Mrzygłód

Mrzygłód – dawne miasteczko położone nad Sanem na prastarym szlaku handlowym pamiętającym czasy starożytne. Zachowała się tu oryginalna, drewniana, zabudowa rynku z XIX w. Jego malownicze położenie na szerokim tarasie doliny Sanu oraz piękno krajobrazu sprawia, że coraz częściej zaglądają tu turyści spragnieni ciszy i swojskich klimatów.

MRZYGŁÓD

Dawne miasteczko położone nad Sanem, na prastarym szlaku handlowym, pamiętającym czasy starożytne, a dziś na „Szlaku Ikon”. Zachował się tu jeszcze fragment rynku i stary, XV-wieczny kościół. W pobliżu malownicza dolina rzeki San.

Nad doliną dominuje zbocze Diablej Góry (354 m), na której w średniowieczu znajdowało się małe grodzisko. Zapewne strzegło ono szlaku handlowego biegnącego doliną Sanu na Węgry. W średniowieczu Mrzygłód i sąsiednia Tyrawa Solna były jedną miejscowością. Jednak San, prawdopodobnie podczas dużej powodzi, zmienił koryto rozdzielając obie osady. Prawa miejskie datują się tu od 1425 r. a do XVII w. zwana była Tyrawą Królewską. Miejscowość wykorzystując swoje położenie była w tym czasie lokalnym ośrodkiem rzemiosła i handlu. San był ważną drogą komunikacyjną, a Mrzygłód miejscem załadunku na statki soli, pochodzącej z okolicznych kopalni. Nie przypadkiem bowiem otaczające dolinę pasmo nosi nazwę Gór Słonnych.

Z powstaniem Diablej Góry wiąże się ciekawa legenda. Trzech diabłów postanowiło skierować wody Sanu na miejscowy kościół i zatopić całą dolinę. Chwyciły olbrzymią skałę, zamierzając przegrodzić nią koryto rzeki, jednak gdy dobiegali do Sanu, jeden z nich, słysząc dzwony kościelne, potknął się i wypuścił skałę. Dwa inne z rozpędu przygniotły go nią i uwięziły – już na całą wieczność. Legenda o mało nie sprawdziła się w czasach współczesnych, gdyż do upadku miasteczka w XX wieku przyczyniła się, wisząca nad nim od czasów międzywojennych, groźba zalania doliny w związku z projektem utworzenia zapory w Niewistce. Plan ten okazał się zgubny dla rozwoju miejscowości. Nastąpiło zahamowanie wszelkich inicjatyw budowlanych, utrata praw miejskich i postępujące zubożenie mieszkańców. Paradoksalnie ten utrzymywany w mocy przez dziesiątki lat zakaz rozbudowy ocalił układ architektoniczny tworząc z miasteczka swoisty żywy skansen.

Miejscowość graniczy z Parkiem Krajobrazowym Gór Słonnych i od wschodu z pasmem Gór Sanocko-Turczańskich.  Jej malownicze położenie na szerokim tarasie doliny Sanu oraz piękno krajobrazu sprawia, że coraz częściej zaglądają tu turyści spragnieni ciszy i swojskich klimatów.

Warto zobaczyć: zachowała się tu oryginalna zabudowa rynku z XIX w. Otaczają go małe drewniane domy o dachach z głębokimi okapami. Przy zachodniej pierzei znajduje się zabytkowy kościół łaciński wybudowany w latach 1415-1424, pw. Rozesłania Apostołów.

W centrum miejscowości stoi okazały pomnik króla Władysława Jagiełły, przypominający lata świetności miasteczka.

Spacerując po Mrzygłodzie podziwiać można przydrożne kapliczki, z których wyróżnia się kapliczka św. Jana Nepomucena.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.