Stare odmiany wiśni i czereśni w Bieszczadach

W pierwszych dwóch podróżach dotyczących starych odmian drzew owocowych poznaliśmy jabłonie, trzecia podróż to grusze i śliwy, a przed nami – czwarta zarazem ostatnia poprowadzi nas do historycznych czereśni i wiśni…  

CZEREŚNIE

Bladoróżowa (Miodówka Jasna)

Drzewo rośnie bardzo silnie. Odmiana wytrzymała na mróz i odporna na raka bakteryjnego. Owoc duży lub średniej wielkości, sercowaty, nieco wydłużony i wąski. Skórka koloru jasno-kremowo-żółtego z bladokarminowym rumieńcem. Miąższ kremowy, miękki, słodki i smaczny. Sok bezbarwny. Dojrzałość zbiorcza II połowa czerwca. Odmiana deserowa.

fot. https://ogrodnik.sklep.pl/czeresnia-bladorozowa-wczesna-p-81.html


Czarna Późna

Drzewo rośnie bardzo silnie. Odmiana dość wrażliwa na mróz i wrażliwa na raka bakteryjnego. W okres owocowania wchodzi dość późno, ale owocuje obficie. Owoc duży lub bardzo duży, szerokosercowaty z zaokrąglonym czubkiem. Skórka koloru ciemnobrązowego z odcieniem fioletowym z licznymi białymi punktami. Miąższ ciemnoczerwony, aromatyczny, bardzo smaczny. Sok barwny. Dojrzałość zbiorcza I połowa lipca.

www.sprzedajemy.pl

Kunzego

Drzewo rośnie średnio silnie. Odmiana wrażliwa na mróz, ale odporna na raka bakteryjnego. W okres owocowania wchodzi wcześnie, owocuje obficie i regularnie. Owoc duży lub średniej wielkości, szerokosercowaty z tępym czubkiem. Skórka lśniąca, jasnożółta, pokryta karminowym rumieńcem. Miąższ jasnożółty, dość ścisły i słodki. Sok bezbarwny. Dojrzałość zbiorcza pod koniec czerwca. Odmiana deserowa.

https://www.sadowniczy.pl/product-pol-154926-Czeresnia-Kunzego-WYBITNIE-SMACZNA-START-PACK-R.html


Lotka Trzebnicka

Drzewo rośnie silnie. Odmiana dostatecznie odporna na mróz i mało podatna na choroby. Owocuje umiarkowanie obficie i regularnie. Owoc średniej wielkości. Skórka ciemnoczerwona z charakterystyczną długą szypułką. Miąższ soczysty, słodki i bardzo słodki. Sok barwny. Dojrzałość zbiorcza na przełomie czerwca i lipca. Odmiana deserowa.Dojrzałość zbiorcza pod koniec czerwca.

https://www.szkolkarstwo.com.pl/lotka-trzebnicka-deserowa-i-przetworcza-odmiana-czeresni

Wolska

Drzewo rośnie bardzo silnie. Na mróz dość wrażliwe, niekiedy podatne na raka bakteryjnego. W okres owocowania wchodzi średnio wcześnie. Owocuje przeważnie średnio wcześnie i nieregularnie. Owoc duży lub bardzo duży. Skórka silnie lśniąca, czarnoczerwona z odcieniem brązowym. Miąższ ciemnoczerwony z lekkim aromatem i goryczką. Bardzo smaczny. Sok barwny. Dojrzałość zbiorcza pod koniec czerwca.

 

https://archiwum.allegro.pl/oferta/czeresnia-wolowe-serce-wolska-drzewka-owocowe-i5894425742.html


WIŚNIE

Hortensja (Królowa Hortensja)

Drzewo rośnie silnie. Na mróz średnio wytrzymałe. Odmiana obcopylna. W okres owocowania wchodzi średnio wcześnie. Owoc duży lub nawet olbrzymi. Skórka żółta, pokryta żywym, koralowym rumieńcem. Miąższ żółtawy, miękki i smaczny. Sok bezbarwny. Dojrzałość zbiorczą owoce osiągają na początku lipca. Odmiana deserowa i wspaniała na kompoty.

           https://sekretyogrodnika.pl/11-najsmaczniejszych-odmian-wisni/


Książęca

Drzewo rośnie średnio silnie. Na mróz dość wytrzymałe. Odmiana obcopylna. Owocuje nieregularnie. Owoc niewyrównany, przeważnie średniej wielkości. Skórka czerwona, później ciemno-czerwono-brązowa. Miąższ ciemnoczerwony, miękki i bardzo smaczny. Sok barwny. Dojrzałość zbiorcza na przełomie czerwca i lipca. Odmiana deserowa i wspaniała na kompoty. 

mojebieszczady.com

„Holenderski sad”, Groningen, J.B. Wolters z 1868 roku, ze zborów biblioteki Wageningen UR.

Łutówka

Drzewo rośnie średnio silnie. Na mróz wytrzymałe, dość wrażliwe na moniliozę. Odmiana samopylna. Owoc duży, niekiedy bardzo duży. Skórka mocna, ciemno-wiśniowo -brązowa, nieco jaśniejsza wzdłuż szwu. Miąższ ciemnoczerwony, średnio miękki, kwaśny, ostry w smaku. Sok ciemnoczerwony. Dojrzałość zbiorczą osiąga pod koniec lipca. Odmiana stołowa i na przetwory.

https://sekretyogrodnika.pl/11-najsmaczniejszych-odmian-wisni/

Szklanka Polska

Drzewo rośnie średnio silnie. Na mróz średnio wytrzymałe, na choroby mało podatne. Odmiana prawdopodobnie obcopylna. Skórka przeświecająca, jasnoczerwona do wiśniowoczerwonej. Miąższ kremowy, miękki, kwaskowosłodki, bardzo smaczny. Sok bezbarwny. Dojrzałość zbiorczą osiąga na początku lipca. Odmiana deserowa i na przetwory.

 

Wiśnie czy czereśnie warto jeść i dbać o nie mając blisko siebie 🙂

mojebieszczady.com

fot. Pixabay

Źródło:

Stare Sady Owocowe i tradycje ogrody wiejskie na terenie Pogórza Przemyskiego-dziedzictwem kulturowo-przyrodniczym, Praca zbiorowa w ramach projektu współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, Leszczawa Dolna 2014

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.