Rzekotki drzewne i kumaki górskie

Późnowieczorne i nocne spacery po bieszczadzkich dolinach mogą być doskonałą okazją do nasłuchiwania i rejestrowania dźwięków przyrody. Pisaliśmy już o nocnych ptakach, dziś na tapetę bierzemy płazy.

Podczas jednej z czerwcowych wędrówek zarejestrowałem dwa gatunki muzykujących przedstawicieli płazów – plik dźwiękowy w załączeniu. Na pierwszym planie słychać chór rzekotek drzewnych, a w tle cichsze i rytmiczne „kum … kum … kum …” – to kumaki górskie.

Rzekotki drzewne w ciągu dnia bardzo trudno jest wypatrzeć, mimo że ich intensywnie zielone ubarwienie bardzo wyraźnie rzuca się w oczy, gdy patrzymy na wykonane zdjęcia. Jednak gatunek ten potrafi zmieniać barwę ciała w zależności od otoczenia – od szarej przez brązową i zieloną do żółtej. Zgodnie z nazwą „drzewna” rzekotka potrafi sprawnie wspinać się na różne drzewa i krzewy w czym pomagają jej przylgi na palcach nóg. Z wodą płaz ten związany jest głównie w okresie rozrodów który przypada w naszych warunkach na maj i czerwiec. To wtedy samce bardzo intensywnie rechoczą – prezentowane nagranie wykonałem w pobliżu niewielkiego stawu rybnego.

Nasz drugi bohater to kumak górski. Nazwa „kumak” nawiązuje do głosu godowego jaki wydają samce tego gatunku. Zwierzę to zamieszkuje różnego typu młaki i kałuże, generalnie jest mało wybredne jeśli chodzi o wybór miejsca. W odróżnieniu od rzekotki drzewnej bez większego problemu można go zobaczyć w ciągu dnia, chociaż wierzch jego ciała jest szaro-ziemisty, przez co doskonale maskuje się w brudnych niewielkich zbiornikach. Natomiast strona brzuszna stanowi bardzo kontrastową mozaikę czerni i intensywnie żółtych oraz pomarańczowych kolorów. Ale uwaga, nie należy brać tego zwierzęcia do ręki, ponieważ w jego skórze znajdują się gruczoły, które wydzielają substancję mogącą podrażnić skórę lub oczy.

Obydwa opisane wyżej gatunki płazów podlegają ochronie prawnej.

Tekst i nagrania dźwiękowe: Grzegorz Sitko, fotografie: Mariusz Strusiewicz.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.