Równia

Wieś, która szczyci się jedną z najstarszych i najpiękniejszych drewnianych cerkwi w Bieszczadach, a widokowa dolina stwarza okazję do przyjemnego wypoczynku.

RÓWNIA

Równia to wieś agroturystyczna, u podnóża pasma Żukowa. Jej nazwa pojawia się po raz pierwszy w 1509 r. W trakcie regulacji granicy w 1951 r. mieszkańców wsi wysiedlono w okolice Odessy. Ponownie zasiedlono ją przesiedleńcami z okolic Sokala. Po roku 1968, po powstaniu zalewu Solińskiego, przeniosło się tu kilkanaście rodzin z Soliny.

Warto zobaczyć: cerkiew w Równi pw. Opieki Matki Bożej jest jedną z najpiękniejszych i zarazem najstarszych drewnianych świątyń w Bieszczadach (istniała na początku XVIII wieku, a nie wykluczone, że jest starsza). W Polsce zachowało się niewiele przykładów cerkwi w typie bojkowskim, tutejsza jest jedną z trzech (pozostałe to Smolnik nad Sanem i Grąziowa – obecnie w sanockim Muzeum Budownictwa Ludowego).

Architektura świątyni ma typowe cechy cerkwi wschodnokarpackiej. Jest to obiekt trójdzielny i trójkopułowy z wydatnym dachem okapowym, okalającym zrąb. Niecodziennym rozwiązaniem konstrukcyjnym są trzy wierchy, każdy w innym kształcie, wkomponowane idealnie w bryłę budowli. Ich proporcje i estetyka świadczą o wysokim poziomie sztuki i techniki ciesielskiej dawnych budowniczych.

Niestety jak w większości cerkwi bieszczadzkich brak wewnątrz oryginalnego wyposażenia. Mimo to wizyta w Równi należy do obowiązkowych dla turystów odwiedzających Bieszczady. W okresie wakacyjnym możliwe jest także zwiedzanie wnętrza.

W jej sąsiedztwie zachował się cmentarz przycerkiewny, gdzie wśród nagrobków znajduje się unikatowy żelazny krzyż o niespotykanej w tych stronach formie. Warte uwagi jest również tradycyjne budownictwo wiejskie.

Turystyka: przez wieś biegnie turystyczny szlak pieszy (znaki niebieskie) prowadzący z Przemyśla do Wołosatego przez teren Pogórza Przemyskiego, w rejon Bieszczadów Wysokich. Pasmem Żukowa prowadzi szlak zielony (znaki ukośne) „Żukowem do Krainy Lipeckiej”, który ma swój początek w Ustjanowej, a prowadzi aż do Lutowisk. Idealna trasa do uprawiania nordic walkingu, a zimą rakiet śnieżnych, bądź też nart śladowych.

Dla cyklistów wytyczono tu rowerowy Szlak „Zielony Rower – Bieszczady” (znaki niebieskie). Miłośnikom kolarstwa górskiego warto polecić trasę pasmem Żukowa z Hoszowa do Ustjanowej, gdzie biegnie rowerowy szlak czerwony „Extreme Bieszczady”.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.