Smolnik nad Sanem

Smolnik nad Sanem – osada położona przy trasie dużej obwodnicy bieszczadzkiej. Dawna drewniana cerkiew p.w. św. Michała Archanioła jest jedyną z dwóch zachowanych w polskich Bieszczadach cerkwi typu bojkowskiego.

To nieistniejąca wieś, po której pozostała jedynie unikatowa cerkiew bojkowska z XVIII wieku, która znajduje się światowej liście UNESCO. Wokół dzika przyroda, piękne przełomy Sanu ze wspaniałymi progami skalnymi. Okolica przyjazna dla rowerów i koni.

Smolnik n/Sanem to dziś niewielka miejscowość a właściwie osada położona przy trasie dużej obwodnicy bieszczadzkiej, której zabudowa powstała w większości w latach 70. XX w. przy dawnym gospodarstwie rolnym “Igloopol”. Z historyczną wsią Smolnik nie ma wiele wspólnego – bowiem ta rozciągała się na niewielkim grzbiecie, bliżej Sanu. Założono ją w dobrach Kmitów przed 1580 r. na prawie wołoskim. W latach 1944-1951 miejscowość pozostawała w granicach ZSRS. Po regulacji granic w 1951 r. rdzennych mieszkańców wysiedlono pod Lwów, a całą zabudowę rozebrano. Pozostała jedynie cerkiew greckokatolicka p.w. św. Michała Archanioła z 1791 r. Dosyć niespotykane było położenie zabudowy wsi – rozłożonej nie w dnie doliny, jak większość wsi lokowanych na prawie wołoskim, a na płaskim grzbiecie. Smolnik leży dziś w granicach Parku Krajobrazowego Doliny Sanu, który wraz z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym i Ciśniańsko – Wetlińskim Parkiem Krajobrazowym wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie.

Warto zobaczyć:  dawna drewniana cerkiew p.w. św. Michała Archanioła, jest jedynym pozostałym obiektem dawnej zabudowy. Świątynię wybudowano w 1791 r., a zdaniem fachowców jest jedną z dwóch, zachowanych w polskich Bieszczadach cerkwi typu bojkowskiego. Od 1973 roku pełni funkcję rzymskokatolickiego kościoła filialnego parafii Lutowiska. Obok cerkwi znajdują się pozostałości starego cmentarza z ciekawą kamieniarką.

Turystyka: przez Smolnik przebiegają: szlak „Zielony Rower 9B Lutowiska Dolina Sanu” (znaki niebieskie), Transbeskidzki Szlak Konny PTTK (z Lutowisk w dolinę Sanu i dalej w rejon połonin) oraz rowerowy „Szlak Ikon” (znaki niebieskie) prowadzący z Ustrzyk Dolnych do Chmiela, gdzie także zachowała się drewniana cerkiew.

W okolicy: w Lutowiskach powstało i funkcjonuje pierwsze w Bieszczadach Ekomuzeum „Trzy Kultury”. W sąsiednim Dwerniczku lub Chmielu można pojeździć konno w działających tu ośrodkach jeździeckich. W Dwerniczku znajduje się rezerwat śnieżycy wiosennej, która jest w Polsce rośliną bardzo rzadką. W Bieszczadach występuje ona wyjątkowo obficie wczesną wiosną. Warto zapuścić się w dolinę Sanu w rejon nieistniejących już wsi Hulskie, Krywe i Tworylne. Pełno tam śladów po dawnych mieszkańcach tej tajemniczej doliny. Zachowały się jeszcze ruiny cerkwi, dworu i stare cmentarze. Do Krywego warto też zajrzeć aby pokosztować świetnych wędzonych i ziołowych kozich serów bojkowskich u Tośki Majsterek. W sąsiedniej Zatwarnicy  oraz w Nasicznem możemy podziwiać największe bieszczadzkie wodospady.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.