Rzeźbiący w martwym drewnie – Piotr Woroniec

Urodził się w Giżycku. Od 1995 jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). W latach 1975-77 ukończył uczył się na Uniwersytecie Ludowym we Wzdowie. W latach 1977-82 studiował na Wyższej Szkole Pedagogicznej filologie polską. Od 1992 do 1999 roku był asystentem scenografa w Teatrze Kreatur w Berlinie (Niemcy).


Obecnie mieszka i pracuje w Woli Jaworowej. Jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, od 2006 r – kierownikiem artystycznym ”Hordowiny – Bieszczadzkiej Grupy Twórców”.

Na swoim koncie ma wiele wystaw, konkursów i przeglądów twórców nieprofesjonalnych w Polsce i za granicą. Materiałem do twórczości Piotra jest przede wszystkim drewno. Rzeźbą interesował się od dzieciństwa, kiedy to zobaczył pierwszy raz tzw. rzeźbę mazurską. To go zainspirowało, stało się dla niego siłą przewodnia, która kieruje nim do dziś. Mówi, że nigdy nie ściąłby np. lipy, bo: „to jakbym ją zabijał”. Posługuje się drewnem porzuconym, niepotrzebnym. Martwym już.

Z drewnem łączy różne inne materiały (m.in. szkło, sznurki). Używa barw. Charakterystyczne Ikary, lalki, ludzkie postacie – to rzeźby, które gdy raz się zobaczy, zawsze będzie się już rozpoznawać.


Piotr Woroniec aktywnie działa na rzecz rozwoju i prowadzenia „Galerii Sękowa” w Woli Sękowej. Prowadzi tam warsztaty artystyczne, organizuje spotkania z młodzieżą. Także tam organizuje coroczne Międzynarodowe Akcje Artystyczne przy Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego.


Wiele znajdziemy tam jego prac. Jego dom, warsztat – to miejsce wypełnione rzeźbionymi postaciami, pachnący drewnem.

Lidia Tul-Chmielewska

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.