Ścieżki edukacyjne Nadleśnictwa Stuposiany

Bieszczady to idealne miejsce dla osób aktywnych. Zwiedzać je można pieszo, na rowerze, z kijkami (nordic walking)… Wytyczono tutaj dziesiątki szlaków pieszych i rowerowych, a także wiele ścieżek przyrodniczych i edukacyjnych. I o tych ostatnich, zlokalizowanych na terenie Nadleśnictwa Stuposiany, opowiemy dziś więcej.

Warto je zapamiętać i przy najbliższej okazji wizyty w Bieszczadach odwiedzić. Już niedługo zakwitną wszystkie wiosenne kwiaty i zazielenią się wszystkie łąki. Widoki będą obłędne!

KRUTYJÓWKA

Trasa ścieżki przebiega od siedziby Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem do Zagrody Żubrów. Po drodze kilka miejsc postojowych, na których możemy obserwować zabudowę skarpy potoku Muczne, a po jego przekroczeniu przebudowę drzewostanu na gruntach porolnych w nieistniejącym przysiółku Krutyjówka. Ciekawych widoków dostarcza nam przełom potoku Muczny. Ścieżka kończy się po przekroczeniu potoku Czerwonego i wyjściem na wprost kapliczki Św. Huberta stojącej przy drodze do Stuposian. Trasa wybitnie spacerowa z czasem przejścia do 1,5h.

fot.: Krutyjówka – flisz karpacki

BRENZBERG

Ścieżka o charakterze historycznym, prowadząca z drogi ok. 1 km za Mucznem w kierunku Tarnawy Niżnej. Prowadzi na grzbiet Jeleniowatego do polany, gdzie stała leśniczówka, w której UPA w sierpniu 1944 r. dokonała bestialskiego mordu na 74 Polakach. Na polanie w 2010 r. ustawiono obelisk, tablicę pamiątkowa i drewniany krzyż upamiętniający tę zbrodnię. Na polanę Brenzberg można dotrzeć starą drogą trawersem Jeleniowatego, a zejść nasypem po kolejce wąskotorowej. Wędrówka zajmie nam ok. 1,5 h.

TRASĄ KOLEJKI WĄSKOTOROWEJ

Początek trasy znajduje się na Wilczej Górze po prawej stronie drogi na Muczne. Ścieżka na dużym odcinku biegnie trasą byłej kolejki wąskotorowej. Cel jej wykorzystania to trasa spacerowo – turystyczna jak również biegowa trasa narciarska. Ma około 8 km długości. Aktualnie wyposażona w tablice edukacyjne, parking oraz taras widokowy z piękną panoramą na Kosowiec i Magurę Stuposiańską.

Nadleśnictwo Stuposiany

JODŁA

Początek trasy znajduje się przy parkingu w miejscowości Pszczeliny. Na trasie znajduje się pięć przystanków z tablicami dydaktycznymi. Punktem kulminacyjnym ścieżki dydaktycznej był wspaniały okaz jodły pospolitej. Rosnąca tu jodła miała około 200 lat i była najgrubszym zewidencjonowanym okazem tego gatunku w Polsce. Mierzyła 42 m wysokości i 527 cm obwodu. Drzewo posiadało znaczny ubytek powstały na skutek infekcji spowodowanej przez grzyby pasożytnicze. W grudniu 2013 roku zostało powalone pod naporem wiejących wiatrów.

PICHURÓW

Trasa ścieżki zaczyna swój bieg przy filarach dawnej kolejki wąskotorowej na drodze z Mucznego do Tarnawy Niżnej. Drogą szutrową wędrujemy podziwiając po prawej stronie przełom potoku Roztoki. Skarpa została zabezpieczona w ramach małej retencji górskiej nad osuwiskiem. Po pół godzinie wędrówki drewniane schody prowadzą na taras widokowy. Roztacza się z niego przepiękny widok na szczyty wysokich Bieszczadów: Halicz, Kopę Bukowską, Krzemień i Bukowe Berdo. Dojście do tarasu zajmuje ok. 40 minut.

STARE PROCISNE

Ścieżka zaczyna swój bieg na parkingu leśnym „Hłynny”, gdzie potok Wołosaty wpada do Sanu. Idąc trasą ścieżki możemy zobaczyć miejsca bardzo często odwiedzane przez zwierzynę leśną, zaobserwować przebudowę drzewostanu świerkowego oraz zapoznać się z biologią jedynego przedstawiciela świniowatych żyjących w Polsce – dzika. Tablice informacyjne zapoznają nas także z historią wsi Procisne.

ZA DOMKIEM MYŚLIWSKIM

Na końcu osady Muczne znajduje się Domek Myśliwski. Tam swój  początek bierze trasa spacerowa. Poruszając się szerokim duktem możemy podziwiać piękno bieszczadzkich lasów. Warto zapoznać się z treścią tablic edukacyjnych. Dowiadujemy się z nich jak ważną funkcję pełnią niezagospodarowane i jak by się mogło wydawać zaniedbane fragmenty terenu nieporośnięte drzewami, butwiejące pnie czy usychające drzewa. Doskonała ścieżka do uprawiania nordic walking, a zimą narciarstwa biegowego i skiturowego.

Nadleśnictwo Stuposiany

WOKÓŁ MUCZNEGO

Ścieżka spacerowa z początkiem tuż przy budynku CPL. Trasa ścieżki biegnie w bardzo malowniczym terenie u podnóża Jeleniowatego, wzdłuż potoku Muczny i Hnyła. Do Mucznego można wrócić ścieżką po drugiej stronie szosy. Świetnie nadaje się do uprawiana nordic walking. Zimą wykorzystywana jest jako trasa narciarstwa biegowego. Tradycyjnie, w drugą sobotę lutego na trasie rozgrywany jest Bieg narciarski „Tropem Żubra”.

Nadleśnictwo Stuposiany

Mamy nadzieję, że wzbudziliśmy Waszą ciekawość i zawitacie w okolice Mucznego, nie tylko ze względu na żubry, ale również na walory przyrodnicze tego miejsca 🙂

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.