Smolnik nad Osławą

Smolnik n/Osławą – jego położenie w bocznej i bardzo urokliwej dolinie sprawia, że jest to idealne miejsce na wypoczynek i uprawianie turystyki aktywnej. Nad kamienistymi brzegami Osławy można przyjemnie odpocząć a największą atrakcją oprócz wspaniałego krajobrazu jest cisza. 

Smolnik nad Osławą – to niewielka miejscowość położona w dolinie Osławy nieopodal drogi Komańcza – Cisna. Została lokowana w 1511 r. na prawie wołoskim. Mimo, że jej zabudowa ciągnie się w malowniczej dolinie kilka kilometrów, to z tej niegdyś ludnej łemkowskiej wsi niewiele już zostało. Ożywiło ją nieco wybudowanie przez dolinę trasy kolejki wąskotorowej w latach 50., ale dopiero rozwój turystyki w ostatnich latach przyniósł większą zmianę.

Powstało tu kilka gospodarstw agroturystycznych, których atutem jest położenie miejscowości w bocznej i bardzo urokliwej dolinie – Smolnik jest idealnym miejscem na wypoczynek i uprawianie turystyki aktywnej. Nad kamienistymi brzegami Osławy można przyjemnie odpocząć a największą atrakcją oprócz wspaniałego krajobrazu jest cisza. Mimo płytkiego nurtu rzeki są miejsca, gdzie można nawet popływać na tzw. dołkach.

Warto zobaczyć 

W centrum doliny, na wzgórzu po prawej stronie drogi, stoi murowana cerkiew pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja z 1806 r. (obecnie rzymskokatolicki kościół filialny).

Wewnątrz zachował się ikonostas z pocz. XIX w., trzy ołtarze boczne, interesujące polichromie.

Obok cerkwi na cmentarzu stoi murowana dzwonnica. Będąc w Smolniku koniecznie trzeba zajrzeć do bacówki, gdzie hoduje się duże stada owiec i można kupić doskonały bundz owczy i oscypki. Po wieloletniej przerwie wznowione zostały w sezonie letnim kursy kolejki leśnej z  Majdanu przez Balnicę i Wolę Michową. Bieszczady, widziane z okien wagonu wydają się nam zupełnie inne. Spacerując przez Smolnik, zobaczyć możemy jeszcze kilka starych łemkowskich chat a jest ich już w regionie naprawę niewiele.

Turystyka

Okolice Smolnika to dobre miejsce do wypoczynku oraz krótszych i dłuższych spacerów. Przebiega tędy Transbeskidzki szlak konny PTTK prowadzący od pasma granicznego, doliną Osławy przez Duszatyń, Prełuki do Komańczy. Szlak pieszy Dobrego Wojaka Szwejka (znaki czarno-żółte), biegnący od granicy ze Słowacją (przełęcz Radoszycka) przez Komańczę do Sanoka. Rowerowy „Szlak Ikon” (znaki czerwone) biegnący doliną Osławy, na trasie którego podziwiać można najpiękniejsze cerkwie łemkowskie w Radoszycach, Wisłoku Wielkim, Komańczy, Rzepedzi, Turzańsku czy Szczawnem. Główną drogą karpacką biegnie też Karpacki Szlak Rowerowy (znaki czerwone) z Jaślisk przez Komańczę do Cisnej.

W okolicy

Pewną „atrakcją” w Smolniku jest od kilku lat prywatne lotnisko dla małych samolotów. Na szczęście ruch tu niewielki. Spotkać tu można też bieszczadzkich paralotniarzy, których w te strony przyciągają piękne krajobrazy, dobre wiatry (i noszenie). Dzięki zniesieniu granic w UE można na glanie szybować nawet na Słowację. Okoliczne wzgórza zachęcają do dłuższych wędrówek. Rozciąga się z nich rozległa panorama całej doliny, jednej z najpiękniejszych w Bieszczadach. Dłuższą wyprawę można zaplanować nieoznakowanymi ścieżkami w masyw Magurycznego i (883 m) i Jasielnika (704 m). Można tu natrafić na pozostałości okopów z I wojny światowej i cmentarze wojenne. Warto też wiedzieć, że wzgórza te były kiedyś bazą oddziałów UPA.

Okolica to niekończące się lasy bukowe, w których pełno zwierzyny a o spotkanie z żubrem czy niedźwiedziem nie tak trudno. W lasach na południowych stokach Magurycznego w 1976 r. powstał eksperymentalny ośrodek hodowli żubra. Z czasem zwierzęta te tak się zaaklimatyzowały, że puszczono je na wolność. Dziś w tym rejonie Bieszczadów żyje ich ponad setka. Dla amatorów pieszych wędrówek warto polecić wycieczki nad unikatowe Jeziorka Duszatyńskie, powstałe w 1907 r. na wskutek olbrzymiego osuwiska (rezerwat przyrody „Zwiezło”). Po drodze podziwiać można niesamowite twory przyrody na przełomach Osławy w Dusztayniu. W pobliskim Łupkowie możemy obejrzeć jeden z dłuższych tuneli kolejowych w Karpatach. Wybudowany przez Austriaków w 1874 r. pod Przełęczą Łupkowską ma długość 642 m.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.