Paszowa – cerkiew pw. Soboru Bogurodzicy

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Soboru Bogurodzicy, pełniąca obecnie funkcję kościoła rzymskokatolickiego parafii Wańkowa. Budowla pochodzi prawdopodobnie z końca XVIII wieku.

fot. Henryk Bielamowicz (wikipedia.org)

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Soboru Bogurodzicy, pełniąca obecnie funkcję kościoła rzymskokatolickiego parafii Wańkowa. Budowla pochodzi prawdopodobnie z końca XVIII wieku. Na początki XX wieku gruntownie ją wyremontowano. Funkcję świątyni unickiej przestała pełnić po wysiedleniu ostatnich mieszkańców w 1947 roku.

Jest to budowla orientowana, konstrukcji zrębowej, oszalowana deskami w pionie. Bryła zewnętrznie dwudzielna. Prostokątne prezbiterium uzupełnia dobudowana od północy zakrystia i od południa – składzik. Przednawie poprzedza wieża, konstrukcji słupowo-ramowej, z przedsionkiem w przyziemiu. We wnętrzu barwne polichromie figuralne i ornamentalne. Zachował się również niekompletny ikonostas, pochodzący z 1902 roku, dzieło Włodzimierza Pawlikowskiego. Barokowy ołtarz główny pochodzi z początku XVIII wieku. Wokół cerkwi dawny cmentarz, na nim kilka interesujących, żeliwnych krzyży. Świątynię otacza krąg dębów i jaworów.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.