Przysłup

Przysłup – końcowa stacja trasy kolejki leśnej, która po półgodzinnym postoju wraca do Majdanu. Działa tu Ośrodek Górskiej Turystyki Jeździeckiej. Przysłup słynie obecnie z hodowli  pstrągów i nie sposób pominąć tego miejsca w trakcie kulinarnych wędrówek po Bieszczadach.

PRZYSŁUP

Przysłup to niewielka miejscowość na obszarze Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, który wraz z Parkiem Krajobrazowym Doliny Sanu i Bieszczadzkim Parkiem Narodowym wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie.

Wieś lokowano na prawie wołoskim w dobrach Balów z Hoczwi w połowie XVI w. Po II wojnie światowej została całkowicie wysiedlona i zniszczona.  W Przysłupiu znajduje się końcowa stacja trasy kolejki leśnej, która po półgodzinnym postoju wraca do Majdanu. Funkcjonuje tu kilka pensjonatów, zajazdów i duże pole namiotowe, a także Ośrodek Górskiej Turystyki Jeździeckiej. Przysłup słynie obecnie także z hodowli pstrągów i nie sposób pominąć tego miejsca w trakcie wędrówek po Bieszczadach. Czekając na stacji kolejki można podziwiać rozległą panoramę bieszczadzkich połonin – Smereka (1222 m) i Połoniny Wetlińskiej (1255 m).

Warto zobaczyć: będąc w Przysłupiu warto odwiedzić miejscowe galerie “Fantasmagoria” i w „Oberży Biesisko”, które eksponują i promują miejscowe malarstwo, rzeźbę czy ceramikę. A wybór jest naprawdę duży.

Turystyka: przebiega tędy szlak rowerowy z Wetliny do Cisnej (znaki niebieskie) z możliwością zmiany trasy w kierunku boczne doliny rzek Solinki lub Wetlinki. Szczególnie atrakcyjna dla rowerzystów jest trasa w dolinę Wetlinki (Kalnica-Buk-Jaworzec) do rezerwatu „Sine Wiry”, gdzie można podziwiać urokliwe przełomy tej górskiej rzeki. Wytyczona została tu również ścieżka przyrodniczo-historyczna.

Z Przysłupia dosyć łatwo możemy dotrzeć pieszo, trasą nieznakowaną, w pasmo graniczne w rejon szczytu Jasło (1153 m) i Okrąglika (1101 m), skąd można dojść dalej w kierunku Cisnej  (znaki czerwone), bądź zejść do Smereka (również znaki czerwone). Amatorom dłuższych eskapad proponujemy niezapomnianą wędrówkę pasmem granicznym (znaki niebieskie), gdzie panuje mniejszy ruch, a w kierunku południowym rozciągają się rozległe panoramy słowackiego Zakarpacia.

Wokół Przysłupia można także zaplanować własne trasy wycieczek, tak pieszych jak też rowerowych, a zimą na rakietach śnieżnych lub na nartach śladowych. Nie brak tu ścieżek i stokówek leśnych zapewniających dotarcie do najdzikszych bieszczadzkich dolin w scenerii nieprzebytych lasów bukowych. Można wykorzystać je też do jazdy konnej, które polecamy szczególnie jesienią.

W okolicy:  przebiegająca tędy linia dawnej kolejki leśnej to doskonała trasa spacerowa do nordic walkingu, a zimą na rakietach śnieżnych lub nartach śladowych. Można nią dotrzeć do samej Wetliny. Zimą wykorzystywana jest do biegów narciarskich. W samym Przysłupiu i w sąsiednich dolinach Strzebowiska, Kalnicy natrafić można na stare cerkwiska, ślady po mieszkających tu niegdyś Łemkach. Ciekawostką przyrodniczą jest rezerwat „Olszyna Łęgowa w Kalnicy”, rzadko występującej w Bieszczadach.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.