, pomnik przyrody nieożywionej – to Kamień Leski. Jest to duży ostaniec, który jest zbudowany z piaskowca krośnieńskiego. W przeszłości był tu kamieniołom, który spowodował odsłonięcie dużej powierzchni skał osadowych. W sposób bardzo romantyczny to miejsce opisywali Aleksander Fredro, Stanisław Staszic, Oskar Kolberg i Wincenty Pol. Z Leska niedaleko jest do Sanoka, słynącego w Europie z największej w naszym kraju kolekcji ikon karpackich (Muzeum Historyczne) i największego w Polsce Skansenu, gdzie zgromadzono ponad 180 obiektów architektury drewnianej Łemków, Bojków i Pogórzan. Warto wybrać się także do Zagórza aby obejrzeć owiane legendą ruiny klasztoru Karmelitów Bosych.

Kamień leski

Na jedną z ciekawszych wycieczek można wybrać się do Bezmiechowej, gdzie na wzgórzu Kamionki (631 m) funkcjonuje lotnisko szybowcowe. Z tego miejsca rozciąga także jedna z najpiękniejszych panoram górskich na Wysokie Bieszczady i Góry Sanocko – Turczańskie. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet szczyty Tatr. Amatorzy podniebnych lotów mogą również skorzystać z oferty podobnego ośrodka położonym przy wyciągu narciarskim na Weremieniu.

A za Leskiem są już prawdziwe Bieszczady!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.