Rakiety śnieżne w Bieszczadach

Czy Bieszczady są równie atrakcyjne zimą co latem, wiosną i jesienią? Zdecydowanie tak, zmienia się jedynie forma eksplorowania tego malowniczego zakątka Polski. Wielu turystów zniechęconych trudnością przedzierania się przez głęboki śnieg, traci możliwość zobaczenia zapierających dech w piersiach zimowych widoków. Śnieg zmienia oblicze gór, jednak pokonywanie głębokich zasp to nie lada wyzwanie nawet dla wytrawnych wędrowców. Dlatego alternatywą są rakiety śnieżne, które gwarantują wspaniałe przeżycia w zaśnieżonych Bieszczadach. Łatwość obsługi i jakość sprzętu sprawią, że wyprawy na rakietach śnieżnych zapewniają niezapomniane ważenia, zarówno rodzinie podczas wycieczki z dziećmi jak i wytrawnemu piechurowi pokonującemu ambitne dystanse.

Wraz z coraz większą popularnością rakiet śnieżnych, coraz więcej ich modeli zaczęło być dostępnych dla entuzjastów zimowych wypraw. Istnieje kilka kryteriów podziału rakiet śnieżnych. Ze względu na rodzaj materiałów, z jakich zostały wykonane ramy, możemy wyróżnić: rakiety drewniane, ze stalową ramą oraz rakiety z ramą wykonaną z tworzyw sztucznych. Ponadto możemy wskazać trzy inne rodzaje rakiet śnieżnych ze względu na ich przeznaczenie: biegowe (małe i lekkie, przeznaczone do użytkowania na przygotowanych wcześniej trasach); rekreacyjne (nieco większe, przeznaczone do krótko i średniodystansowych spacerów), oraz górskie (do poruszania się po terenach górskich, długodystansowych wypraw i użytkowania poza wyznaczonymi szlakami).

Opanowanie umiejętności chodzenia na rakietach śnieżnych przychodzi łatwo. W odpowiednich warunkach stanowi bezpieczny i niedrogi pomysł na zimowy aktywny wypoczynek. W terenach górskich jednak, przy stromych oblodzonych zboczach oczywiście trzeba zachować ostrożność  i w każdym przypadku mierzyć siły na zamiary.

Konstrukcja rakiet śnieżnych pozwala na bezpieczne wędrowanie po głębokim śniegu na nieprzetartych trasach i poza nimi. Rakiety mają doskonałą wyporność, dzięki czemu uniemożliwiają zapadanie się w śnieg i niezwykle ułatwiają wędrówkę. Każdy kto brodził w głębokim śniegu wie ile kosztuje to wysiłku, jak bardzo zniechęca do wędrówki i osłabia, a i bywa że  zagraża bezpiecznemu dotarciu do celu.

Rakiety śnieżne dają możliwość poruszania się w każdym terenie. Nawet na mocno nachylonych oblodzonych stokach, jako że wyposażone są w stalowe zęby niczym raki, a technikę poruszania się łatwo jest opanować. Otwierają przed każdym nieznany, niebywały świat, gdzie króluje biały puch. Lekkie, trwałe, skuteczne, bezpieczne.

Nie wymagają nauki ani żadnego przeszkolenia. Wędrować może każdy! Rakiety to przede wszystkim przygoda. Choć nie bez znaczenia jest ich wpływ na zdrowie. W trakcie wędrówki pracują bowiem mięśnie, od używania których łatwo odwyknąć: brzuch, piersi, grzbiet, uda i pośladki.

Wędrować po górach można wszędzie, ale najwięcej przyjemności sprawiają podziwiane widoki z ich szczytów. Poniżej prezentujemy kilka propozycji wedrówek na terenie Bieszczad i Beskidu Niskiego oczywiście na rakietach śnieżnych:

Wierchy:

  • Myczków Muzeum Bojków – Wierchy 635 – Plisz 583 – Wołkowyja, czas: około 3 godz., skala: średnia

Połonina Wetlińska:

  • różne trasy od 3 do 8 godzin wędrówki, skala: średnia i trudna

Połonina Caryńska:

  • różne trasy od 3 do 8 godzin wędrówki, skala: trudna

Tarnica:

  • różne trasy od 6 do 10 godzin wędrówki, skala: średnia i trudna

Mała Rawka:

  • przełęcz Wyżniańska 855 m – schronisko Pod Małą Rawką 930 m – przełęcz, czas: 1 godz., skala: łatwa

Wielka Rawka/Kremeneros:

  • przełęcz Wyżniańska 855m – schronisko Pod Małą Rawką 930m – Mała Rawka 1272 – Wielka Rawka 1304 m, czas przejścia: 4 godz., skala: trudna
  • wydłużenie wędrówki o wejście na Kremenaros (Krzemieniec – miejsce styku 3 granic państwowych!) 1221 m + 2 godz., skala: trudna.

Małgorzata Kilarecka

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.