Orelec

Orelec – wieś agroturystyczna, położona w rozległej Kotlinie Uherczańskiej. W okolicy Orelca zobaczyć można dużo przyrodniczych osobliwości. Utworzono tu Ekomuzeum „W Krainie Bobrów”. Trasy ekomuzealne są zarazem częścią Bieszczadzkiego Centrum Nordic Walking.

ORELEC

Miejscowość agroturystyczna w okolicy Jeziora Solińskiego i Myczkowieckiego. W utworzonym tu Ekomuzeum „W Krainie Bobrów” istnieje gęsta sieć ścieżek i tras spacerowych zachęcających do aktywnego wypoczynku.

Orelec to wieś położona przy drodze z Leska do Soliny w rozległej Kotlinie Uherczańskiej rozciągającej się u podnóża Żukowa. Wieś istniała prawdopodobnie już w I połowie XV wieku, założona na prawie wołoskim. Przez wieki zamieszkiwali ją Rusini i Polacy. W ostatnich latach Orelec zmienia się, stając się coraz bardziej wsią agroturystyczną i letniskową. Bliskości natury i walory krajobrazowe okolicy sprawiają, że panują tu dobre warunki do aktywnego wypoczynku. Aby wykorzystać w pełni te atuty utworzono tu kilka lat temu Ekomuzeum „W Krainie Bobrów”. Atrakcyjne i ciekawe widokowo miejsca zarówno kulturowo jak i przyrodniczo połączono w sieć ścieżek i tras spacerowych. Inicjatywę tą podjęło kilka sąsiednich miejscowości – Olszanica, Uherce, Myczkowce i Zwierzyń.

Warto zobaczyć: we wsi stoi drewniana cerkiew z ok. 1740 r., otoczona drzewami z pomnikowym blisko 300-letnim, dębem. Według tradycji została wybudowana z rozebranego kościoła w sąsiednich Uhercach Mineralnych.

W centrum wsi znajduje się okazały pomnik Tołhaja – zbója karpackiego.

W okolicy Orelca zobaczyć można dużo przyrodniczych osobliwości. Jedną z nich jest pomnik przyrody – popularny „Orelecki Kamień” – piaskowcowa wychodnia skalna o dość oryginalnej sylwetce.

Turystyka: większość obiektów historycznych, atrakcji i osobliwości przyrodniczych eksponowanych jest na wytyczonych trasach Ekomuzeum. Umożliwiają one obok zwiedzania uprawianie różnych form turystyki aktywnej jak spacery, trekking, nordic walking, jazda rowerem, konno a zimą narty śladowe bądź rakiety śnieżne. Trasy ekomuzealne są zarazem częścią Bieszczadzkiego Centrum Nordic Walking. Miłośnicy rowerów mogą korzystać ze szlaku Zielony Rower (znaki niebieskie) akcentujący walory przyrodniczo-kulturowe okolicy. Przez wzniesienia pasma Żuków prowadzi szlak rowerowy „Extreme Bieszczady”, który jednak jak sama nazwa wskazuje skierowany jest dla bardziej doświadczonych cyklistów.

W okolicy: funkcjonujące Ekomuzeum i sieć ścieżek pozwala także na dotarcie do wszystkich ciekawych i atrakcyjnych miejsc w sąsiednich miejscowościach. Może to być nieczynny kamieniołom w Bóbrce sąsiadujący z rezerwatem przyrody „Koziniec” czy też inny z obszarów chronionych – „Przełom Sanu pod Grodziskiem”. Można również odwiedzić licznie występujące tu galerie miejscowych artystów specjalizujących się w bibułkarstwie, koralikarstwie, rzeźbie, malarstwie ikonowym, tkactwie czy malarstwie na szkle.

Z Orelca warto wybrać się na pobliskie trasy „Szlaku Architektury Drewnianej” i “Szlaku Ikon”, na których podziwiać można najpiękniejsze drewniane cerkwie i kościoły. Dużą popularnością cieszy się Ośrodek „Caritas” w Myczkowcach, oferujący zwiedzającym wiele atrakcji, jak ekspozycja miniatur karpackich cerkwi, egzotyczny Ogród Biblijny, mini-zoo czy jazda konna.

W odległości zaledwie 5 km znajduje się Solina i największa w Polsce zapora wodna oraz wodny kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny. Dużo mniejsze, ale bardzo malownicze i rzadziej odwiedzane jest Jezioro Myczkowieckie  z niewielką zaporą wodną. Obydwa akweny stwarzają możliwość aktywnego wypoczynku.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.