Ropienka

Ropienka – duża wieś położona u podnóża pasma Chwaniów. Dziś możemy oglądać tu liczne pozostałości i pamiątki związane z przemysłem naftowym. Są tu gospodarstwa agroturystyczne, dużo lasów i sieć lokalnych dróg i szlaków, na których można uprawiać różne formy turystyki aktywnej. Zimą funkcjonuje wyciąg narciarski.

ROPIENKA

Wieś u podnóża lesistego pasma Chwaniów, znana z tradycji naftowych. Z dala od tras turystycznych i drogowych. Pełna widokowych dolin, błogiej ciszy i spokoju.

Pierwsza wzmianka o Ropience pochodzi z 1513 roku, jako założonej przez Piotra Kmitę na prawie wołoskim. Nazwa wsi pochodzi od występujących tu naturalnych wycieków ropy. W Karpatach nie jest to przypadek odosobniony. I właśnie to zjawisko stało się bodźcem, który ożywił lokalną gospodarkę podczas gwałtownego rozwoju przemysłu naftowego w drugiej połowie XIX wieku w Galicji. Zmieniło to okoliczny krajobraz i życie większości mieszkańców. W Ropience wydobycie przemysłowe ropy naftowej rozpoczęto w 1886 r. Największy rozkwit miał miejsce w latach 1930-1938, kiedy wydobywano ropę z siedemdziesięciu szybów o średniej głębokości 300 m. Kopalnia czynna jest do dziś, choć pracuje z pewnością mniej intensywnie, możemy za to oglądać tu liczne pozostałości i pamiątki związane z przemysłem naftowym.

Obecnie Ropienka wykorzystując swoje położenie z dala od głównych dróg i piękne krajobrazy Pogórza staje się wsią o charakterze letniskowym. Zimą funkcjonuje tu wyciąg narciarski, dobrze utrzymany, oświetlony, o trasie długości 400 m i różnicy wzniesień 100 m.

Warto zobaczyć: pozostałości po kopalni ropy naftowej. Kościół rzymskokatolicki wybudowany w latach 1938-1939. Dawna kaplica dworska z 1893 r. Zachowało się tu jeszcze kilka tradycyjnie budowanych drewnianych domów w typie zagród jednobudynkowych. Na skrzyżowaniu dróg znajduje się pomnik ku czci poległych w czasie walk z bandami UPA.

Turystyka: w miejscowości przecina się lub biegnie kilka ciekawych tras. Pierwszym z nich jest prowadzący przez pasmo Chwaniów szlak pieszy „Śladami przygód dobrego wojaka Szwejka” (znaki czarno-żółte), którego poprowadzono wzdłuż trasy podróży Szwejka przez Galicję, opisanej przez Jaroslava Haszka. Dla rowerzystów oznakowano osobny szlak R 63 PL „Śladami przygód dobrego wojaka Szwejka”(część polska, znaki zielone), a ponadto Szlak „Zielony Rower R 61 Greenway Karpaty Wschodnie” (znaki niebieskie) akcentujący walory przyrodniczo-kulturowe okolicy, nieodległy szlak Zielony Rower 6A „Góry Słonne”, prowadzący przez najpiękniejsze fragmenty tego położonego na północ od Bieszczadów pasma oraz rowerowy „Szlak Ikon  – Wokół Chwaniowa” (szlak łącznikowy, znaki żółte), na którym podziwiać można drewniane cerkwie w Krościenku, Liskowatem, Leszczowatem i Łodynie. Z Ropienki można też dojść do pieszego szlaku turystycznego (znaki niebieskie) biegnącego z Przemyśla w pasma połonin bieszczadzkich przez Chwaniów.

W okolicy: warto odwiedzić nieodległe Ekomuzeum „HOŁE”, eksponujące ciekawe przyrodniczo i kulturowo miejsca oraz lokalne osobliwości przyrodnicze w Dźwiniaczu, Łodynie czy Leszczowatem. W Wańkowej znajduje się przeniesiona właśnie z Ropienki i dawna cerkiew z 1726 r. Niestety znacznie przebudowana. W Lesku można podziwiać ciekawe zabytki, dawną synagogę a obecnie galerię lokalnych twórców, zamek Kmitów czy jeden z najstarszych w Polsce kirkutów. Przejeżdżając przez Olszanicę warto zatrzymać się i obejrzeć secesyjno – romantyczny pałac Jordanów w 1905 r.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.