Rajskie

Rajskie – niewielka miejscowość położona na trasie małej obwodnicy bieszczadzkiej, w szerokiej i malowniczej dolinie Sanu, który wpływa tu do Jeziora Solińskiego. Istnieje tu dobra baza noclegowa i wypoczynkowa. Działają ośrodki wczasowe, gospodarstwa agroturystyczne, kempingi. Nie brakuje również miejsc do wędkowania.

 

Rajskie

Niewielka miejscowość położona na trasie małej obwodnicy bieszczadzkiej, w szerokiej i malowniczej dolinie Sanu, który wpływa tu do Jeziora Solińskiego. Wspaniały masyw Otrytu i dzikie bieszczadzkie doliny.

Rajskie to jedna z najstarszych miejscowości w Bieszczadach. Ślady działalności człowieka sięgają tu okresu kultury łużyckiej. Jako wieś wołoska Rajskie istniało już na początku XV wieku. Od lat 60. XIX wieku rozpoczęto tu eksploatację ropy naftowej, kopalnia funkcjonowała do końca XX wieku, a jej pozostałości można oglądać w górnej części doliny.

Powstanie Zalewu Solińskiego całkowicie zmieniło krajobraz i życie mieszkańców. Rozwój turystyki sprawił, że obecnie funkcjonuje tu dobra baza noclegowa i wypoczynkowa w postaci ośrodków wczasowych, gospodarstw agroturystycznych, kempingów. Latem czynne jest strzeżone kąpielisko nad Jeziorem Solińskim i wypożyczalnie sprzętu pływającego. Nie brakuje również miejsc do wędkowania. Dolina Rajskiego leży już częściowo w granicach Parku Krajobrazowego Doliny Sanu, a jej górna część to półdziki i odludny obszar. Lasy mają tu charakter puszczański i pełne są dzikich zwierząt. Wystarczy tylko wyjść na widokowe odkryte wzgórza by podziwiać panoramy prawdziwie rajskiej zatoki Jeziora Solińskiego. Jest to wymarzony teren do uprawiania aktywnego wypoczynku.

Warto zobaczyć: nad brzegami Zalewu Solińskiego przetrwało dawne cerkwisko ze starymi nagrobkami. W górnej części Rajskiego zachował się także drugi cmentarz obrzędu łacińskiego.

fot. Mirosław Piela

Przy dawnych drogach ocalały jeszcze archaiczne kapliczki z XIX wieku.

Kapliczka w Sakowczyku. Figura z Rajskiego – pierwotnie stała na postumencie przed klasztorem w Rajskiem.

Turystyka: Rajskie, mimo doskonałego położenia, omija większość szlaków turystycznych, co paradoksalnie stało się atutem tego urokliwego miejsca. Mniejszy ruch sprawił, że jest to swoista strefa ciszy wtopiona w rozległe kompleksy leśne i nieprzebyte pasmo Otrytu, które rozdzielają zjawiskowe przełomy Sanu. Wędrówka doliną tej największej z bieszczadzkich rzek dostarcza niezapomnianych wrażeń, a miłośnicy nazwali to miejsce „bieszczadzką amazonią”, mamy wrażenie, że poruszamy się po zielonym, falujacym oceanie. Ścieżki i drogi leśne, których tu nie brakuje są wymarzonymi trasami do jazdy konnej.

Na uwagę zasługuje murowana kapliczka w Rajskiem, która została  wzniesiona w XIX wieku na wzgórzu zwanym Hrab (Grab). Dziś to jedna z nielicznych pamiątek po dawnej wsi, nie licząc resztek wysadzonej w powietrze w roku 1980 cerkwi oraz przycerkiewnego cmentarza.

Kapliczka owa, pierwotnie zwana kapliczką na Hrabie dziś często nazywana jest również kapliczką na Skale, do kapliczki prowadzi znakowana ścieżka turystyczna.

W okolicy: amatorom przygód polecamy buszowanie po wodach zalewu, pełnych zatoczek i dzikich plaż. Kajakiem, żaglówką czy łódką warto wybrać się na dłuższe trasy do Chrewtu, Horodka, a nawet do Soliny. Poszukiwaczy śladów dawnej kultury Bojków zaciekawią na pewno doliny dawnych wsi Tworylne, Krywe i Hulskie, gdzie zachowały się stare cerkwiska i cmentarze. Na ciekawą wyprawę wodno-pieszą można wybrać się do opuszczonej doliny wsi Paniszczew.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.