MUZEUM MŁYNARSTWA I WSI 


Muzeum Młynarstwa i Wsi
Muzeum Młynarstwa i Wsi
Muzeum Młynarstwa i Wsi
Muzeum Młynarstwa i Wsi
Muzeum Młynarstwa i Wsi
karczma we młynie muzeum młynarstwa i wsi ustrzyki dolne regionalne charakterystyczny napis
Muzeum Młynarstwa i Wsi
karczma we młynie muzeum młynarstwa i wsi ustrzyki dolne wnętrze młyna
karczma we młynie muzeum młynarstwa i wsi ustrzyki dolne regionalne klimatyczne wnętrze artystyczne jest sceną do działalności kulturalnej
Muzeum Młynarstwa i Wsi
Muzeum Młynarstwa i Wsi
Muzeum Młynarstwa i Wsi
Muzeum Młynarstwa i Wsi
_MG_7761
karczma we młynie muzeum młynarstwa i wsi ustrzyki dolne regionalne charakterystyczny napis
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow

JEDYNE MUZEUM W POLSCE DAJĄCE MOŻLIWOŚĆ POZNANIA KOMPLETNYCH LINII SŁUŻĄCYCH DO CZYSZCZENIA I MIELENIA ZBOŻA W MŁYNACH Z NOWOCZESNYM NAPĘDEM.

TĄ NIEZWYKŁĄ PODRÓŻ PEŁNĄ HISTORII I TRADYCJI MOŻESZ ZWIEDZIĆ AŻ NA 1100 M2

Muzeum zostało otworzone w lipcu 2010 r. i od tej pory służy turystom, którzy poznają nie tylko historię młynarstwa, ale także mogą prześledzić skomplikowany proces mielenia zboża. Mogą także prześledzić interesujące dzieje tego budynku wraz z najbliższym otoczeniem.

Historia Ustrzyckiego Młyna…

Powstał on w 1925 r. i przeznaczony był przede wszystkim do produkcji wysokogatunkowej białej mąki, wówczas znacznie droższej niż powszechnie używana mąka razowa. W historii dzisiejszego Muzeum istotną rolę odegrało zakończenie II Wojny Światowej. Wtedy całkowicie zmienił się kształt granicy wschodniej, a Ustrzyki wraz z okolicznymi terenami znalazły się w granicach ZSRR. Dopiero w 1951 r. na mocy ustawy o wymianie terenów przygranicznych ta część Bieszczadów – 480 km 2 została zwrócona Polsce, w zamian za tzw. “Kolano Bugu”.

Budynek młyna w dobrym stanie przetrwał wojnę i sześcioletnią przynależność do Związku Radzieckiego. Jednak, kiedy do Ustrzyk przybyli nowi osadnicy, nie zastali w młynie ani jednej maszyny. Z tego powodu zakład ten miał dwuletnią przerwę, podczas której kompletowano urządzenia niezbędne do wznowienia pracy. Przywieziono wówczas wyposażenie z jakiegoś niezidentyfikowanego młyna – najprawdopodobniej z Pomorza, o czym może świadczyć konstrukcja drewniana oparta na sośnie wejmutce rosnącej na północy Polski – i od roku 1953 wznowiono mielenie zboża.

W porównaniu z okresem przedwojennym zmienił się system napędu, ponieważ wprowadzono silnik spalinowy, który po dziewięciu latach został zastąpiony dwoma silnikami elektrycznymi pracującymi do czasu zamknięcia młyna, co nastąpiło w roku 2007.

W ramach stałej ekspozycji prezentowane są maszyny pochodzące z XIX w. Stulecie to określono “wiekiem pary i elektryczności”, ze względu na olbrzymi postęp techniczny, który wówczas nastąpił. Chociaż o tym fakcie pamiętamy wszyscy, to jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak wielki krok uczyniło w tym czasie młynarstwo odchodząc od kamieni młyńskich oraz silników wiatrowych i wodnych. W pełni można to sobie uzmysłowić w Muzeum oglądając maszyny wymyślone w tym czasie na potrzeby młynarstwa parowego.

 

Zapraszamy!

Muzeum Młynarstwa i Wsi, Karczma we Młynie, logo
ul. Fabryczna 12,
38-700 Ustrzyki Dolne
rezerwacje:
tel. 345456789:
Facebook_icon

Jakie zabytki zobaczysz?


Maszynownia

Kluczowa maszyna – serce młyna nazwana także pędnią. To tutaj powstawała energia przenoszona poprzez koła i wały pędne, koła pasowe oraz pasy transmisyjne na inne poziomy.

Gniotownik walcowy

 Najbardziej znaczący zabytek, pochodzący z lat trzydziestych XIX w. Pierwsze takie urządzenie pojawiło się dopiero w 1815 r., a więc to znajdujące się w ustrzyckim Młynie należy do najstarszych w Polsce, a także w Europie!

 Mlewnik walcowy

Służący do rozdrabniania ziarna na mąkę, kaszę czy śrutę. Został wymyślony dopiero w 1815 r. i zaczęł wypierać koła młyńskie. Niestety te eksponaty są o czterdzieści lat młodsze, ale nadal w pełni sprawne.

Odsiewacz ramowy

Służy do sortowania produktów przemiału zboża. Do młynarstwa wprowadzono go dopiero pod koniec XIX w. Powodowały drgania i wibracje na tyle silne, że w młynach wykorzystujących te maszyny pękały mury.

CAŁY MŁYN WYRÓŻNIA DREWNIANY KORPUS 

Godne uwagi są także ekspozycje zewnętrzne


Gorrrąco zapraszamy!