Sacrum Roberta Myszkala

Dzisiaj Lidia zaprasza Was w podróż artystyczną, podczas której poznacie osobę uzdolnioną nie tylko muzycznie, lirycznie ale również będącą twórcą, ikon oraz malarstwa sztalugowego. Robert Myszkal, bohater naszego “spotkania”, jest nieodłącznie związany z Bieszczadami. Urodził się w Sanoku, a obecnie mieszka w Rymanowie Zdroju. Jest absolwentem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Przez okres 3 lat (1985-1988) mieszkał i pracował wśród ludności łemkowskiej i ukraińskiej. Tam nauczył się języka i śpiewu, zbierał materiały do swojej twórczości malarskiej.

fot.: Galeria autorska – motyw Bieszczadzkich Aniołów i Połoniny Senne

Posiadł również wiedzę na temat sztuki pisania ikon techniką stosowaną w malarstwie bizantyjskim. Robert tworzy ikony patynowane i postarzane – wyglądają jakby były przeniesione „żywcem” z dawnej Rusi Kijowskiej …

fot.: Galeria autorska 

Malarstwo symboliczne nawiązujące do mrocznego piękna i mistycyzmu …

Roberta poznałam dzięki zakochaniu się w obrazie – miłością od pierwszego zobaczenia …


Miało to miejsce w sierpniu 2006 r. w Dołżycy w Cieniu PRL-u. Robert miał tam swoją galerię i  usłyszałam jego dumki śpiewane, posłuchałam opowieści, ogrzałam się “ciepłem ducha” jakim emanuje. To świetny gawędziarz i poeta …

Bieszczadzcy święci

“Z wypalonych cerkwi święci się zebrali

Bladym Blaskiem złota na ruskich ikonach

Wspominają śpiew chórów i kult chwały

Dzwonią na zakopanych przy cerkwiach dzwonach”

W pewien sposób spotkanie wtedy w Dołżycy z Robertem i Mirkiem Nadolnym miało wpływ na moje zauroczenie i zapatrzenie się w Bieszczadzie. Robert należy do ludzi, którzy potrafią przekazać wiedzę, pasję i magię. Wspaniale tego owoce można zobaczyć u jego dzieci, których muzykalne uzdolnienia rodzinne znane są na całym Podkarpaciu.


Podczas jego opowieści – gdy gra i śpiewa to przenosimy się w zupełnie inny świat, w którym się rodzinnie grało, śpiewało i bawiło. Ocieramy się o atmosferę dawnej bieszczadzkiej wsi, o tamten klimat – rdzenną sztukę, krainę magii i sacrum. Z jego rodziną spotykamy się na wielu imprezach.

Prace Roberta możemy oglądać w jego galerii autorskiej, gdzie nas zaprasza słowami: Galeria położona jest w urokliwym miejscu Rymanowa Zdroju przy ul. Ogrodowej i szlaku turystycznym do Klimkówki oraz Iwonicza Zdroju skąd rozciąga się piękny widok na okoliczne miejscowości i góry.

Czy macie ochotę odpocząć w rodzinnej atmosferze, w otoczeniu piękna, odprężyć przy dźwiękach muzyki granej na żywo oraz posłuchać prelekcji na temat sztuki bizantyjskiej, ikony karpackiej i malarstwa sztalugowego?
A przede wszystkim czy chcielibyście posiadać choć trochę piękna zamkniętego w płótnie tylko dla siebie?

Zapraszam do galerii autorskiej oraz pracowni malarstwa sztalugowego i ikony p. Roberta Myszkala “POD DMUCHAWCEM”
ul. Ogrodowa 54
Rymanów Zdrój
tel. kontaktowy 500 291 334

Jego obrazy i ikony możemy spotkać także w „Oberża Zakapior” w Polańczyku, w Galerii „Synagoga” w Lesku, w Galerii „Czarny Kot” w Cisnej.

Osobiście Roberta podziwiam za pasję jaką ma w sobie i w swoim życiu. A samo życie – to także jego pasja. Potrafi tworzyć dzieła niezwykłe i bardzo charakterystyczne, które rozpoznajemy od razu. Ponadto tworzy coś pięknego: uczy i zaszczepia w swoich najbliższych, w swoich dzieciach, chęć i miłość do tworzenia. Wystarczy posłuchać i popatrzeć na nich podczas występów – na dużej scenie ale też na scenie „domowej podłogi” czy spotkaniu kameralnym wśród przyjaciół. Oni kochają to co czynią!

I tak zawsze będę postrzegała Roberta – jako człowieka wielkiego serca, z wielką charyzmą i pasją oraz nieprzeciętnym talentem.

Lidia Tul-Chmielewska 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.