Polańczyk

Polańczyk-Zdrój posiada największy w Bieszczadach i liczący się w Polsce zespół 9 sanatoriów i kilkudziesięciu ośrodków wczasowych, wypoczynkowych, hoteli, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych (GGG) oraz 10 pól biwakowych. Jego atutami jest urzekające położenie z rozległymi panoramami na Jezioro Solińskie i najwyższe partie Bieszczadów oraz lokalny mikroklimat.

POLAŃCZYK

Miejscowość wczasowo-uzdrowiskowa, położona przy małej obwodnicy bieszczadzkiej w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Solińskiego. Idealny teren do rekreacji, wypoczynku i uprawiania sportów wodnych.

Polańczyk jest siedzibą gminy Solina. Wieś jest wspomniana w dokumentach z 1580 r., ale musiała powstać dużo wcześniej, choć pod nieco inną nazwą – Poleszczańskie lub Polańskie.

Powstanie Zalewu Solińskiego w 1968 r., wybudowanie „małej obwodnicy bieszczadzkiej” a także uzyskanie statusu uzdrowiska (1974) przyczyniły się do szybkiego rozwoju tej niewielkiej miejscowości, a tym samym wzrostu jej znaczenia turystycznego.

Obecnie Polańczyk-Zdrój posiada największy w Bieszczadach i liczący się w Polsce zespół 9 sanatoriów i kilkudziesięciu ośrodków wczasowych, wypoczynkowych, hoteli, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych oraz 10 pól biwakowych. W uzdrowisku leczy się choroby układu oddechowego, moczowego, choroby kobiece, prowadzona jest także rehabilitacja.

fot. Lidia Tul-Chmielewska

Atutem Polańczyka jest urzekające położenie z rozległymi panoramami na Jezioro Solińskie i najwyższe partie Bieszczadów oraz lokalny mikroklimat.

Warto zobaczyć: w Polańczyku można skorzystać z bogatej oferty turystycznej i rekreacyjnej. Oczekuje tu na gości wiele atrakcji jak rejs statkiem spacerowym bądź żaglówką czy przystanie żeglarskie z wypożyczalniami sprzętu pływającego – dostępne są kajaki, łódki, rowery wodne, baseny pływające i specjalnie utrzymane plaże.

W Polańczyku mieści się centralna baza WOPR zatem każdy turysta może czuć się tu bezpiecznie. Infrastrukturę turystyczną dodatkowo wzbogacają  funkcjonujące na Wyspie Energetyka przystanie wodne, wypożyczalnie sprzętu wodnego, stadniny konne, korty i zaplecze sportowo-rekreacyjne.

Atrakcją miejscowości jest sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości z cudowną ikoną Matki Bożej z Łopienki.

Jest to stara ruska ikona Matki Boskiej Umilenia, nazywana także Matką Boską Łopieńską lub Bojkowską Madonną. Jest to jeden z najbardziej znanych i cennych obrazów w regionie, reprezentuje typ tzw. ikony karpackiej. Prawdopodobnie została wykonana ok. XIII-XIV w.

Turystyka: przez centrum Polańczyka prowadzi deptak, uczęszczany przez turystów, zwłaszcza latem. Goście mogą korzystać z sieci ścieżek i szlaków spacerowych łączących tę miejscowość z Soliną, Jeziorem Myczkowieckim i okolicami. Centrum zdrojowe przyciąga mnogością kawiarni, barów i pubów, gdzie można wypić dobrą kawę lub zjeść coś regionalnego bądź egzotycznego. Każdy znajdzie tu klimat dla siebie, czy to westernowy, zakapiorski, łemkowski, zbójnicki a nawet szwejkowski. W Polańczyku mieszka i tworzy wielu artystów, których prace można podziwiać w miejscowych galeriach.

Dla osób ceniących sobie aktywny wypoczynek wytyczono kilka szlaków pieszych i rowerowych. Nad Polańczykiem biegnie zielony pieszy szlak turystyczny wiodący z Zagórza przez Lesko, Wołkowyję na Krysową (840 m) skąd szlakiem czarnym można dotrzeć do Połoniny Wetlińskiej. Dla wytrwałych i zaprawionych rowerzystów wytyczono Szlak „Zielony Rower R 61 Greenway Karpaty Wschodnie” (znaki niebieskie) prowadzący w najdalsze zakątki Bieszczadów. Równie ciekawy, choć momentami niełatwy, jest szlak „Zielony Rower 3A Solina” (znaki niebieskie), który biegnie przez sąsiadujące z Polańczykiem wioski i widokowe doliny.

W okolicy: jedną z największych osobliwości Bieszczadów jest zapora wodna w Solinie, której nie sposób pominąć w trakcie wycieczek po okolicy.

Z Polańczyka można wybrać się na trasy kulturowe „Szlaku Architektury Drewnianej” i „Szlaku Ikon”, na których zobaczymy najpiękniejsze w Bieszczadach drewniane cerkwie i kościoły. Najbliżej, bo w Górzance warto zwiedzić pięknie odrestaurowany drewniany kościół (dawniej była to cerkiew) z unikatowym ikonostasem i ołtarzami.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.