Spotkanie autorskie z Krzysztofem Potaczałą w Ustrzykach Dolnych

We wtorek, 19 grudnia, o godzinie 17:00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ustrzykach Dolnych odbędzie się spotkanie autorskie z Krzysztofem Potaczałą, dziennikarzem i autorem wielu książek o Bieszczadach.

W dotychczasowym dorobku autora znajdują się prawdziwe bestsellery, czyli: “KSU. Rejestracja buntu”  oraz trzy tomu serii “Bieszczady w PRL-u”.

26 października, w wydawnictwie Prószyński i S-ka, wydano jego ostatnią książkę – “To nie jest miejsce do życia. Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i z Bieszczad”.

 

Operację, o której opowiada ten reportaż nazwano w kręgach władzy poprawianiem granicy. W 1951 roku na życzenie Stalina Polska zrzekła się części terenów nadbużańskich, otrzymując w zamian fragment Bieszczadów. W wyniku polsko-sowieckiej umowy przymusowo przesiedlono kilkadziesiąt tysięcy ludzi – Polaków i Ukraińców związanych od pokoleń ze swoją ziemią. Pierwsi zamienili równiny na góry, drudzy – góry na bezkresne stepy. Jednych rzucono do zapadłych krytych strzechą chat, innym kazano budować lepianki. Polaków i Ukraińców połączył wspólny wysiedleńczy los. 
Ale książka Krzysztofa Potaczały to nie tylko historia czasów powojennych. Opowieść zaczyna się w latach trzydziestych dwudziestego wieku, kończy zaś na latach sześćdziesiątych. Opierając się na ustnych świadectwach, autor opisuje pogmatwane losy wielokulturowej społeczności na polskich kresach, naznaczone licznymi podziałami, których dziedzictwo trwa do dzisiaj. – www.proszynski.pl

 

 

Autora szukajcie w sali kulturalno-oświatowej na 3. piętrze 🙂

 

źródło: www.biblioteka-ustrzyki.pl

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.