Myczkowce

Myczkowce znane są z zapory na Sanie tworzącej sztuczne Jezioro Myczkowieckie o powierzchni 2 km². W Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym „Caritas” można zwiedzić unikatową ekspozycję miniatur karpackich cerkwi i kościołów, egzotycznie urządzony Ogród Biblijny.

MYCZKOWCE

Wieś letniskowa i agroturystyczna położona malowniczo nad Jeziorem Myczkowieckim. Można tu zobaczyć niewielką zaporę wodną, ciekawy pomnik przyrody nieożywionej „Skałki Myczkowieckie” a także zwiedzić Ogród Biblijny i park miniatur cerkiewnych. Wszystko to otoczone trasami Bieszczadzkiego Centrum Nordic Walking.

Myczkowce to wieś letniskowa i agroturystyczna położona u stóp Grodziska (556 m) i Michałowca (464 m), w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Myczkowieckiego. Szczyci się jedną z najstarszych metryk w Bieszczadach, jest bowiem wymieniona w dokumentach po raz pierwszy w 1376 r. Jednak dolina Sanu przemierzana była jako szlak handlowy dużo wcześniej, bo już w starożytności.

Powstanie sztucznego akwenu wodnego nie tylko zmieniło tutejszy krajobraz ale znacznie ożywiło turystycznie wieś i okolicę. Nie brak tutaj ośrodków wypoczynkowych, kempingów, domków wczasowych, gospodarstw agroturystycznych. Infrastrukturę turystyczną uzupełnia sezonowa przystań żeglarska oraz wypożyczalnia sprzętu pływającego. Będąc w tej okolicy koniecznie trzeba odwiedzić Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy „Caritas”, gdzie można zwiedzić unikatową ekspozycję miniatur karpackich cerkwi i kościołów, egzotycznie urządzony Ogród Biblijny, zobaczyć mini-zoo, a nawet pojeździć na koniu w stadninie „Eden”.

W Myczkowcach funkcjonuje też Bieszczadzkie Centrum Nordic Walking, czyli 18 tras utworzonych w oparciu o istniejącą w okolicy Jeziora Myczkowieckiego sieć szlaków spacerowych i ścieżek przyrodniczych.

Warto zobaczyć: niewątpliwą atrakcją Myczkowiec jest zapora na Sanie tworząca sztuczne Jezioro Myczkowieckie o powierzchni 200 ha. Jej budowę rozpoczęto jeszcze w okresie międzywojennym, a ukończono w latach 1956-1960. Ciekawostką jest fakt, że elektrownia znajduje się po przeciwległej stronie wzgórza Grodzisko a woda na turbiny doprowadzona jest ze zbiornika wykutą w skale podziemną sztolnią o średnicy 4,5 m.

W czasie spacerów nie sposób ominąć licznych tu osobliwości przyrodniczych, jak pomnik przyrody „Skałki Myczkowieckie” nad Sanem, wręcz wymarzone miejsce do obserwacji ptaków. Można tu podziwiać żerujące bociany czarne i czaple siwe.

W centrum wsi zwraca uwagę monumentalny murowany kościół  pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, który został zbudowany w latach 1910-1912 jako cerkiew greckokatolicka pw. św. Jerzego.

Turystyka: okolice Myczkowiec wręcz zachęcają do aktywnego wypoczynku. Własną sieć ścieżek proponuje Bieszczadzkie Centrum Nordic Walking, gdzie znajdziemy trasy optymalnie urządzone dla tego typu sportu. Połączenie ze szlakami Ekomuzeum „W Krainie Bobrów” panują tu idealne warunki uprawiania różnych rodzajów turystyki aktywnej, o każdej porze roku. Zaplanowano tu punkty widokowe, wyeksponowano ciekawe kulturowo i przyrodniczo miejsca. W pobliżu przebiega zielony pieszy szlak turystyczny wiodący z Zagórza przez Lesko, Wołkowyję na Krysową (840 m) i dalej szlakiem czarnym można dotrzeć do Połoniny Wetlińskiej.

Dla bardziej wytrwałych i zaprawionych rowerzystów wytyczono przez Myczkowce Szlak „Zielony Rower R 61 Greenway Karpaty Wschodnie” (znaki niebieskie) prowadzący w najdalsze zakątki Bieszczadów. Ciekawy tematycznie jest biegnący przez wieś rowerowy  Szlak Nadsańskich Umocnień, – świadectwo II wojny światowej dające możliwość poznania najciekawszych obiektów obronnych legendarnej Linii Mołotowa. Jadąc nim wzdłuż Sanu dotrzemy aż do Przemyśla.

W okolicy: w trakcie spacerów trudno pominąć kultowe miejsce jakim jest „cudowne źródełko” w Zwierzyniu (w pobliżu elektrowni) z mineralną wodą leczniczą. Miejsce to ma ciekawą, owianą legendą historię sięgającą średniowiecza.

Należy zwiedzić pozostałe miejscowości w najbliższej okolicy m.in Orelec z zabytkową drewnianą cerkwią, czy Uherce z  kościołem obronnym.

Z Myczkowiec można wybrać się na trasy kulturowe „Szlaku Architektury Drewnianej” i „Szlaku Ikon”, na których zobaczymy najpiękniejsze w Bieszczadach drewniane cerkwie i kościoły. Nie sposób też pominąć największej w Polsce zapory wodnej w Solinie.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.