Nasiczne z malowniczym potokiem i kamieniołomem

Będąc w Bieszczadach warto odwiedzić Nasiczne, przez które zapewne wielu z Was przejeżdżało.  Droga na Nasiczne prowadzi jadąc przez Lutowiska i odbijając w Smolniku na lewo przez Dwerniczek, Dwernik. Jadąc od strony Wetliny przez Brzegi Górne skręcając w lewo na Nasiczne. Dla miłośników prawdziwej przyrody i osób pragnących się zatrzymać doświadczając kontaktu z naturą to idealne miejsce.  

mojebieszczady.com
mojebieszczady.com

Potok Nasiczniański piękny z bardzo urozmaiconym przebiegiem, w kilku miejscach tworzy malownicze kaskady i stopnie wodne. Szczególnie burzliwe i groźnie wyglądające po obfitych opadach deszczu. Jest to także idealne miejsce do bytowania pluszczy i pliszek górskich. Czasem można tutaj także spotkać  żerującego bociana czarnego. 

fot. Pixabay

Całą polską populację bociana czarnego szacuje się na ok. 2 tys. par, podczas gdy białego na ok. 45 tys. Bieszczady należą do obszarów wyróżniających się ponadprzeciętną liczbą populacji bociana czarnego w czym spora zasługa bobrów, tworzących w lasach coraz liczniejsze rozlewiska. 

W Nasicznem znajduje się również nieczynny kamieniołom, który pokazuje nam odsłonięcie fliszu karpackiego. Powstał on głównie w celu zapotrzebowania na materiał skalny do budowy dróg.

 

 

mojebieszczady.com
mojebieszczady.com
mojebieszczady.com
mojebieszczady.com

Podziwiając kamieniołom warto udać się tuż za niego i zobaczyć piękny górski wodospad, którego szum jest wyjątkowy…

mojebieszczady.com
mojebieszczady.com

Wracając od potoku pomalutku i z uważnością zobaczyć można Połoniny. Ten widok jest także wyjątkowy… 

mojebieszczady.com
mojebieszczady.com

Tyle zachwytów i naprawdę przyrodniczych atrakcji na wysokim poziomie w jednym miejscu w Bieszczadach. 

Zapraszam także do dowiedzenia Nasicznego jesienią kiedy szczególnego uroku nabiera to miejsce. Od strony wschodniej do doliny Caryńskiego przylegają lasy, które są złożone głównie z litej buczyny.  Największa intensywność barw przypada zazwyczaj w pierwszej połowie października.

Wtedy posłuchacie również rykowiska jeleni. 

A to wszystko przy drodze, tak blisko…

Polecam z całego serca! 

 

Monika Bulik 

 

 

 

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.