Olszanica

Olszanica – z zabytkowym zespołem pałacowym zbudowanym przez Jordanów w 1905 r. Wokół, na powierzchni kilku hektarów rozciąga się najlepiej zachowany w Bieszczadach i jedyny o takiej powierzchni, park pałacowy. 

OLSZANICA

Olszanica to duża wieś położona przy trasie z Leska do Ustrzyk Dolnych, siedziba gminy. Miejscowość ma dosyć starą metrykę, najstarsze odkryte tu ślady pochodzą z okresu kultury łużyckiej. W dokumentach, Olszanica wzmiankowana jest po raz pierwszy w 1436 r. jako wieś założona na prawie wołoskim, w sobieńskich dobrach Kmitów. Przez wieki była wsią wielokulturową, którą zamieszkiwali Rusini, Polacy i Żydzi. Nabrała gospodarczego znaczenia szczególnie w latach 70. XIX wieku po wybudowaniu węgiersko-galicyjskiej linii kolejowej Przemyśl – Zagórz – Budapeszt – Wiedeń. Drugim bodźcem, który ożywił te okolice, był gwałtowny rozwój przemysłu naftowego w drugiej połowie XIX wieku. Zmieniło to okoliczny krajobraz i życie wielu mieszkańców. Dziś, po okresie tamtego rozkwitu, możemy oglądać liczne pozostałości i pamiątki. Olszanica jak wiele bieszczadzkich miejscowości zmienia powoli swoje oblicze stając się coraz bardziej wsią agroturystyczną i wypoczynkową, chociaż nie zatraca całkowicie swojego rolniczego charakteru. Wszystko to stwarza dobre warunki do aktywnego wypoczynku.

Warto zobaczyć: najbardziej rzucającym się w oczy obiektem w Olszanicy jest zabytkowy zespół pałacowy z secesyjno-romantycznym pałacem  zbudowanym przez Jordanów w 1905 r., który powstał na miejscu starego dworu obronnego z XVI wieku. Jest on otoczony malowniczą fosą z fragmentami ziemnych fortyfikacji, wokół którego, na powierzchni 7 ha rozciąga się najlepiej zachowany w skali całych Bieszczadów park pałacowy.

Cały kompleks stanowi obecnie Ośrodek Konferencyjno-Wypoczynkowy, noszący nazwę “Pałac Biesa”. W jego sąsiedztwie znajduje się wybudowana w 1923 r. murowaną cerkiew grekokatolicką pw. Zaśnięcia Matki Bożej (obecnie kościół rzymskokatolicki p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy). Warto zwiedzić jej wnętrze, w którym zachowały się elementy oryginalnego wyposażenia. W Olszanicy zachowały się także przydrożne kapliczki z XIX wieku. Na wschodnim krańcu wsi, za okazałym wiaduktem kolejowym, stoi pomnik upamiętniający okolicznych Żydów wymordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej.

Turystyka: przez Olszanicę przebiega rowerowy „Szlak Ikon” (znaki czerwone) prowadzący z Sanoka, wzdłuż północnych zboczy Gór Słonnych, aż do przejścia granicznego z Ukrainą, w Krościenku. Przez miejscowość wyznaczono także „Szlak Architektury Drewnianej”, który prowadzi z Leska w okolice Ustrzyk Dolnych. Dla cyklistów oznakowano ponadto inne ciekawe trasy: szlak „Zielony Rower R 61 Greenway Karpaty Wschodnie” (znaki niebieskie) oraz szlak „Zielony Rower 6A – Góry Słonne”, prowadzący przez najpiękniejsze fragmenty, tego położonego na północ od Bieszczadów pasma.

Stanisław Jaworek

W okolicy: mimo, że geograficznie miejscowość należy do pasma Gór Sanocko-Turczańskich to „sercem” jest już w Bieszczadach. Niedaleko stąd do Ustrzykach Dolnych, Leska, a w odległości 10 km znajduje się Solina – zatem jest to idealne miejsce skąd blisko jest zarówno nad wodę, na narty, czy też do galerii sztuki.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.