Nadobnica alpejska na stoku

W najbliższy weekend, 17 lutego, odbędą się drugie zawody narciarskie pod nazwą “Nadobnica na gigancie”. Zapisy prowadzone są tylko do dzisiaj – 14 lutego, do godziny 14, więc jeśli jeszcze się nie zgłosiliście, a macie chęć, to już ostatnia szansa na udział!

>> STRONA ORGANIZATORA <<

Zawody odbędą się na stoku narciarskim u podnóża góry Dzidowa w Bystrym k. Baligrodu. (przy Ośrodku „Bystre”). Organizatorem zawodów jest Nadleśnictwo Baligród.

W tegorocznej, II edycji zawodów pod znakiem nadobnicy alpejskiej zawodnicy wystartują w 1 z 5 kategorii wiekowych od maluchów po seniorów, dlatego szczególnie zachęca się do udziału całe rodziny. Natomiast oprócz pucharów i medali organizator przewidział również nagrody niespodzianki, więc tym bardziej – warto tam być 🙂

Jak wygląda nadobnica?

Nadobnica alpejska, czyli Rosalia alpina, to chrząszcz z rodziny kózkowatych. Oznacza to, że ma podłużny kształt ciała (długość do 4cm) i długie czułki (do 1,5 długości korpusu u samców). Jego cechą charakterystyczną jest wyjątkowe zabarwienie – błękitno-szare z czarnymi plamami rozmieszczonymi na ciele i czułkach symetrycznie. Plam na błękitnych pokrywach jest zawsze sześć, a środkowe tworzą często przepaskę.

Dlaczego Bieszczady?

Larwy nadobnic rozwijają się w bukach, a tych w Bieszczadach nie brakuje. I mimo iż gatunek ten pojawia się również w innych częściach Europy, wszędzie czyhają na niego zagrożenia. Buk jest popularny zarówno w postaci drewna opałowego, ale również w przemyśle meblarskim.

Dlatego w Polsce nadobnica znalazła się w Polskiej Czerwonej Księdze, a także na liście gatunków chronionych programem Natura 2000.

Ochrona nadobnicy

Ochrona nadobnicy jest wyjątkowo trudna, ponieważ owad ten większość swojego życia spędza w postaci larwalnej (nawet do 4 lat!), skryty pod zmurszałą korą, a po przeobrażeniu przeżywa ok. 2-3 tygodnie. Nadobnica jest saproksylofagiem. Larwy nadobnicy skrywają się w korze starych lub obumierających buków. Najczęściej zajmują stanowiska na świeżo obumarłych bukach, leżących w lesie do kilku lat, albo takich, które jeszcze stoją. Przygotowują tym drewno do dalszego rozkładu – i osiedlania się na nim innych gatunków, takich jak np. grzyby, mikroorganizmy, a także inne rośliny i zwierzęta.

Mimo iż problem zaczyna się już w środku lasu, to największe szkody powstają w momencie składowania drzew. Nadobnica chętnie zasiedla składowane przy lasach drewno – a im dłużej drzewo czeka na wywóz, tym więcej larw może je zasiedlić. Natomiast ściągana z pni kora najczęściej traktowana jest jako opał…

Dlatego tak ważne jest rozsądne zarządzanie zasobami leśnymi i zrównoważona gospodarka leśna.

Zachęcamy więc do udziału w imprezie a od połowy czerwca do września do obserwacji – nie tylko w lasach bukowych, ale też przy domostwach, gdzie składowane jest drewno bukowe 🙂

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.