“Owadzie Śródmieście” czyli ciekawa lekcja historii

Prezentację inicjatyw Fundacji Bieszczadzkiej zaczynamy od „Owadziego Śródmieścia – makiety układu urbanistycznego XIX wiecznych rynków miasteczka Lutowiska w formie osiedla dla owadów”.

Pomysł polegał na  budowie kilkudziesięciu domków dla owadów, które nawiązują  swoją bryłą do nieistniejącej już architektury galicyjskiego miasteczka z II połowy XIX wieku, jakim były do 1918 roku Lutowiska. Domki dla owadów odtwarzają  niezwykle rzadki i atrakcyjny urbanistyczny układ dawnych Lutowisk oparty na dwóch rynkach, w których stało ponad 70 drewnianych domów, w większości należących do społeczności żydowskiej.

Te 74 miniatury domów z dziewiętnastowiecznych Lutowisk, ustawione na placu obok kościoła,  zgodnie z mapą katastralną z tamtego okresu naprawdę robią wrażenie. Niezwykle ważnym uzupełnieniem makiety jest tablica informacyjna, pełna istotnych treści historycznych i współczesnych. O roli domków w charakterze owadzich hoteli opowie każdemu turyście wykonawca miniatur i lider całej inicjatywy Grzegorz Zubel z Galerii Stare Kino w Lutowiskach.

Wierzymy, ze „Owadzie śródmieście…” będzie kolejną  atrakcją  turystyczną  na szlaku ekomuzeum „Trzy kultury” w Lutowiskach.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.