Starocie z duszą w ustrzyckim Młynie

Muzeum Młynarstwa i Wsi i działająca przy nim karczma w bardzo szybkim czasie stały się największą bieszczadzką atrakcją. Jak to możliwe? Budynek z prawdziwą duszą, wypełniony z przedmiotami z duszą, a do tego właściciele pełni pasji i miłości do takich zabytków. Nic więc dziwnego, że takie miano posiada 🙂

Muzeum i Karczma  zostały otworzone w lipcu 2010 r. i od tej pory służy turystom, którzy poznają nie tylko historię młynarstwa, ale także mogą prześledzić skomplikowany proces mielenia zboża. Mogą także prześledzić interesujące dzieje tego budynku wraz z najbliższym otoczeniem i oczywiście nacieszyć własny żołądek przepyszną kuchnią regionalną.  

Jakie zabytki z duszą możecie zobaczyć?

Najbardziej znaczący znajdujący się w zbiorach Muzeum jest gniotownik walcowy pochodzący z lat trzydziestych XIX w. Pierwsze takie urządzenie pojawiło się dopiero w 1815 r., a więc to znajdujące się w Ustrzykach Dolnych należy do najstarszych nie tylko w Polsce, ale także w Europie (widoczny z lewej).

Muzeum Młynarstwa i Wsi
Muzeum Młynarstwa i Wsi

Mlewniki walcowe – widoczny pierwszy.  Zostały wymyślone dopiero w 1815 r. i zaczęły wypierać koła młyńskie. Niestety te eksponaty są o czterdzieści lat młodsze, ale nadal w pełni sprawne.

Muzeum Młynarstwa i Wsi
Muzeum Młynarstwa i Wsi

Odsiewacze ramowe. Takie efektowne skrzynie poprzez ruch kołowo-posuwisty sortują mąkę. Do młynarstwa wprowadzono je dopiero pod koniec XIX w. i nazwano pytlami płaskimi lub odsiewaczami ramowymi. Powodowały drgania i wibracje na tyle silne, że w młynach wykorzystujących te maszyny pękały mury.

Muzeum Młynarstwa i Wsi
Muzeum Młynarstwa i Wsi

Dla tych, co nie wiedzą Karczma funkcjonująca przy Młynie została dobudowana z cegły odzyskanej ze starej bieszczadzkiej szkoły mieszczącej się w Jasieniu. To jest pierwsze miejsce w środku  którym możecie zjeść, a drugie znajduje się w samym Młynie i tutaj smakując kuchnię regionalną możecie poczuć klimat przedmiotów z duszą…

mojebieszczady.com
mojebieszczady.com

We wewnątrz ustrzyckiego Młyna znajdą się także przedmioty, które zainteresują nasze najmłodsze, a może i starsze pociechy…

Uzupełnienie ekspozycji wewnętrznej stanowi wystawa plenerowa. Wokół budynku Muzeum można oglądać liczne urządzenia i maszyny służące do uprawy ziemi, czyszczenia i młócenia zboża oraz mielenia ziarna. Wszystkie te urządzenia były wykorzystywane w gospodarstwach wiejskich w XIX i XX wieku.

Od tegorocznego sezonu ogródki, w których możecie  zasmakować pysznych regionalnych dań od samej Młynarzowej. W takim ogródku oczywiście nie mogło zabraknąć również przedmiotów z duszą. 

Walorem całego Muzeum jest doskonale zachowany drewniany korpus, przepyszna kuchnia regionalna i oczywiście klimat duszą, którego nigdzie nie poczujecie 🙂

Monika Bulik 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.