Łobozew

Łobozew – wieś agroturystyczna rozciągająca się w malowniczej dolinie potoku Łoboźnica, u podnóża pasma Żukowa. Idealne miejsce na wypoczynek aktywny o każdej porze roku.

ŁOBOZEW

Wieś agroturystyczna w pobliżu Jeziora Solińskiego. Miejsce dla ludzi szukających ciszy i kontaktu z przyrodą. Przyjazne dla rowerów i długich wędrówek leśnych

Łobozew rozciąga się w malowniczej dolinie potoku Łoboźnica u podnóża pasma Żukowa. Miejscowość jest rozległa i dzieli się na część Górną i Dolną. Położenie w sąsiedztwie lasów i Jeziora Solińskiego spowodowało, że w ostatnich latach powstało tu wiele gospodarstw agroturystycznych, kwater i pensjonatów o zróżnicowanym standardzie. Idealne miejsce na wypoczynek aktywny. Pierwsze historyczne wzmianki o tej miejscowości pochodzą już z roku 1526.

Warto zobaczyć: Łobozew jest interesujący pod względem architektonicznym, na uwagę zasługuje jeden z nielicznie zachowanych w Bieszczadach dworów, w którym mieści się obecnie szkoła, kaplica św. Antoniego z XVII-wiecznym ołtarzykiem, czy też tradycyjne budownictwo wiejskie.

Turystyka: przez wieś przebiega międzynarodowy szlak rowerowy „Greenways Karpaty Wschodnie Zielony Rower 4B Wokół Żukowa” (znaki niebieskie), prowadzący wokół zachodniej części pasma Żuków. Z Łobozewa prowadzi także wiele ścieżek leśnych na grań Żukowa, gdzie przebiega kilka tras pieszych i rowerowych. Po dotarciu do platformy widokowej wchodzimy na ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną „Na stokach Żukowa” wytyczoną i utrzymywaną przez Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne. Prowadzi tu także spacerowy szlak oznakowany w kolorze zielonym „Żukowem do Krainy Lipeckiej”, którym można dotrzeć do Czarne, Bystrego, Michniowca i Lipia.

Na północnych stokach od strony Ustianowej urządzono w malowniczej scenerii leśnej trasy narciarstwa biegowego, dostosowane do różnych poziomów umiejętności. Latem z powodzeniem można na nich uprawiać nordic walking. To dwie trasy narciarstwa biegowego: wyczynowa (5 km) i rekreacyjna (20 km).

W okolicy: Łobozew położony jest w sąsiedztwie Jeziora Solińskiego, jednego z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Bieszczadach. Nad jego brzegami powstało wiele ośrodków i miejsc, które oferują przeróżne formy aktywnego wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. Można tu popływać na kajakach, rowerach wodnych, łódkach, żaglówkach, uprawiać windsurfing. Malownicze brzegi jeziora można podziwiać również z pokładu statków spacerowych, których w sezonie kursuje kilka (przystanie w Solinie i Polańczyku). Wzdłuż brzegów w wielu miejscach czekają plaże i strzeżone kąpieliska, w sąsiedztwie których istnieje niezliczona ilość barów i kawiarni.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.