Muczne, Krutyjówwka i żubry

Na trasie do „bieszczadzkiego worka” znajduje się niewielka osada Muczne, która cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów. Kojarzone dotąd przez nielicznych jako najmłodsza osada w Dolinie Górnego Sanu (powstała dopiero w XIX w.) i nieco szerzej znane jako leśna baza do wypraw na Bukowe Berdo, od kilku lat staje się jedną z największych bieszczadzkich atrakcji, punktem obowiązkowym dla tysięcy miłośników bieszczadzkiej przyrody.

mojebieszczady.com
fot. Gosia Kilarecka

Pierwszym powodem jest słynna już Zagroda Żubrów, drugim imponujące Centrum Promocji Leśnictwa. Obie atrakcje są dziełem  Nadleśnictwa Stuposiany….

Troszkę historii…

Budynek, stanowiący dziś siedzibę Centrum Promocji Leśnictwa, powstał jako hotel dla robotników leśnych w 1972 r. Już jednak w 1976 r jako cały teren Mucznego, znalazł się w specjalnej strefie zarządzanej przez władze komunistyczne, stanowiąc hotel dla polujących w miejscowych lasach prominentów PZPR. Zanim wrócił do leśników w 1981 r. stał się świadkiem wielu intrygujących historii, składających się na bieszczadzką legendę czasów PRLu. Od lata 1981 r. gościł zarówno leśników jak i turystów, aż wreszcie jesienią 2013 r. doczekał się szeroko zakrojonych prac, dzięki którym zyskał współczesny wygląd i śmiało może być nazwany wizytówką polskiego leśnictwa. 

mojebieszczady.com
fot. Nadleśnictwo Stuposiany

W sąsiedztwie gmachu Centrum Promocji Leśnictwa znajduje się drewniany kościółek w stylu określanym jako “góralski”, z pięknie dekorowanymi galeriami w nawie i arcyciekawym prawdziwie “leśnym” ołtarzem. 

mojebieszczady.com
fot. mojebieszczady.com

Wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu turystów leśnicy z Nadleśnictwa Stuposiany wytyczyli liczne nowe ścieżki spacerowe i edukacyjne. Jedną z propozycji zachęcających do odbycia niedługiego (3 godz.) marszu jest ciągnąca się na odcinku 4 kilometrów ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Krutyjówka”.

Jej trasa rozpoczyna się przy budynku Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem i przebiega wzdłuż meandrującego potoku Muczny. Rzeka prawie na całej swojej długości zachowała swój naturalny przebieg, jedynie na odcinku o długości 1,5 km została uregulowana w latach 70. poprzedniego stulecia. Nazwa potoku wywodzi się od słowa „mutny”, co znaczy „mętny”. Z całą pewnością mętność wody na tej górskiej rzece nie jest zjawiskiem rzadkim, szczególnie po obfitych opadach deszczu.

mojebieszczady.com
mojebieszczady.com

Warto zwrócić uwagę na brzeg i nurt rzeki, ponieważ często można tu spotkać ptaki typowe dla górskich potoków – pliszki górskie i pluszcze. Jest to także środowisko bytowania jednego z najrzadszych dzięciołów europejskich, który związany jest z martwym drewnem drzew liściastych, a mianowicie dzięcioła białogrzbietego. Na zalewowych terenach przylegających bezpośrednio do rzeki występuje zbiorowisko leśne, które nazywamy nadrzeczną olszyną górską, z przewagą olszy szarej. W okresie wczesnej wiosny (marzec, kwiecień) można tu zobaczyć kwitnące rzadkie i ściśle chronione rośliny o śnieżnobiałych kwiatostanach, to śnieżyce wiosenne. Na niektórych z nich można zaobserwować, że na jednej łodydze znajdują się po dwa kwiatostany. To niespotykana nigdzie indziej w Polsce odmiana wschodniokarpacka tej rośliny.

śnieżyca wiosenna
fot. mojebieszczady.com, śnieżyca wiosenna

Na końcowym odcinku ścieżki dydaktycznej można odnaleźć zachowane filary mostu dawnej kolejki wąskotorowej (z okresu międzywojennego XX wieku), która służyła do wywozu drewna. Jej trasa prowadziła z Ustrzyk Górnych, przez Stuposiany, Muczne, Tarnawę Niżna do nieistniejącej już po stronie polskiej miejscowości Sokoliki Górskie. Tam drewno przeładowywano na kolej szerokotorową, która nadal funkcjonuje po obecnej stronie ukraińskiej.

Po przejściu całej trasy zdecydowanie należy odwiedzić pokazową zagrodę żubrów. Na powierzchni  8 hektarów bytuje tu kilkanaście osobników rasy górskiej białowiesko-kaukaskiej tego największego europejskiego ssaka. Ich podglądanie ułatwiają ustawione nad jarem zadaszone platformy widokowe. Zwierzęta czują się tu świetnie, o czym świadczy fakt, iż co roku na świat przychodzą nowe żubrzątka. Wstęp do zagrody jest bezpłatny.    

mojebieszczady.com
fot. Nadleśnictwo Stuposiany

 

Goszcząc w Mucznem warto zobaczyć kolejną atrakcję przygotowaną przez Nadleśnictwo Stuposiany. Jest to całoroczna ekspozycja dokumentującą tradycję w bieszczadzką profesję – Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego.  Ekspozycję tworzą mielarz, retorda, mieszkanie “smolarzy” oraz misa potażowa. Nazwy może brzmią tajemniczo – wyjaśnią się jednak na miejscu 🙂

Wypał Węgla Drzewnego
fot.: Media Art Studio

Zapraszamy do Mucznego!

Muczne, Krutyjówka i żubry to jedna z tras przewodnika Bieszczady. 20 największych atrakcji przyrodniczych zobacz TUTAJ

przewodnik Bieszczady 20 największych atrakcji przyrodniczych

 

1 Comment
  1. Linia w Sokolikach, gdzie przeładowywano drewno z kolejki wąskotorowej, była normalnotorowa, nie wiem jak jest teraz, ale pewnie też.
    Pozdrawiam!

Leave a Reply

Your email address will not be published.