Zatwarnica… wieś w dolinie Sanu w gminie Lutowiska – tutaj swoje miejsce, ciszę i spokój odnalazła Jola Jarecka, która właśnie prowadzi w niej autorską pracownię „Na dwie ręce”. Poza pracownią, wraz z mężem Robertem stworzyła kino o charakterystycznej dla tego miejsca nazwie – Końkret. A ostatnio przy kinie powstała klimatyczna Cafe Końsekwencja i mały sklepik z dobrą herbatą i kawą.
Kilka słów o artystce
Jola Jarecka jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Jagielońskiego, ukończyła animację teatralną, „pisze wiersze, ale bliżej jej do prozy”. Ponadto zajmuje się rękodziełem i w tym zakresie prowadzi warsztaty m.in. zdobienia techniką decoupage najczęściej w okresie świąt wielkanocnych. Jest autorką bloga Na Dwie Ręce.
Ta właśnie pracownia przyciągnęła moją uwagę i chciałam Wam o niej więcej opowiedzieć…
Jakie cuda artystyczne w niej powstają?
Otóż, w dawnej kuźni Jola ulokowała swoją rękodzielniczą Pracownię Na Dwie Ręce. A tam, spod igły i dwóch rąk artystki, która do tego jest samoukiem – w tej dziedzinie, zaczęły wychodzić bojkowskie soroczki – tradycyjne koszule z haftem karpackim,
szmaciane lalki, z których każda ma rodzime imię i pewnego rodzaju historię i tak np.
Hania i Tekla, co przed cywilizacją uciekła
albo Ołena – wokalistka pracująca od wiosny. Wieczorami rozpuszcza włosy, które całą zimę rosły.
Tutaj także narodziła się Tereska, co w Zatwarnicy mieszka oraz Sofija i Anna z górnej części wioski, które czasami się kłócą o kury nioski, a też i Tatiana, co pisze epitafia – jak nie ma weny to ją szlag trafia.
Ponadto oprócz lalek z płótna, soroczek, zaczęły powstawać lniane koniki tzw. bojkonie z filcową grzywą i siodełkiem z haftem bojkowskim,
… mydełka glicerynowe z odciśniętą łapą bieszczadzkiego wilka oraz ręcznie robiona biżuteria.
Jola Jarecka niewątpliwie ma duszę artysty, a wszystkie jej działania zmierzają ku kulturze 🙂
Zachęcamy do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca i jego niezwykle sympatycznej i tryskającej pozytywną energią właścicielki. Jola pokochała Zatwarnicę i uwierzyła w jej możliwości – w możliwości małych bieszczadzkich zakątków. Do ich rozwoju potrzebne są olbrzymie chęci i głowa pełna pomysłów, a tego akurat Państwu Jareckim nie brakuje.
Małgorzata Kilarecka