Ścieżka “Knieja” w nowej odsłonie!

Przy bardzo prężnie działającym Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim „Knieja” w Nowosiółkach istnieje także, utworzona przed siedmioma laty, ścieżka przyrodnicza „Na tropach mieszkańców karpackiej puszczy”. W tym roku, dzięki współpracy kilku podmiotów, w tym Nadleśnictwa Lesko, udało się ją całkowicie odnowić i udostępnić w nowej odsłonie turystom. Zrewitalizowanej trasie spacerowej nadano nowy, krótszy tytuł, czyli po prostu „Knieja”.

Otwarcie

Uroczystość jej otwarcia odbyła się 22 maja. Tę datę wybrano nieprzypadkowo, ponieważ właśnie wtedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bioróżnorodności. Inauguracja odnowionej ścieżki przyrodniczej rozpoczęła się o godzinie 17.00 przed budynkiem muzeum „Knieja”. Przybyli na nią m.in. przewodnicy z różnych miejsc Podkarpacia, przedstawiciele Lasów Państwowych, przedsiębiorcy turystyczni oraz inni zaproszeni goście.

Obecni byli także przedstawiciele regionalnych mediów, w tym dziennikarze Telewizji Rzeszów, którzy na jej antenie – następnego dnia – przedstawili relację z tego wydarzenia. Pogoda niestety była bardzo kapryśna – padał deszcz, było mokro i ślisko. Po krótkim, turystycznym powitaniu przy ognisku, wyruszono na trasę ścieżki przyrodniczej, która ma kształt pętli – wychodzi się i wraca do parkingu położonym przy muzeum „Knieja”. Jej długość wynosi prawie 4 km, a dokładnie 3700 metrów, różnica wzniesień to 170 m, zaś najwyższy punkt ma wysokość 548 m n.p.m. Na przejście całości potrzeba, w zależności do tempa marszu i sprawności fizycznej, od 1,5 do 2 godzin.

Trasa dla każdego

Uczestnicy spotkania określili ją jako trasę spacerową o średnim stopniu trudności. Dojazd do początku ścieżki „Knieja” możliwy jest komunikacją publiczną, od strony Sanoka i Leska w kierunku Baligrodu, Cisnej i Wetliny – przystanek w pobliżu początku trasy. Przy samej szosie – w Nowosiółkach – znajduje się dobrze widoczny, bezpłatny parking, przy którym umieszczono tablicę informacyjną z mapą przebiegu szlaku. Uczestnicy otwarcia ścieżki pomimo błota na drodze dotarli do trzeciego z przystanków, czyli świeżo wybudowanej z drewna platformy widokowej. Z jej tarasu poprzez unoszące się w dolinie Hoczewki mgły można było dostrzec wzgórze Szerokie (492 m n.p.m.) z widoczną na szczycie anteną przekaźnikową.

Dotarcie do kolejnego przystanku na trasie ścieżki zajmuje około 20 minut. Jest to „Osada ZA LASEM”. Można tu spocząć, po dość wyczerpującym marszu w górę stoku, pod drewnianą wiatą z ławeczkami. Jak się okazuje jest to miejsce po dawnej osadzie, gdzie znajdowało się kilka domów. Dziś pozostały po nich  już tylko zdziczałe drzewa owocowe, nieużywane studnie, trochę starych cegieł.

Dalej wędruje się przez młodniki świerkowe i modrzewiowe do piątego przystanku na trasie pod nazwą „Bieszczadzki las”, który jest poświęcony gospodarce leśnej i różnym z tym związanym pracom oraz zabiegom prowadzonym przez tutejsze nadleśnictwo. Powrót stąd do parkingu zajmuje około 25 minut. Najpierw jest to bardzo przyjemna ścieżka leśna, następnie głęboki jar, przełęcz i w końcu zejście drogą polną w dolinę Hoczewki.

Atrakcja dla namłodszych

Zakończenie uroczystości skromnego otwarcia ścieżki przyrodniczej „Knieja” odbyło się przy ognisku, z kiełbasą, herbatą. Organizatorzy nie zapomnieli także o młodzieży. W tym dniu zaproszono także grupę uczniów i nauczycieli z tutejszej szkoły do udziału w grze terenowej, tzw. queście. Młodzi uczestnicy pomimo kiepskiej aury wytrwale poszukiwali kolejnych ukrytych na trasie ścieżki miejsc.

Rewitalizacji ścieżki przyrodniczej „Knieja” w Nowosiółkach była możliwa dzięki środkom finansowym pozyskanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” z Rzeszowa. Odbyło się to w ramach projektu pn. „Zielone Podkarpacie – popularyzacja  różnorodności biologicznej w wymiarze ekosystemowym”  w ramach programu operacyjnego PL02 Ochrona bioróżnorodności biologicznej i ekosystemów dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009 – 2014.

Grzegorz Sitko

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.