Majówka w Bieszczadach: Cisna i okolice

Cisna i jej okolice leżą w granicach Ciśniańsko – Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, który wraz z Parkiem Krajobrazowym Doliny Sanu i Bieszczadzkim Parkiem Narodowym wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie. Położenie u podnóża głównego grzbietu Karpat Wschodnich, wzdłuż granicy ze Słowacją jak również na skrzyżowaniu dużej obwodnicy bieszczadzkiej i drogi karpackiej wiodącej z Komańczy do Ustrzyk Górnych powoduje, że zwiedzając Bieszczady nie sposób pominąć Cisnej.

Obszar ten oferuje szereg atrakcji i usług turystycznych w tym duży wybór miejsc noclegowych zarówno w gospodarstwach agroturystycznych, jak też pensjonatach i hotelach. Niektóre z nich stały się nawet obiektami kultowymi jak „Siekierezada”. W regionie mieszka wielu artystów zajmujących się m.in. ikonopisaniem, rzeźbiarstwem oraz poezją. Wielu bieszczadzkich twórców, którzy postanowili osiąść w regionie, tworzy swoisty „folklor” miejscowości. Można to zauważyć na każdym kroku. Da się też to odczuć podczas najbliższej majówki 🙂

 

To tylko oferta GCKiE, a dzieje się wiele więcej. Sprawdźcie naszą rozpiskę! 🙂

sobota, 28 kwietnia

Koncert zespołu Mała Caryna czyli Kwietniówka pod Honem, Cisna

28 kwietnia – 30 kwietnia
początek, 28 kwietnia o 21:00
Bacówka pod Honem Cisna, Cisna 82, 38-607 Cisna
Wszyscy zachwycają się majówką a takiemu kwietniowi jest smutno.
Nie lubimy smutnego kwietnia. Wracamy pod Hon w kwietniu.
Chociaż już wróciliśmy…
A kto z nami? 😉
Łukasz Nowak i Adam Marańda to duet muzyków związanych z Grupą Caryna. Jego członkowie od lat mieszkają w Łodzi i wpisują się w jej barwną, wielokulturową tradycję.
Łukasz Nowak to autor tekstów, założyciel zespołu Caryna, twórca i współtwórca programów muzycznych: „Podróże z balladą”, „Słowiańska dusza”, „Pieśni naszych czasów”.
Adam Marańda jest absolwentem zespołu szkół muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Dołączył do zespołu w 2014 roku ubogacając jego brzmienie wirtuozerskimi partiami skrzypiec. Obaj Panowie często koncertują jako duet. Na ich występ złożą się kompozycje autorskie oraz najważniejsze i najbardziej znane utwory sceny studenckiej, turystycznej i poetyckiej.

Poniedziałek, 30 kwietnia

Spotkanie z poetą Jakubem Domoradzkim, Cisna

 

30 kwietnia, godz. 18:00
Cisna Centrum Kultury, 38-607, 38-607
wydarzenie na FB

Spotkanie z poetą Jakubem Domoradzkim w ramach promocji jego najnowszego tomiku wierszy: Nie przysypuj gruszkami popiołu.
Jakub Stanisław Domoradzki (1992) – Galicjanin zamieszkały w Warszawie, debiutował tomikiem “Wiersze, których nie lubi mój tata” (Mamiko, 2016), który otrzymał nominację do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom roku. Trzy pierwsze utwory z niniejszego zbioru ukazały się w Antologii Stajni Literackiej SPP Co jest pisane (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Oddział Warszawa, 2016). W 2017 wrocławskie wydawnictwo Liberum Verbum wydaje jego drugi tomik – Nie przysypuj gruszkami popiołu, z którym podróżuje po kraju, i znalazł się w nim wiersz o Bieszczadach “Moja bieszczadzka opowieść”. Wiersz ten tak spodobał się w niektórych kręgach kulturalnych Bieszczad, że został zaproszony na Festiwal Stachury do Smolnika w listopadzie tamtego roku, niestety nie mógł tam być z powodu innych, już zaplanowanych spotkań promocyjnych. Jego wielkim marzeniem jest promować tomik w Bieszczadach. [facebook]

WTOREK, 1 maja

Koncert Skacowanych, Wetlina

1 maja, godz. 20:00
Baza Ludzi z Mgły, Wetlina 82, 38-608 Wetlina
wydarzenie na FB

 

