Murale Arkadiusza Andrejkowa w Komańczy

W ramach polsko-słowackiego projektu „W sercu Karpat – granica, która łączy” w Komańczy pojawiły się dwa wyjątkowe murale. Wilk i puchacz autorstwa Arkadiusza Andrejkowa. Sanocki artysta, z pomocą polskich i słowackich uczniów oraz studentów stworzył dwa ogromne obrazy, każdy o powierzchni ok. 20m2.

https://www.instagram.com/p/BZwNdtbhCoN/?taken-by=arkadiusz_andrejkow

Od 1998r. wilki należą do gatunków chronionych w Polsce, a od 2004r. status ich gatunku zmienił się na priorytetowy. W Bieszczadach natomiast znajduje się jedna z najważniejszych europejskich ostoi tego gatunku. Tutejsza populacja jest największą w kraju. Wilk musiał się zatem pojawić.

 

https://www.instagram.com/p/BZJ54uoh2n2/?taken-by=arkadiusz_andrejkow

Podobnie sprawa ma się z puchaczem. Jedna z największych sów świata jest w Polsce rzadkim widokiem, jednak w Bieszczadach mamy szczęście ją spotykać. Ptak o sięgających nawet 180cm rozpiętości skrzydłach został przedstawiony na muralu o wymiarach 3 x 7m.

 

https://www.instagram.com/p/Baye-YGAdKi/?taken-by=arkadiusz_andrejkow

W sumie ma powstać cztery murale. Obecnie oprócz tych w Komańczy pojawił się też ryś w miejscowości Trzciany koło Dukli. Czekamy jeszcze na orlika krzykliwego w Krempnej. Murale Andrejkowa to część polsko-słowackiego projektu “W sercu Karpat” i nowa turystyczna atrakcja tej części Bieszczadów i Beskidu Niskiego.

 

https://www.instagram.com/p/BaBd_yCBfZK/?taken-by=arkadiusz_andrejkow

Autorem murali jest sanocki artysta – Arkadiusz Andrejkow. Pracował przy nich tydzień, a wspomagali go uczniowie i studenci z Polski i Słowacji. Częścią każdego muralu jest mapa pogranicza, z opisanymi miejscowościami po polskiej jak i słowackiej stronie Karpat. Efekt ich prac jest niesamowity. Zarówno turyści jak i mieszkańcy są zachwyceni.

My natomiast polecamy z tej okazji lekturę naszego przewodnika  „Transgraniczny Szlak Rowerowy. Beskidzkie Muzea” i wycieczkę szlakiem nie tylko beskidzkich muzeów, ale także nowo powstających atrakcji.

 

źródło: https://rzeszow.tvp.pl/34131812/murale-nowa-atrakcja-bieszczadow-i-beskidu-niskiego

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.