Łodyna

Łodyna – wieś agroturystyczna u podnóża Kamiennej Laworty, założona w 1555 r. Od lat 80-tych XIX w. wydobywa się tu do dziś ropę naftową i jest to jedna z najdłużej działających kopalni tego surowca w Polsce. Funkcjonuje tu też Ekomuzeum „HOŁE”, eksponujące ciekawe przyrodniczo i kulturowo miejsca oraz lokalne osobliwości.

ŁODYNA

Łodyna to wieś agroturystyczna u podnóża Kamiennej Laworty, założona w 1555 r., położona częściowo na obszarze Parku Krajobrazowego „Gór Słonnych”.

Od lat 80. XIX w. wydobywa się tu nieprzerwanie ropę naftową i jest to jedną z najdłużej działających kopalni tego surowca w Polsce.

Warto zobaczyć: atrakcje na trasie Ekomuzeum “HOŁE”, eksponujące ciekawe kulturowo miejsca jak: dawna cerkiew greckokatolicka pw. Archanioła Michała z 1862 r., obecnie kościół rzymskokatolicki; ciekawa i niespotykana w tym rejonie murowana kaplica przydrożna z początku XX w., wybudowana na planie ośmiokąta; tradycyjne budownictwo wiejskie w tym chyża bojkowska.

Niewątpliwą atrakcją jest możliwość zobaczenia funkcjonującej przeszło 130 lat kopalni ropy naftowej. Metody wydobycia niewiele się tu zmieniły od czasów jej powstania i można odnieść wrażenie pobytu w żywym skansenie techniki, wiele urządzeń (tzw. kiwonów) pamięta zapewne czasy przedwojenne, inne są już nowoczesnymi urządzeniami wydobywczymi. Cały cykl ich pracy możemy bez przeszkód oglądać, gdyż obszar kopalni przecina droga przelotowa z Łodyny do Wańkowej.

Turystyka: przez wieś przebiega międzynarodowy szlak rowerowy „Greenways Karpaty Wschodnie Zielony Rower R-61”. Rowerowy „Szlak Ikon – Wokół Chwaniowa” (szlak łącznikowy, znaki żółte), na którym podziwiać można drewniane cerkwie w Krościenku, Liskowatem, Leszczowatem i w samej Łodynie. Podobnie „Szlak Architektury Drewnianej” prowadzący z Leska w okolice Ustrzyk Dolnych, na którym podziwiać można najpiękniejsze drewniane cerkwie i kościoły. Duża ilość ścieżek leśnych czy polnych dróg daje możliwość dotarcia do licznych punktów widokowych i poznania okolicznych krajobrazów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.