Najbardziej charakterystycznym i najczęściej odwiedzanym miejscem w Wysokich Bieszczadach są bezleśne połoniny, które przypominają wysokogórskie łąki i położone są ponad górną granicą lasu. Połoniny to unikatowe i spotykane tylko w Karpatach Wschodnich zbiorowiska roślinne, których nie ma w innych polskich górach. W Bieszczadach przyrodnicy wyróżniają tylko trzy piętra roślinno-klimatyczne, a mianowicie: pogórze, regiel dolny oraz połoniny. To także unikat w skali naszego kraju.
Warto przy okazji wycieczki na połoniny skorzystać z bogatej oferty najbliższych lokali:
28 kwietnia, sobota
JAK zespół Piosenki Poetyckiej, Ustrzyki Górne
Wszystko zaczęło się od Stachury i okresu wielkiej młodzieńczej fascynacji lidera zespołu, życiem i twórczością tego poety. Nieskończona ilość ogniskowych śpiewograń, wędrówek po górach, podróży autostopem, fascynacja kulturą ludową (także muzyczna), wszystko to z pewnością miało duży wpływ na kształt i treść pisanych piosenek, które początkowo trafiały do tzw. szuflady. Dopiero zdobycie wyróżnienia w II Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Ks. Jakuba Wujka „Wysoka Rozdzielczość” – 2005 oraz wyróżnienia w konkursie piosenki bieszczadzkiej w ramach VI Festiwalu Sztuk Różnych „Bieszczadzkie Anioły 2006″ „za przystosowanie poezji ogólnej do warunków bieszczadzkich” stało się momentem przełomowym dającym liderowi grupy wiarę w to, że to co pisze ma jakiś sens. Z drugiej jednak strony sama „zabawa słowami” i „ubieranie” ich w melodię jest bardzo fascynujące. Innym, nie mniej ważnym elementem, na który stawia zespół, jest klimat, specyficzny nastrój i oczywiście, najważniejszy chyba element piosenki, oczywiście tuż obok tekstu, czyli melodia. A jak wiadomo dobra piosenka to taka, która „wpada w ucho”, przy założeniu że szybko nie ulatuje drugim.
Aktualny, wciąż poszerzający się repertuar zespołu to piosenki przede wszystkim do tekstów i muzyki Gabriela Manowca, jednakże podczas koncertów JAK wykonuje także utwory z repertuaru „W Rzepaq”.
Jeśli chodzi o styl muzyczny wykonywanych piosenek to jest on z pewnością wypadkową doświadczeń muzycznych wszystkich członków zespołu. Zespół stara się czerpać z różnych gatunków muzycznych, chce żeby ich piosenki były stylistycznie zróżnicowane. Niestety zmorą wielu zespołów tego rodzaju jest granie na tzw. „jedno kopyto”, JAK stara się oszczędzać tego rodzaju doświadczeń swoim słuchaczom.
http://zespol-jak.pl/
Źródło [https://www.facebook.com/events/1441521512641079]
Koncert Ziemiah, Ustrzyki Górne
Po co coś pisać jak można posłuchać. W tajemnicy Wam tylko powiem że nigdzie nie brzmią jak w Bieszczadzka Legenda.
Majówka z Ziemiah 28.04 godzina jak zwykle 21 coś [facebook]
29 kwietnia, niedziela
Koncert Aldarona i Jareckiego, Ustrzyki Górne
Ustrzyki Górne, Zajazd pod Caryńską
Paweł „Aldaron” Czekalski – gitarzysta, wokalista, autor piosenek, bard. Śpiewa piosenki opisujące życie we współczesnym świecie, o relacjach i zależnościach świata natury i cywilizacji, o radościach, wyborach, smutkach, poszukiwaniu duchowości współczesnego człowieka.
