Skąd się bierze turysta w Bieszczadach i czego poszukuje?

Co roku w okresie wakacyjnym obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania poszukiwaniem informacji o Bieszczadach, których zresztą na portalu mojebieszczady.com mamy wyjątkowo dużo. W tym roku liczba odwiedzin w wakacje przekroczyła 125 tys. (127 994 – okres od 21 czerwca do 4 września), jest ona zatem na tyle duża, że może być podstawą do ciekawych statystyk. Co prawda statystyki bywają złudne, ale przy tak znaczącej skali tkwi w nich sporo prawdy!

Zatem, kto się Bieszczadami interesuje?

Bardziej mężczyźni niż kobiety. 54,15% odwiedzających portal to mężczyźni, zaś 45,95% to kobiety. Co ciekawe, statystyki prowadzonego przez nas sklepu Bieszczady.Shop, jest odwrotnie – kobiety to 60% odwiedzających. 

Nie wiem, czy zgodzą się z naszą oceną gestorzy bieszczadzkiej bazy turystycznej, ale z punktu widzenia statystyk portalu najważniejszą grupą są osoby w wieku 25-34 lat, które stanowią aż 33,5 % odwiedzających nas – mówi Monika Bulik, redaktor naczelna portalu.

Na drugim miejscu są osoby młodsze, w wieku 18-24 lat,  które stanowią 27,5% zaś trzecia kategoria to osoby pomiędzy 35-44 rokiem życia, które stanowią 12,5%. Co ciekawe aż 5,5% bieszczadzkiej publiczności stanowią osoby 65+, które statystycznie przecież najrzadziej sięgają do sieci.

Większym zaskoczeniem jest jednak profil zainteresowań osób poszukujących informacji o Bieszczadach. 

Okazuje się bowiem, że kategoria Podróże/ Miejsca turystyczne/Miejsca i budynki historyczne zajmuje dopiero piąte miejsce – z wynikiem 2,45%! Wyżej znajduje się kategoria kulinarna – Potrawy i napoje/ Gotowanie i przepisy kulinarne/ Zupy i potrawki, którą jako wiodąca zgłosiło 2,96% odwiedzających. 

mojebieszczady.com
mojebieszczady.com, Festiwal Produktów Podkarpackich, Majdan 11.08.2019 r

Kto jest zatem liderem poszukiwania wiedzy o Bieszczadzie? 

Sportowcy i góromaniacy! 

Miłośnicy kategorii Sport/ Sporty indywidualne/ Bieganie i chodzenie to 5,49% odwiedzających serwis, zaś osoby przyznające się do kategorii Sport/ Sporty indywidualne/ Kolarstwo to 3,5%.

Faktem jest, że zainteresowania są dość różnorodne i wśród goszczących w Bieszczadach jest ich kilkadziesiąt, niemniej jednak algorytm Google wyłowił bez problemu wiodące wśród nich kategorie. 


Kto do nas klika?

Skąd klikają na portal użytkownicy? Oczywiście dominują Ci z Polski (92.22%), na drugim miejscu są użytkownicy z USA (3,92) oraz Wielkiej Brytanii (0,88) – domniemujemy, że przedstawiciele tamtejszych środowisk polskich, nie prowadzimy bowiem wersji serwisu w języku angielskim, przynajmniej na razie. Hipotezę te potwierdza poniekąd fakt, że 83,81% wizyt z USA zostało dokonanych ze stanu Illinois, z czego z kolei 99,56 z miasta Chicago.

Czwarte miejsce to Niemcy (0,87 %) a ósme – ciekawostka – użytkownicy z Korei Południowej (0,13% – to blisko 170 osób.., co jest frapujące). O dziwo, za Koreą Północną znalazła się Ukraina – 0,12%, co by oznaczało brak większego zainteresowania ze strony najbliższych sąsiadów.

Weekend w Bieszczadach

Wiedząc co nieco o bieszczadzkich turystach i kierunkach, z których do nas przyjeżdżają, nie będziemy zdziwieni patrząc na podział terytorialny odwiedzających z Polski. 

Niemal połowa z nich – aż 41,63% to mieszkańcy województwa mazowieckiego (przynajmniej czasowi a przynajmniej stamtąd odnotowaliśmy ich wejścia na portal). Województwo małopolskie to 16,83%, zaś na trzecim miejscu odnotowano miejscowych ziomków z Podkarpacia, których mieliśmy 14,86%.

Kolejne miejsca to: Śląskie (9,94%), Lubelskie (2,92), Dolnośląskie (2,88), Wielkopolskie (2,80) oraz Pomorskie (2,44%) Pozostałe lokalizacje to mniej więcej po 1%, przy czym na końcu tabeli mamy województwo podlaskie (0,36) i najmniej w Polsce jak się okazuje zainteresowane Bieszczadami województwo – lubuskie (0,25%). 

Najpopularniejsze regiony i miejsca

Informacje na portalu poukładane są regionami, wiemy zatem także, które bieszczadzkie krainy budzą najżywsze zainteresowanie miłośników Bieszczadów a przynajmniej osób poszukujących o Bieszczadach informacji.

Zdecydowanym liderem jest tu region Solina – Polańczyk, którym w pierwszej kolejności interesuje się aż 39% osób poszukujących informacji o regionach. Druga pozycja to Cisna, Majdan i okolice (21%) a trzecia Ustrzyki Dolne i okolice (17%), które co prawda geograficznie w Bieszczadach nie leżą, ale są ważnym punktem bieszczadzkiej oferty. Podobnie jak Sanok i okolice (11%).

Co ciekawe, z indywidualnych miejscowości największe zainteresowanie budzi Muczne, tak za sprawą żubrów jak i wypału węgla a pewnie i Centrum Promocji Leśnictwa. Leśną osadą zainteresowało się bliżej prawie 18000 osób. Kolejne miejsca na liście to Krywe, Wetlina, Przysłup oraz… Rymanów Zdrój.

Z ofert kulturalnych prym w zainteresowaniu wiodą Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie oraz Galeria Siekierezada w Cisnej, z atrakcji przyrodniczych Leśny Zwierzyniec w Lisznej, zaś Top Trzy bieszczadzkich szlaków zdaniem czytelników portalu to trasy: Polanki – Łopienka – Korbania, następnie Laworta-Wielki Król – Mały Król oraz Kalnica – Smerek – Kalnica.


Gdzie te imprezy…?

Bardzo poszukiwane są informacje o wszelkich imprezach w Bieszczadach (ok. 25 tys. zapytań to blisko ¼ odwiedzających portal!). Ostatnie lata nie są akurat najlepsze w tym względzie, jak się okazuje ku rozczarowaniu potencjalnej publiczności, przynajmniej tej internetowej. Jak wygląda realna frekwencja na miejscu, to już inny temat.

W każdym razie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom internautów postaramy się przygotować na portalu coś specjalnego, co ułatwi planowanie uczestnictwa w najciekawszych wydarzeniach w Bieszczadach w roku 2020. 

zespół mojebieszczady.com 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.