Strzebowiska

Strzebowiska to wieś położona w zagubionej dolinie, u podnóża Pasma Granicznego, z dala od dróg i zgiełku, otoczona rozległymi lasami pełnymi tajemniczych ścieżek. Panują tu wspaniałe warunki do jazdy konnej.

Strzebowiska (dawniej Strubowiska) to niewielka osada (ok. 60 mieszkańców) położona przy trasie “dużej obwodnicy bieszczadzkiej”, choć nieco ukryta w bocznej dolinie potoku Kalnica. To położenie jest dziś atutem i magnesem przyciągającym spragnionych ciszy i kontaktu z naturą turystów. Strubowiska lokowano w poł. XVI w. na prawie wołoskim w miejscu zwanym “Zrubowyszcze”. Na początku 1945 r. wieś została niemal całkowicie spalona w trakcie walk między wojskami NKWD a UPA. Mieszkańców wysiedlono w głąb Ukrainy i częściowo na Ziemie Odzyskane. Jedynym śladem dawnej zabudowy jest kapliczka przydrożna, otoczona starymi lipami. Ufundował ją ok. 1920 roku miejscowy gazda Wasyl Podolak. Na niewielkim wzniesieniu zachował się stary i mocno zdewastowany cmentarz, przed wojną stała tu także drewniana cerkiew z 1843 r. W 2008 r. dawni mieszkańcy Strubowisk postawili na cerkwisku kilkumetrowy pamiątkowy krzyż.

Obecnie wioska jest miejscem szczególnie przyjaznym turystom, zwłaszcza tym umiejącym docenić dziewiczą przyrodę i wypoczywającym aktywnie. Miejscowe pensjonaty i hoteliki zapewniają, obok noclegów, wiele innych atrakcji. Można tu uprawiać trekking, nordic walking, jazdę konną, korzystać z rowerów górskich a zimą odbywać spacery na rakietach śnieżnych, nartach śladowych bądź ski-tourowych. Miejscowi gospodarze organizują przejazdy wozami traperskimi a zimą kuligi. Pokrywa śnieżna w tym rejonie Bieszczadów utrzymuje się nawet do 140 dni, jest to więc wymarzony teren dla uprawiania sportów narciarskich.

Strzebowiska leżą dziś w granicach Ciśniańsko – Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, który wraz z Parkiem Krajobrazowym Doliny Sanu i Bieszczadzkim Parkiem Narodowym wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie.

Warto zobaczyć: miłośnikom rzemiosła i sztuki warto polecić odwiedzenie galerii “Fantasmagoria” w sąsiednim Przysłupiu, zaś w Wetlinie galerii  “Smolarnia”, „Galeria Rzeźby Bieszczadzkiej” oraz Galerię pasteli Marianny Wójcik w kawiarni Stare Sioło.

Turystyka: wzdłuż szosy “dużej obwodnicy bieszczadzkiej” przebiega szlak rowerowy (znaki niebieskie), którym możemy dotrzeć w najciekawsze doliny Wetlinki czy Solinki. Jakkolwiek przez miejscowość nie przebiega żaden inny szlak turystyczny nie oznacza to, iż nie istnieją inne możliwości aktywnego wypoczynku. Wiele ścieżek i dróg leśnych (stokówek) dostępnych jest dla turystyki rowerowej, trekkingu, jazdy konnej a zimą nart śladowych czy rakiet śnieżnych. Trasy wiodą z dala od głównych szlaków, często opuszczonymi i dzikimi dolinami. Szczególnie warte są polecenia wyprawy śladami dawnej kolejki leśnej (starszej i tej zbudowanej w latach 50. XX w. w wyższych partiach lasu), dające możliwość dotarcia w najbardziej niedostępne ostępy leśne. Idealną porą do tych wędrówek jest wiosna lub jesień. Strzebowiska słyną w okolicy ze sportów konnych. Istnieje tu szeroka oferta od wycieczek terenowych, lekcje nauki jazdy konnej dla dorosłych i dzieci, rajdy konne jednodniowe i wielodniowe. Miejscowe konie, tutaj urodzone, świetnie poruszają się w górskim trenie. W siodle można poznać sporą część Ciśniansko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, a miejscowi koniarze proponują swoje trasy: ,,Siedem Rzek”, ,,Szlakiem złodziei”, do Doliny Łopienki  czy ,,Lasu Czarownic”.

W okolicy: ze Strzebowisk wiedzie wiele ścieżek, którymi można dotrzeć w pasmo graniczne do wschodniobeskidzkiego szlaku górskiego w rejon szczytu Jasło (1153 m) i Okrąglika (1101 m), skąd można  dotrzeć dalej do Cisnej (znaki czerwone) lub zejść do Smereka (też znaki czerwone). Dla amatorów dłuższych wędrówek istnieje możliwość niezapomnianej wędrówki pasmem granicznym (znaki niebieskie). Panuje tu mniejszy ruch turystyczny, a w kierunku południowym rozciągają się rozległe panoramy słowackich Bukowskich Wierchów i Parku Narodowego “Połoniny”. W sąsiednich dolinach natrafić można na stare cerkwiska, ślady po dawnym pograniczu Łemków i Bojków. Ciekawostką przyrodniczą jest rezerwat „Olszyna Łęgowa w Kalnicy”.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.