Łopienka

To właściwie Dolina Łopienki – nieistniejącej już wsi łemkowskiej, miejsce kultowe w Bieszczadach. Dolinę położoną pomiędzy Łopiennikiem (1069 m), a szczytem Korbania (894m) zasiedlono w połowie XVI wieku osadnikami wołoskimi. 

W środku najpiękniejszej bieszczadzkiej doliny stoi murowana cerkiew, dawne bardzo znane sanktuarium maryjne. To prawdziwa oaza spokoju i ciszy, idealna na przejścia piesze. Wizyta tu jest obowiązkowa!

Łopienka to współcześnie opuszczona dolina dawnej wsi bojkowskiej, miejsce kultowe w Bieszczadach. Dolinę położoną pomiędzy Łopiennikiem (1069 m), a szczytem Korbania (894 m) zasiedlono w połowie XVI wieku osadnikami wołoskimi. Zasłynęła przede wszystkim jako ośrodek kultu maryjnego za sprawą cudownej ikony Matki Bożej czczonej w miejscowej cerkwi, co było rzadkością w ówczesnych czasach. Wkrótce Łopienka stała się miejscem kultowym i celem licznych pielgrzymek. Przybywali tu na słynne odpusty pątnicy z odległych zakątków Galicji, Węgier, Rusi, Łemkowie, Bojkowie, Pogórzanie, Słowacy i Węgrzy.

Z czasem cudowną ikonę przeniesiono z kapliczki do wybudowanej w 1829 roku murowanej cerkwi pw. św. Męczennicy Paraskiewii. W ten sposób podkreślono szczególną rolę obrazu. Wieś została całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej, a żyjący w niej od pokoleń Łemkowie wysiedleni. Ocalała jedynie murowana cerkiew, która jednak została zdewastowana, wyposażenie rozgrabione a sam obiekt popadł w niemal całkowitą ruinę. Ocalała tylko cudowna ikona wywieziona potajemnie przez miejscowych księży obydwu obrządków jeszcze w trakcie walk polsko-ukraińskich i ukryta w Wołkowyi. Z czasem trafiła do kościoła w Polańczyku, gdzie znajduje się do dziś.

Opustoszałą doliną i ruiną cerkwi zainteresował się na przełomie lat 50. i 60. XX wieku historyk sztuki Olgierd Łotoczko, który zabezpieczył budowlę przed dalszą dewastacją. Jego autorstwa był również, nowatorski jak na tamte czasy, pomysł stworzenia w dolinie wioski skansenowej z przykładami drewnianej architektury łemkowskiej i bojkowskiej. Nie został on jednak zrealizowany. Po śmierci Olgierda Łotoczki cerkwią zajął się Zbyszek Kaszuba, którego zabiegi i entuzjazm doprowadziły po długich latach do rekonstrukcji świątyni. Łopienka szybko stała się miejscem turystycznych pielgrzymek i wypraw, a obecność w tej dolinie jest niemal obowiązkowa dla każdego przebywającego w Bieszczadach. Jesienią 2000 roku, poświęcono kopię cudownej ikony autorstwa Jadwigi Denisiuk z Cisnej, oprawionej w ramę odtworzoną przez Józefa Soszyńskiego z Dwernika. Od tej pory odbywają się tu latem msze w dwóch obrządkach. Z czasem obok cerkwi odbudowano kaplicę grobową z XIX w. i drewnianą dzwonnicę. Cerkiew jest otwarta dla zwiedzających cały rok.

Co warto zobaczyć w dolinie Łopienki?

Idąc w górę doliny od parkingu przy drodze Dołżyca-Terka nietrudno zauważyć rozległe rozlewiska żeremi bobrowych. Bobry w pustej dolinie mają doskonałe warunki i od kilku lat zadomowiły się tu na dobre. Przebywając w dolinie można ugasić pragnienie przy źródełku słynącym jako uzdrawiające. W górnej części dawnej wsi podziwiać można niewielki wodospad i pracę przy retortach do wypalania węgla drzewnego. Warto przespacerować się na wyżej położone polany skąd rozciągają się wspaniałe panoramy samej doliny a także, doskonale widoczne przy dobrej pogodzie, pasmo Połoniny Wetlińskiej. Wyraźnie też widać niemal geometryczne tarasy dawnych pól oraz stare drogi polne. Wszystko to tworzy swoisty klimat oraz niecodzienną i niepowtarzalną atmosferę tej jednej z najpiękniejszych bieszczadzkich dolin.

Jakie atrakcje turystyczne na Was czekają?

Ślady kulturowe, atmosfera doliny oraz jej walory krajobrazowe sprawiają, że jest to miejsce idealne do uprawiania turystyki aktywnej. W okolicy przebiega kilka szlaków turystycznych, z których łatwo możemy zboczyć i odwiedzić to urokliwe i nieco tajemnicze miejsce. Przebywając w masywie Łopiennika możemy zejść do doliny ścieżką przez przełęcz „Za Kiczerą” (znaki czerwone) do studenckiej bazy namiotowej. Podobnie idąc z Bystrego szlakiem pieszym (znaki niebieskie) przez Durną (979 m) możemy zejść do doliny ścieżką (znaki zielone). W samej dolinie wyznakowano ścieżkę przyrodniczo-kulturową “Dolina Łopienki” (znaki niebieskie).

Jedną z ciekawszych dróg dotarcia do Łopienki jest nieoznakowana ścieżka leśna, a dawniej droga polna z Tyskowej przez przełęcz Hyrcza. Po drodze mijamy starą kapliczkę przydrożną, a na trasie nierzadko można zobaczyć ślady niedźwiedzi.

Do Łopienki można też dotrzeć bez trudu rowerem poruszając się szlakami z Dołżycy do Terki czy też do Kalnicy (znaki zielone R 61 „Greenway Karpaty Wschodnie”, niebieskie „Zielony Rower Bieszczady”, czerwone „Karpacki Szlak Rowerowy”) i skręcić w dolinę przy oznakowanym parkingu (Buk).

Co warto zobaczyć w jej okolicy?

Wycieczkę do Doliny Łopienki możemy połączyć z wizytą w rezerwacie „Sine Wiry” położonym w sąsiedniej dolinie rzeki Wetlinki, podziwiając niespotykane w Bieszczadach przełomy tej górskiej rzeki. Wytyczona jest specjalna ścieżka widokowa. Do niedawna istniało tu małe jeziorko zwane Szmaragdowym powstałe w 1980 r. na skutek osunięcia się zbocza góry, które jednak z czasem samoczynnie zanikło.

Z Łopienki niedaleko jest także do Polanki, gdzie na wysokiej skarpie nad Solinką znajduje się – chyba najbardziej znana w Bieszczadach – „Kibakowa Kapliczka”, inaczej zwana kapliczką „Szczęśliwego Powrotu”.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.