Miód spadziowy – miód królewski i specjał Podkarpacia!

Pszczele pasieki – a ongiś barcie – od wieków obecne są w wiejskim krajobrazie regionu, nic więc dziwnego, że wywarły znaczny wpływ na tworzącą się kulturę. Tak materialną, jak i niematerialną. Z hodowlą pszczół wiąże się cała obrzędowość, która jednak – przyznajmy – jest dość podobna w różnych zakątkach Europy. I nie tylko Europy – wszak najwięksi producenci miodu na świecie to Argentyna, Brazylia i Chiny. Jednak pozyskiwany tam miód  nie jest koniecznie w tradycyjny sposób, a ten nasz Podkarpacki, Bieszczadzki taki jest!  

Naszą specjalnością jest przede wszystkim miód spadziowy – co zresztą potwierdza oficjalnie wpis na listę produktów regionalnych i tradycyjnych. Powstaje ze spadzi zebranej przez pszczoły z jodły pospolitej, powszechnie występującej w tutejszych lasach. Miód spadziowy cechuje się ciemną barwą, niekiedy prawie czarną, lekko słodkim smakiem, z silnym akcentem żywicy oraz korzennym zapachem. Ten rodzaj miodu jest jednym z droższych gatunków, chociaż należy do najbardziej tradycyjnych – wszak z leśnymi barciami wiąże się sam początek dziejów polskiego pszczelarstwa.

pszczoły
fot.: Pixabay

Zanim poznacie właściwości lecznicze miodu spadziowego warto także dowiedzieć się czym tak naprawdę jest spadź…

Powołując się na Wikipedię…

Spadź inaczej rosa miodowa – słodka ciecz występująca w postaci kropel na igłach i gałęziach świerka, modrzewia i jodły oraz na liściach niektórych drzew liściastych, m.in. dębu i lipy. Składa się z soków roślinnych, wypływających z komórek uszkodzonych przez mszyceczerwce lub miodówki (i inne owady ssące żywiące się sokami roślinnymi) oraz z płynnych odchodów tych owadów.

Ten opis, w szczególności jego końcówka nie jest zachęcająca do spożycia tego miodu, ale teraz poczytajcie w uważnością, co miód spadziowy zawiera…

Oprócz sacharozy spadź zawiera glukozęfruktozęmelecytozę (powstającą na drodze syntezy w organizmach mszyc i czerwców), trehalozęgalaktozęrafinozę, a także dekstryny. Ze związków azotowych poza białkiem, wśród których występują enzymy, stwierdzono występowanie ponad 20 wolnych aminokwasów. W popiele przeważają tlenki potasu, wapnia oraz sodu. Stwierdza się także obecność żelazamagnezumanganu oraz pewnych mikroelementów. W spadzi występują garbnikiżywice i inne związki nadające spadzi intensywny smak i aromat.

Lecznicze właściwości miodu spadziowego…

Stosowany jest od wieków na dolegliwości dróg oddechowych, posiada właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne oraz wykrztuśne, pomaga leczyć tak przeziębienia, jak i poważniejsze choroby, jak choćby zapalenie płuc. Nie koniec na tym – dobroczynnie wpływa na serce i układ krwionośny poprzez działanie przeciwmiażdżycowe. Dlatego warto go zaprosić do własnego menu, na śniadanie słodząc ulubioną owsiankę, na kanapkę, do naleśników, ciast, gdzie tylko się da! Korzystajmy z tej najzdrowszej na świecie słodkości ?

ekologiczny miód spadziowy
fot.: Pixabay

Miód spadziowy jest droższy od innych miodów, bo oprócz faktu, że jest kilkakrotnie wartościowszy, to spadź w niektórym miejscach zaczyna być trudno dostępna. Na Podkarpaciu – regionach będących ostoją  jodły – chronionej w dwóch parkach narodowych i kilkunastu rezerwatach nie mamy tego problemu. Tu zresztą – w samych  Bieszczadach – znajduje się najokazalsza jodła w polskich lasach.

Dlatego warto sięgnąć po ekologiczny miód spadziowy pochodzący z pasieki Duszatyn, oczywiście w Bieszczadach, który znajdziecie TUTAJ 

 

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.