Solina

Malownicza miejscowość turystyczna znana każdemu, choćby z piosenki „Zielone wzgórza nad Soliną”. Słynna także dzięki największej w Polsce zaporze wodnej. Centrum sportów wodnych i rekreacji.

Tak naprawdę o Solinie zaczęło być głośno po wybudowaniu tu największej w Polsce zapory wodnej. A wcześniej? Była to bojkowska wieś jakich wiele w Karpatach, chociaż najstarsze ślady wskazują na bytność tu ludzi już w okresie kultury łużyckiej. Nazwę  zawdzięcza eksploatowanym tu niegdyś słonym źródłom. W dokumentach po raz pierwszy wspomniana jest w 1436 r. Wieś tak naprawdę pozostała na dnie jeziora, a dzisiejsza zabudowa jest w całości współczesna, powstała po wybudowaniu zapory wodnej.

Warto zobaczyć: największą atrakcją jest tu niewątpliwie wybudowana w latach 1961-1968 zapora wodna o długości 664,8 m i maksymalnej wysokości 81,8 m. Powstały sztuczny zbiornik ma powierzchnię 12,2 tys. ha, a długość linii brzegowej wynosi 150 km. Miejsce budowy zapory nie zostało wybrane przypadkowo bowiem już w okresie międzywojennym uznano je jako optymalne z uwagi na ukształtowanie terenu w punkcie zejścia się dwóch największych bieszczadzkich rzek Sanu i Solinki. Dużą atrakcją turystyczną jest wnętrze elektrowni wodnej udostępniane do zwiedzania.

Natomiast latem korona zapory pełni rolę wielkiego deptaka i jest doskonałym miejscem widokowym. W pogodne dni widać stąd nawet bieszczadzkie połoniny. W sezonie letnim otoczenie zapory zmienia się nie do poznania a stoiska z pamiątkami są oblegane prze setki turystów. Stąd przyjęła się nieco żartobliwa nazwa „Bieszczadzkich Krupówek”. W sąsiedztwie zapory powstał zespół hoteli, domów wczasowych, restauracji, barów, domków letniskowych, pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych a także przystań statków spacerowych „Białej Floty”, wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów górskich.

Turystyka: nie brak tu widokowych i dostępnych dla każdego ścieżek spacerowych i szlaków rowerowych, biegnących wzdłuż zalewu łączących ją z Polańczykiem, Jaworem, Myczkowcami. Planując dłuższe wycieczki rowerowe po okolicy można wyruszyć na szlak Zielony Rower (znaki niebieskie) akcentujący walory przyrodniczo-kulturowe terenu lub wybrać Szlak „Zielony Rower R 61 Greenway Karpaty Wschodnie”  (znaki niebieskie) prowadzący w najdalsze zakątki Bieszczadów. W Solinie bierze swój początek bardzo ciekawy tematycznie„Szlak Nadsańskich Umocnień”.

W okolicy: u stóp zapory solińskiej zaczyna się Jezioro Myczkowieckie z otaczającymi je trzema rezerwatami przyrody: „Koziniec”, „Nad Jeziorem Myczkowieckim  (masyw Berda) i „Przełom Sanu w Zwierzyniu” (masyw Grodziska). Oznakowano wokół niego trasy spacerowe i rowerowe. Koniecznie należy odwiedzić też okoliczne miejscowości, w których nie brak atrakcji przyrodniczych i kulturowych.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.