KARCZMA WE MŁYNIE


Karczma we Młynie Muzeum Młynarstwa i Wsi
Karczma we Młynie Muzeum Młynarstwa i Wsi
Karczma we Młynie Muzeum Młynarstwa i Wsi
Karczma we Młynie Muzeum Młynarstwa i Wsi
Karczma we Młynie Muzeum Młynarstwa i Wsi
karczma we młynie muzeum młynarstwa i wsi ustrzyki dolne regionalne klimatyczne wnętrze pełne pamiątek
Karczma we Młynie Muzeum Młynarstwa i Wsi
Karczma we Młynie Muzeum Młynarstwa i Wsi
Karczma we Młynie Muzeum Młynarstwa i Wsi
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow

Połączenie pasjonującej opowieści młynarskiej z wybornym smakiem!

Kuchnia Młynarzowej to udokumentowana tradycja idealnie trafiająca we współczesny gust!

Karczma we Młynie to klimatyczna restauracja idealnie wkomponowana w niepowtarzalne Muzeum Młynarstwa i Wsi, jedyne w Polsce prezentujące kompletne wyposażenie dawnego młyna, do tego działające!

Stylowe wnętrze jest idealną oprawą dla serwowanych w Karczmie, przygotowywanych z dużym pietyzmem dla tradycji regionalnych potraw, nierzadko opartych na liczących sobie nierzadko setki lat przepisach, odkopanych przez Młynarzową w zapomnianych już archiwach i zbiorach. Przywrócone do życia i wzbogacone miłością Gospodarczy do regionalnej kuchni ściągają dziś do Młyna tysiące miłośników regionalnych rozkoszy podniebiebienia.

Wyjątkową atmosferę tego miejsca tworzą w szczególny sposób detale wystroju ale i sam fakt, że karczma zbudowana została ze starych materiałów, budujących tu klimat dawnych Bieszczadów. Wszechobecne są tu sztuka i rękodzieło, prezentujące regionalnych twórców i karpacką tematykę, nie tylko rzecz jasna młynarską. Metamorfozy ludzkiej duszy łączą się tu z odwiecznymi przemianami pór roku, do których nawiązuje i kuchnia Młynarzowej, nie stroniąca od dań sezonowych. Bez względu na porę oparta jest na miejscowych, zdrowych i domowych produktach okolicznych gospodarstw, o czym przekonacie się tak smakując lokalnego twarogu w porze śniadania jak i zażywając nieskromnej popołudniowej uczty opartej na żeberkach w kapuście.

Pobyt w Karczmie to także doskonała okazja do zasmakowania i bliższego poznania regionalnego pieczywa, powstającego na miejscu w piecu chlebowym. Idealnym czasem jest tu sierpniowe Święto Chleba, jakkolwiek w każdym czasie możecie zamówić specjalne warsztaty kulinarne i sprawić sobie frajdę piekąc niezrównane proziaki czy drożdżowe bułeczki.

Smacznego!

Muzeum Młynarstwa i Wsi, Karczma we Młynie, logo
ul. Fabryczna 12,
38-700 Ustrzyki Dolne
rezerwacje:
tel. 345456789:
Facebook_icon

Czego szczególnie warto zasmakować?


Kisełycia

Potrawę można by ochrzcić jako swego rodzaju „żur karpacki”. Jest to zupa robiona jest na bazie kwasu z kiszonej kapusty, zabielana ciemną mąką żytnią. Aby nadać jej większej wyrazistości okraszana jest zasmażoną cebulką oraz dużą ilością czosnku. Podawana jest z ziemniakami, które wzmacniają jej sytość.

Klepak Młynarzowej

Bazą do przygotowania tej potrawy są ziarna zbóż, a dokładnie owies. Klepak to coś w rodzaju klusek uformowanych na kształt paluszków albo kopytek podawany ze skwarkami i przysmażoną cebulką, koniecznie z białym serem twarogowym. Jego receptura sięga aż XV wieku!

 Hreczanyki

Stanowią rodzaj kotletów mięsno-jarskichPrzygotowuje się je  z kaszy gryczanej ugotowanej na sypko zmieszanej: z mięsem mielonym, jajkami i przyprawami. Całość masy jest smażona na oleju lub smalcu. Tak „bieszczadzki mielony” serwuje się ziemniakami,  sosem grzybowym i zestawem surówek.

Proziaki

Szerzenie wiedzy i umiejętności młynarskich – wypieku chleba i innych mącznych smakołyków w naturalny sposób to równie ważne zadanie przed którymi stoją sami właściciele. Stąd nie zabraknie na miejscu ani proziaków ani kapuśniaczków ani tez tradycyjnych bułeczek drożdżowych z kaszą.

 Bułeczki drożdzowe z kaszą gryczaną

Kapuśniaczki

 Pajda ze smalcem i ogórkiem

Niezrównane pieczywo z własnego pieca chlebowego


Gorrrąco zapraszamy!