Polana

Polana – wieś agroturystyczna rozciągająca się w pięknej dolinie przy małej obwodnicy bieszczadzkiej, u północnego podnóża pasma Otryt. Od czasu powstania Zalewu Solińskiego Polana, położona w jego pobliżu stała się naturalnym zapleczem wypoczynkowym i rekreacyjnym. W ostatnich latach jest też atrakcyjnym ośrodkiem jeździeckim.

POLANA

Wieś położona w rozległej kotlinie ze swoistym mikroklimatem. Okolica pełna zwierzyny i osobliwości przyrody. Liczne pamiątki przeszłości, galerie i sielski klimat.

Polana – wieś agroturystyczna, jedna z najstarszych miejscowości w Bieszczadach, istniała już w połowie XV w. Rozciągająca się w pięknej dolinie przy małej obwodnicy bieszczadzkiej, u północnego podnóża pasma Otryt. Polana od wielu bieszczadzkich  miejscowości odróżniała się tym, ze większość mieszkańców stanowili Polacy. Dlatego we wsi była nie tylko cerkiew, ale i kościół. Ciekawostką jest fakt, że część dawnych mieszkańców po okresie wysiedleń i zmiany granic powróciła w rodzinne strony. Od czasu powstania Zalewu Solińskiego. Polana, położona w jego pobliżu, stała się naturalnym zapleczem wypoczynkowym i rekreacyjnym. W ostatnich latach jest też atrakcyjnym ośrodkiem jeździeckim. Działają tu dwie stadniny koni a okolica jest wręcz stworzona do wczasów w siodle.

Warto zobaczyć – jeden z najstarszych w Bieszczadach drewniany kościół (dawna cerkiew) z 1790 r. W bezpośrednim sąsiedztwie świątyni znajdują się stary cmentarz i unikatowa drewniana dzwonnica. Przy wjeździe do wsi od strony Czarnej zachowała się z kolei dzwonnica murowana oraz dawny cmentarz i resztki podmurówki dawnego kościoła. W lasach pasma Ostre zachowały się liczne ślady po eksploatacji ropy naftowej (Polana-Ostre).

Turystyka: Biegnie tu turystyczny szlak pieszy niebieski prowadzący z Przemyśla do Wołosatego, przez teren Pogórza Przemyskiego w rejon Bieszczadów Wysokich. Cyklistom polecamy rowerowy szlak łącznikowy (znaki czarne) oraz szlak „Zielony Rower Czarna – Olchowiec”. Dla rowerowych górali dostępny jest w paśmie Otrytu szlak „Zielony Rower 9B Lutowiska Dolina Sanu” (znaki niebieskie). Dla miłośników jazdy konnej idealny jest Transbeskidzki Szlak Konny PTTK, który rozchodzi się stąd w kierunku Czarnej bądź w pasmo Otrytu. Wierzchem możemy udać się też w sąsiedztwo Jeziora Solińskiego.

W okolicy – Polana leży w pobliżu Jeziora Solińskiego (Chrewt), gdzie istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych, wędkowania czy zwyczajnego plażowania.

W Lutowiskach funkcjonuje pierwsze w Bieszczadach Ekomuzeum „Trzy Kultury”.  Na jego obszarze możemy zwiedzić wiele ciekawych historycznie i przyrodniczo miejsc.  Po drodze do Czarnej rozciąga się piękna panorama Bieszczadów Wysokich z punktu widokowego na Ostrym. Jedna z ciekawszych tras spacerowych wiedzie z Polany w dolinę nieistniejącej wsi Rosolin, gdzie zachowało się jeszcze stare cerkwisko. Warto wiedzieć, że miejscową cerkiew obejrzeć można w sanockim Skansenie. W dolinie potoku Czarny podziwiać można przyrodniczą osobliwość jaką jest pieczara wyżłobiona przez wodę. W niewielkim oddaleniu od niej na strumieniu widoczne kaskady. Na zaprawionych w górskich marszach amatorów dzikiej przyrody czekają nieprzebyte lasy bukowe pasma Otryt. To bieszczadzkie królestwo niedźwiedzi odwiedza niewielu śmiałków.

W przysiółku Polana Ostre zachowały się do dnia dzisiejszego liczne ślady po działającej tu niegdyś kopalni ropy. Chodząc po lesie bez trudu znaleźć można tzw. kopanki, platformy ziemne, na których stały kiedyś wieże czy zaplombowane rury otworów wiertniczych. Niektóre z nich pozostawiono otwarte, gdyż nadal wypływa tu okresowo i samoczynnie ropa pomieszana z „naftusią”. Bywa, że przy wzrastającym ciśnieniu potrafi tu trysnąć kilkumetrowy gejzer. To wszystko nie dziwi, gdy poznamy bliżej historię eksploatacji  tych złóż naftowych. W latach 80. XIX w. Polana zapowiadała się jako jeden z najbardziej obiecujących pół naftowych w Karpatach. A prasa europejska rozpisywała się szeroko o potężnej erupcji jaka miała miejsce w 1883 r. Wydobycie było tak obiecujące, ze właściciele zdecydowali się wybudować nawet ropociąg do Czarnej co w tych czasach było inwestycją pionierską w Galicji. Z czasem jednak znaczenie kopalni zmalało a intensywna eksploatacja doprowadziła w końcu do jej likwidacji w czasie II wojny światowej.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.