Międzybrodzie

Międzybrodzie – niewielka wieś położona w zakolu Sanu na północ od Sanoka, u podnóża Gór Słonnych. Ślady osadnictwa sięgają tu IV-V w. Istniejące szlaki umożliwiają zobaczenie unikatowych na skalę europejską obiektów architektury sakralnej, drewnianej i murowanej.

MIĘDZYBRODZIE

Niewielka, malownicza wieś w dolinie Sanu w okolicach Sanoka. W centrum wsi zwraca uwagę dawna cerkiew. A do tego urzekające panoramy Gór Słonnych.

Międzybrodzie to wieś położona w zakolu Sanu, na północ od Sanoka, u podnóża Gór Słonnych. Ślady osadnictwa sięgają tu IV-V w. Jednak najstarszy dokument dotyczący wsi już istniejącej pochodzi dopiero z 1439 r. Obecnie wieś składa się z kilkunastu zabudowań, wśród nich kilka starych, drewnianych domów w typie zagród jednobudynkowych. Panuje tu cisza i spokój, idealne miejsce na kameralny wypoczynek na łonie natury. Bardzo dobre miejsce dla wędkarzy. Niestety baza noclegowa prawie nie istnieje ale jest prywatne pole namiotowe.

Warto zobaczyć: zachowała się tu murowana cerkiew parafialna pw. św. Trójcy z 1900 r. ufundowana przez Aleksandra Wajcowicza. We wnętrzu zachował się oryginalny ikonostas i polichromie. Według miejscowej tradycji na miejscu cerkwi istniał niegdyś monaster bazyliański. Na cmentarzu zwraca uwagę oryginalny grobowiec w kształcie piramidy rodzin Kulczyckich i Dobrzańskich.

Turystyka: Międzybrodzie leży na rowerowym „Szlaku Ikon – Dolina Sanu” (znaki czerwone).  Prowadzi on z Sanoka, początkowo wzdłuż Sanu do Mrzygłodu, by następnie wzdłuż północnych zboczy Gór Słonnych skierować się w stronę wschodnią, do przejścia granicznego w Krościenku z zamiarem poprowadzenia turysty na tereny Bojkowszczyzny.
Podobny tematyczne jest samochodowy Szlak Architektury Drewnianej – Trasa Sanocko-Dynowska. Równie ciekawa tematycznie jest trasa rowerowego „Szlaku nadsańskich umocnień – część południowa, prezentujący pozostałości  tzw. Linii Mołotowa.

Grzbietem Gór Słonnych biegnie turystyczny szlak pieszy (znaki czerwone) z Sanoka do Przemyśla  eksponujący walory krajobrazowe Pogórza Przemyskiego. Pokrywa się z nim częściowo pieszy „Szlak Dobrego Wojaka Szwejka” (znaki czarno-żółte), biegnący od granicy ze Słowacją, aż do Krościenka przy granicy z Ukrainą. Doliną Sanu prowadzi też rowerowy szlak „Prawem i lewem” – odcinek sanocki, tematycznie nawiązujący do prozy Władysława Łozińskiego opisującego dzieje szlachty zamieszkującej tereny ziemi przemyskiej, sanockiej na przełomie XVI i XVII wieku. Dla amatorów wypraw wodnych wytyczono z kolei szlak  „Błękitny San”. Ponadto z Białej Góry pod Sanokiem prowadzi przez Międzybrodzie ścieżka dydaktyczna (znaki niebieskie), która następnie kieruje się w lasy Gór Słonnych.

W okolicy: istniejące szlaki umożliwiają poznanie unikatowych na skalę europejską obiektów architektury sakralnej, drewnianej i murowanej. W Uluczu na wzgórzu Dębnik znajduje się jedna z najstarszych cerkwi w Polsce, otoczona starym cmentarzem. W Dobrej Szlacheckiej zachowała się jedyna w Polsce i jedna z niewielu w Europie cerkiew bramna z XVII wieku. W nieodległych miejscowościach zachowały się dawne cerkwie, w których można podziwiać piękne ikonostasy (Siemuszowa, Hołuczków, Tyrawa Solna, Łodzina, Hłomcza).
Okolica urzeka przede wszystkim pięknem krajobrazu i niecodzienną scenerią doliny Sanu, który toczy tu spokojnie swoje wody w rozległej pradolinie.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.