“Planujesz majówkę w Bieszczadach?
Gdy już opadniesz z sił po przebytym szlaku i zechcesz doładować bateryjki w miłej atmosferze i przy naszej muzyce, to zapraszamy. Wstęp darmowy!” [facebook]

Jeszcze 8 godzin, Jaworzec

1 maja, godz. 18:00
Schronisko Jaworzec, Jaworzec 1, 38-608 Kalnica

Jeszcze 8 Godzin to młody, tworzony przez grupę przyjaciół zespół z Rzeszowa. Skład koncertuje od ponad roku prezentując głównie muzykę autorską jak i covery znane i nieznane. W swojej twórczości formacja obraca się w klimatach rocka, muzyki folkowej i funk. [facebook]

ŚRODA, 2 maja

Neal Cassady – koncert w Hipisówce, Dołżyca

2 maja, godz. 20:00 (bilety po 10zł)
Hipisówka, Dołżyca 17, 38-607 Dołżyca
wydarzenie na FB
Serdecznie zapraszamy na koncert otwierający nową scenę w Hipisówce w sezonie 2018!
Przyjdźcie, zobaczcie zmiany, cieszcie się nalewkami, piękną pogodą i przede wszystkim świetną muzyką w wykonaniu krakowskich muzyków, którzy przyjeżdżają w Bieszczady specjalnie dla gości Hipisówki!
Teraz parę słów o Nich:
Neal Cassady to mieszanka wybuchowa. Psychodeliczne gitarowe granie łączą z euforyczną punkową energią. Silny narkotyk, mocny na płycie, mocniejszy na żywo. Drugi album Later Than You Think został nagrany w szczawnickiej chacie i krakowskim Taktik: Studio i Sala Prób. Zostanie wydany nakładem Music Is The Weapon. [facebook]

Aldaron i Jarecki w GCKiE, Cisna

2 maja, godz. 19:00
Cisna Centrum Kultury, 38-607 Cisna

Po raz pierwszy w tym miejscu! Cisna i okolice. Zapraszamy majówkowo serdecznie!
wstęp: 20 zł

 

Rado Barłowski i Łukasz Grudysz, Jaworzec

2 maja, godz. 18:00
Schronisko Jaworzec, Jaworzec 1, 38-608 Kalnica

Jaworzec. Moja ulubiona Bacówka w Bieszczadzie. Tata mnie tam zaprowadził, kiedy miałem dziesięć lat, ale nie pamiętam, czy zostaliśmy wtedy na noc. 
Będzie mi bardzo miło zaśpiewać Wam moje piosenki w tym miejscu. Zdjęcia Łukasza na ścianach! 🙂 
“Póki szczyty gór nad nami…”
Zapraszam.
(Zdjęcie: Małgorzata)

CZWARTEK, 3 maja

Koncert Natchniony Bieszczadem Maciej Jóźwik, Jaworzec

3 maja, godz. 19:00
Schronisko Jaworzec, Jaworzec 1, 38-608 Kalnica

Bieszczadzkie Wieczory – opowieści o Bieszczadach pisane muzyką i słowem.
Natchniony Bieszczadem, czyli Maciej Jóźwik zagra na gitarze akustycznej i zaśpiewa, utwory do wierszy: Anny Dędor – “Niesione Wiatrem w Bieszczadach”, “Ruszaj w Bieszczady” Agnieszki Czarneckiej – “Poeci nad Silnicą”, Alberta Płusa – “Pod Caryńską”, Ryszarda Szocińskiego – “Bieszczadnik i kolejka”, “Ballada Bieszczadzkiego Zakapiora”, “List do żony”, Przemysława Mańka – “Nigdy nie byłem w Bieszczadach”.
W repertuarze znajdą się również znane covery np. SDM, Jaromira Nohavicy, Dżem, T. Nalepy i inne. [facebook]

 

A dla tych, którzy obok Siekierezady nie przechodzą obojętnie komunikat prosto z Siekierezadowego fanpage’a:

30 kwietnia Yellow Horse
3 maja Arek Zawiliński Trio
4 maja Dziady Kazimierskie
Zaczynamy w okolicach godz 21 i uiszczamy myto w wysokości 10 zł” [facebook]

Pozostaje nam tylko życzyć udanego wypoczynku w Bieszczadach i zaprosić na kolejne majówkowe rozkłady jazdy 🙂
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.