Lipie

Lipie – niewielka miejscowość położona u podnóża pasma Ostre. Są tu dwie stadniny koni. Rozległa dolina i sąsiedztwo lasów dają możliwość idealnego wypoczynku

 

LIPIE

Wieś położona w widokowej kotlinie z rozległymi widokami na Karpaty Wschodnie. Prawdziwy raj dla amatorów jazdy konnej. Okolica nie mniej przyjazna dla rowerów i trekkingu.

Warto wiedzieć, że Lipie z Michniowcem oraz Bystrem tworzą tzw. Karinę Lipecką, która skłania do snucia porównań z Toskanią. Rozległe pagórki, pokryte kwiecistymi łąkami i przegrodzone rzędami wierzb, wywołują niespotykane wrażenie, zwłaszcza w zestawieniu z potężnym masywem najwyższej partii Żukowa w tle – Besidą (856 m n.p.m.) i najwyższymi Jawornikami (908 m n.p.m.).

Lipie – niewielka miejscowość położona u podnóża pasma Ostre. Wieś lokowano w 1557 r. na mocy przywileju Zygmunta Augusta na prawie wołoskim. Stanowiła ona w przeszłości centrum krainy lipeckiej, do której należało 10 okolicznych wsi. Odkrycie w okolicy ropy naftowej w okresie międzywojennym spowodowało powstanie tu kopalni, która funkcjonowała do lat 70. XX wieku. W 1981 r. spłonęła we wsi drewniana cerkiew, jedna z nielicznych w Bieszczadach reprezentantek historycyzmu ukraińskiego, wzniesiona w 1900 r. Pozostały po niej tylko ruiny dzwonnicy.

W latach 70. XX wieku osiedliło się tu sporo górali z Podhala co daje się zauważyć szczególnie podczas śpiewów w tutejszym kościele. W ostatnich latach Lipie zaczęło zmieniać się w wieś agroturystyczną. Powstały tu gospodarstwa agroturystyczne oraz dwie stadniny koni. Dotychczasowe położenie wsi nieco na uboczu, z dala od głównych dróg stało się powoli jej atutem.

Rozległa dolina i sąsiedztwo lasów dają możliwość idealnego wypoczynku. Warto wiedzieć, że nad Lipiem przebiega europejski wododział i należy ono do zlewiska Morza Czarnego.

Warto zobaczyć: dawne cerkwisko z licznymi kamiennymi nagrobkami, których jak na Bieszczady  zachowało się bardzo dużo. Tutejsza cerkiew spłonęła i zachowała się tylko kamienna podmurówka. Krzyże z jej kopuł przechowywane są w lapidarium cerkwi w Bystrem.

W okolicznych lasach zobaczyć można pozostałości kopalni ropy naftowej, niestety nie oznakowane. We wsi zachowały się jeszcze resztki dawnej drewnianej zabudowy w postaci długich domów bojkowskich – zwanych chyżami.

Turystyka: przez wieś prowadzi szlak „Zielony Rower 8A Czarna-Bystre”, (znaki niebieskie). Transbeskidzki Szlak Konny PTTK, który rozchodzi się stąd w dwóch kierunkach. Jednym możemy dostać się w rejon Czarnej i dalej do Polany. Jadąc w kierunku odwrotnym dojedziemy do Lutowisk.

Mimo, że we wsi nie ma drewnianej świątyni przebiegają tędy dwa szlaki o tej tematyce. Rowerowy Szlak Ikon – „Michniowiec” (bez znaków) stanowiący odprysk głównego odcinka prowadzącego z Ustrzyk Dolnych aż do Chmiela (znaki niebieskie). „Szlak Architektury Drewnianej” biegnący z Leska w okolice Ustrzyk Dolnych, na którym podziwiać można najpiękniejsze drewniane cerkwie i kościoły.

Cerkiew w Michniowcu

Z lokalnych tras wycieczkowych warto polecić ścieżkę historyczno – przyrodniczą „Żukowem do Krainy Lipeckiej” (znaki żółte, ukośne) prowadzącą przez najbardziej malownicze okolice gminy Czarna.

W okolicy: z Lipia niedaleko do miejscowości Chrewt, gdzie istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych i wędkowania nad brzegami Jeziora Solińskiego.

W Lutowiskach funkcjonuje pierwsze w Bieszczadach Ekomuzeum „Trzy Kultury”. Na jego obszarze możemy zwiedzić wiele ciekawych historycznie i przyrodniczo miejsc. Po drodze do Lutowisk wart polecenia jest punkt widokowy z panoramą Bieszczadów Wysokich (duży parking po prawej stronie drogi).  Dla miłośników architektury sakralnej interesująca będzie wycieczka rowerowa do Michniowca i Bystrego gdzie zachowały się unikalne drewniane cerkwie i duża ilość starych krzyży przydrożnych. Okoliczne wzgórza zapewniają doskonałą obserwację rozległych krajobrazów doliny potoku Mszaniec.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.