http://aldaron.eu/
Źródło [https://web.facebook.com/events/152366192122530/]
30 kwietnia, poniedziałek
Koncert Tomka Olesińskiego, Ustrzyki Górne
Tomasz Olesiński od kilku miesięcy przy okazji wielu koncertów obdarowuje nas bardzo wpadającymi w ucho piosenkami jak „Wieczór w przydrożnym barze” czy „Prośba”. Muzyk, autor piosenek, fotografik, producent wydarzeń artystycznych. Ludzi traktuje z wzajemnością 🙂
O Tomku można by pisać dużo nie tylko na muzyczne tematy, również o fotografii, czy o “Danielce” i Chałupie Chemików, które są Jego miłością – kto był, słyszał wie o co chodzi. Źródło [https://web.facebook.com/events/179010959543871/]
1 maja, wtorek
Koncert Yellow Horse, Ustrzyki Górne
Ustrzyki Górne, Zajazd pod Caryńską
Yellow Horse to trio akustyczne, które swą twórczością nawiązuje głównie do niezwykle klimatycznej muzyki lat 60’ i 70’. Ich aranżacje to połączenie southern rock’a, teksańskiego country i rock&roll’a, z domieszką rodzimych, bieszczadzkich brzmień. Inspiracją do stworzenia tak barwnej kompozycji były m.in. takie sławy jak: Creedence Clearwater Revival, The Doors, Neli Young, Tom Petty, Bob Dylan, Johnny Winter, Rolling Stones, czy Lynyrd Skynyrd. Dlatego też w hołdzie powyższym legendom, prócz własnego repertuaru, Yellow Horse wykonuje na koncertach także cover’y ich największych hitów, oczywiście w swoim niepowtarzalnym stylu.
[https://web.facebook.com/events/149821169036428/]
Koncert SKAcowani, Wetlina
Zapraszamy na koncerty, które zagrają SKAcowani
(SKA Punk z Krakowa) 1go i 2go maja w tych pięknych górach.1 maja 2018 – Wetlina (Baza Ludzi z Mgły)
2 maja 2018 – Ustrzyki Górne (Bieszczadzka Legenda)WSTĘP DARMOWY
2 maja, środa
Koncert Małej Caryny – Łukasz Nowak i Adam Marańda
Mała Caryna – Wieloletni Przyjaciele Zajazdu Adam Marańda i Łukasz Nowak – zespół głęboko zakorzeniony w polskim nurcie piosenki studenckiej. Od początku działalności, zagrali setki koncertów zdobywając ogromną przychylność publiczność. Źródło [https://web.facebook.com/events/165846587330638/]
Koncert SKAcowani, Ustrzyki Górne
Zapraszamy na koncerty, które zagrają SKAcowani
(SKA Punk z Krakowa) 1go i 2go maja w tych pięknych górach.1 maja 2018 – Wetlina (Baza Ludzi z Mgły)
2 maja 2018 – Ustrzyki Górne (Bieszczadzka Legenda)WSTĘP DARMOWY
3 maja, czwartek
Koncert Orkiestry Świętego Mikołaja
03.05 godz 20:00
Orkiestra Świętego Mikołaja
Ustrzyki Górne, Zajazd pod Caryńską
Orkiestra św. Mikołaja od lat plasuje się w czołówce polskich zespołów folkowych. Rozpoznawalną cechą kapeli jest akustyczne brzmienie i używanie manier wokalnych, m.in. białego śpiewu. W swoich aranżacjach grupa stosuje instrumenty strunowe: dutar i cymbały, smyczkowe – mazanki, skandynawską nyckelharpę i cała gamę tradycyjnych instrumentów dętych. Źródło [https://web.facebook.com/events/423302294772668/]
4 maja, piątek
Koncert: Aldaron i Jarecki, Ustrzyki Górne
5 maja, sobota
Dziady Kazimierskie, Ustrzyki Górne
Bieszczadzka Legenda i Kazimierskie Dziady. Nie często zdarzają się takie składy!
Dziady Kazimierskie. Już sama nazwa tej przedziwnej i niesłychanie barwnej formacji wiele mówi o charakterze jej twórczości. Panowie traktując zarówno swoją twórczość, jak i codzienność z przymrużeniem oka, bawią się muzyką jak mało kto. Dziady Kazimierskie łączą w swoim „dziadowskim” graniu miłość do przyrody i równie gorące uczucie do Kazimierza Dolnego. Przy czym zabawę generuje zarówno ludyczny charakter melodii, jak i specyficzny dowcip bijący z tekstów oraz osobowość wokalisty-wodzireja tej jedynej w swoim rodzaju trupy artystyczno-akustyczno-punkowej. Przewijające się w ich piosenkach wątki „kazimierskie” mają też swój wymiar uniwersalny. Nie musicie się znać ani na Kazimierzu Dolnym ani na Kazimierzu Wielkim i Esterce, żeby się nieźle bawić przy tych piosenkach.
https://www.youtube.com/watch?v=Rtw5zwd34Hs&t=14s
https://www.youtube.com/watch?v=sTTYv-iFztY
https://www.youtube.com/watch?v=OcTfxyV86Xo&t=9s
Start: 20:00. Bilety za 0 pln (:
***
Mamy nadzieję że każdy znajdzie coś dla siebie.
Udanej majówki 🙂