Muczne

Muczne – niewielka osada leśna o charakterze turystycznym, leżąca w dolinie potoku Muczny. Obecnie dzięki specjalnemu projektowi ochrony żubra w Polsce powstała tu zagroda pokazowa, gdzie można podglądać  to wielkie zwierzę.

MUCZNE

Niewielka osada leśna zagubiona w karpackiej puszczy pod Bukowym Berdem. Kilka kilometrów stąd znajduje się pokazowa zagroda króla karpackich lasów – żubra.

Muczne leży w dolinie potoku Muczny, u podnóża północnych zboczy połoniny Bukowego Berda. Będąc przysiółkiem wsi Tarnawa Górna dolina ta została zagospodarowana dopiero na początku XIX wieku. Sto lat później ożywiła ją budowa kolejki wąskotorowej, łączącej Sokoliki Górskie ze Stuposianami i Ustrzykami Górnymi. Kolej ta służyła do wywozu drewna z okolicznych lasów. Resztki pozostałych po niej nasypów oraz kamienne filary dawnych mostów widoczne są nadal w terenie. W latach 70 i 80. XX wieku Muczne było niedostępne dla turystów i wraz ze znajdującym się tu hotelem stanowiło teren rządowy dawnego Urzędu Rady Ministrów. Był to także znany ośrodek myśliwski przeznaczony dla prominentów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) i dewizowych myśliwych.

Współczesne Muczne to – oprócz hotelu i pola namiotowego – kilkanaście budynków zajmowanych głównie przez pracowników lasów państwowych. Dawny kilkupiętrowy hotel poddawany jest obecnie gruntownej przebudowie i w przyszłości będzie stanowić centrum edukacyjne dla powołanego przed kilkoma laty Leśnego Kompleksu Promocyjnego “Lasy Bieszczadzkie”. To nie koniec współczesnych inwestycji, ponieważ z inicjatywy mieszkańców budowany jest drewniany kościółek, który doskonale wpisuje się w górskie otoczenie.

Warto zobaczyć W paśmie grzbietu Jeleniowaty (Jasienowa) w miejscu gdzie dawniej znajdowała się leśniczówka (o nazwie Brenzberg) we wrześniu 2010 r. z inicjatywy tutejszych leśników ustawiono obelisk z drewnianym krzyżem upamiętniający mord 74 Polaków. Został on dokonany w 1944 r. przez oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA). Jadąc do Mucznego warto odwiedzić pokazową zagrodę żubrów, do której wstęp jest bezpłatny. Zagroda wyposażona jest w dwa tarasy widokowe z zadaszeniami i tablice informujące o projekcie, historii żubra w Polsce, szczególnie zaś w Bieszczadach. Cały kompleks obiektów zajmuje dziewięć hektarów, a platformy widokowe ułatwiają obserwacje tych zwierząt.W Bieszczady pierwsze żubry zostały sprowadzone w 1963 roku do zagrody położonej w okolicach miejscowości Bereżki. Od tego czasu dobrze się tu poczuły i zaaklimatyzowały w naszych górach, a obecnie jest ich blisko 300. Co ciekawe, jest to największe dziko żyjące stado górskich żubrów na całym świecie! W przeciwieństwie do tych spotykanych w innych częściach Polski, te bieszczadzkie są naprawdę dzikie i na wolności bardzo trudno jest je obserwować, nie mówiąc już o zrobieniu dobrych zdjęć.

Turystyka Przez Muczne przebiega kilka szlaków turystycznych. Szlak pieszy (znaki żółte) prowadzi łagodnym podejściem w pasmo Bukowego Berda gdzie łączy się ze szlakiem niebieskim, którym można dojść na Tarnicę (1346 m), najwyższego z bieszczadzkich szczytów. Przez Muczne przebiega szlak rowerowy „Zielony Rower 9B Lutowiska Dolina Sanu” (znaki niebieskie). Dojechać tu można także konno korzystając z Transbeskidzkiego szlaku konnego PTTK, który prowadzi dalej w kierunku Tarnawy Niżnej i Bukowca. Ci którzy nie chcą się wybrać na połoniny mogą skorzystać z kilku ścieżek przyrodniczych: “Krutyjówka”, “Wokół Mucznego” i “Brenzberg”.

W okolicy Warte uwagi są rezerwaty chroniące unikatowe torfowiska wysokie leżące w dolinie Sanu –  „Łokieć”, „Dźwiniacz” „Tarnawa”, „Litmirz” znajdujące się obecnie w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Podobnie jak stare cmentarze i cerkwiska w dolinie Sanu. Jedną z największych atrakcji jest wycieczka piesza w głąb “bieszczadzkiego worka”, do źródeł Sanu, kiedyś zupełnie niedostępnego z uwagi na sąsiedztwo granicy z dawnym Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR). Prowadzi tam ścieżka przyrodniczo–historycznam o nazwie „W dolinie Górnego Sanu”. Na jej trasie znajduje się także legendarny już „Grób Hrabiny” w Siankach. Wędrówka to dość długa – wyprawa prawie na cały dzień – ale wrażenia murowane. Około 5 km za Mucznem położona jest Tarnawa Niżna.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.