W sezonie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w regionie. Specyfika jego położenia – fizjografii terenu została dostosowana do poszczególnych grup etnograficznych: Pogórzanie i Dolinianie zlokalizowani zostali w niższej partii skansenu, natomiast Łemkowie i Bojkowie – w wyższej.
Ponad 150 obiektów z okresu od XVII do XX wieku!
Typowa zabudowa wsi i zagród została wspaniale zagospodarowana. Znajdują się tutaj również obiekty sakralne, użyteczności publicznej i przemysłowe. Na dużą uwagę zasługuje Rynek Galicyjski – rekonstrukcja galicyjskiego miasta, z 26 drewnianymi budynkami o charakterze mieszkalnym, mieszkalno-produkcyjnym, mieszkalno-handlowym, usługowym. Całość daje nam obraz ówczesnego życia i wypoczynku ówczesnych mieszkańców w zależności od pochodzenia, statusu społecznego oraz majątkowego.
Dlaczego po sezonie…
Już koniec sierpnia daje nam możliwość spokojnego wędrowania po Sanockim Skansenie w otoczeniu zieleni, pięknych kwiatów, zwiastujących jesień, ale nadal wielobarwnych. Możemy przejść naprawdę wiele alejek nie spotykając nikogo ze zwiedzających. Weekendy nadal będą jeszcze tłoczne, ale w tygodniu – polecamy – wrzesień-październik – to doskonały czas, aby nacieszyć oczy widokiem chat, dorodnych jabłoni ciężkich już od owoców. Każde drzewo obsypane kwieciem na wiosnę – raduje teraz oczy dorodnymi owocami.
Wkrótce i synagoga stanie otworem…
Kultura żydowska jest prezentowana w dwóch domach przy Rynku Galicyjskim. Doskonałym uzupełnieniem żydowskiej obecności w małomiasteczkowym krajobrazie jest synagoga z Połańca, w której to docelowo znajdzie miejsce cała muzealna kolekcja żydowskiego rzemiosła artystycznego. Synagoga obecnie jest już przygotowywana na otwarcie.
Ponad 200 najlepszych przykładów malarstwa ikonowego…
Wystawa stała „Ikona Karpacka” to wspaniały zbiór kolekcji sztuki cerkiewnej. Wystawa ma charakter chronologiczny. Można tutaj doskonale prześledzić przemiany artystyczno-ideowe malarstwa ikonowego na przestrzeni kilku wieków. Miejsce godne polecenia i kontemplacji piękna.
Wystawa zabawek i strojów ludowych…
Warto zobaczyć również wystawę zabawek drewnianych, których większość została wykonana przez Franciszka Wacek z Przysietnicy. W tym samym budynku na piętrze zobaczymy wystawę strojów ludowych poszczególnych grup etnicznych, a także wystawę o historii i malarstwie Rodziny Bogdańskich – twórców wielu malowideł sakralnych i ikonostasów.
Wystawy stałe są otwarte do końca października, a sam Skansen czynny jest cały rok.
Każda pora roku tutaj ma swój urok i niepowtarzalną atmosferę.
Zapraszamy!
Lidia Tul-Chmielewska