Sylwester w Chatce Puchatka

Jaki Sylwester taki cały rok!

Od dzieciństwa wszyscy powtarzali nam to jak mantrę – chociaż chodziło głównie o to, żeby być grzecznym i miłym. Z wiekiem jednak ta wróżba nabiera innego znaczenia i sami pragniemy uczynić ten dzień wyjątkowym. Bo jeśli tak spektakularnie zaczniemy rok, to potem nie może być przecież gorzej 🙂

Wersją ekstremalną i spektakularną zarazem (choć zawsze może być jeszcze bardziej ekstremalnie) jest spędzenie Sylwestra w Chatce Puchatka, przycupniętej przy szczycie Połoniny Wetlińskiej.

HISTORIA

Chatka Puchatka jest najwyżej położonym w Bieszczadach schroniskiem (1228 m n.p.m). Jej historia sięga pierwszej połowy lat 50-tych ubiegłego wieku, kiedy to funkcjonująca obecnie jako schronisko “Chatka” została wybudowana – jako wojskowa strażnica obserwacyjna. Dopiero kilka lat później, w 1956 roku, została przejęta przez PTTK. Natomiast obecnie opiekuje się nią Bieszczadzki Park Narodowy i z tego co ogłoszono, szykują się ogromne zmiany, ale do tego jeszcze długa droga.

Całą historię “Chatki” przeczytacie na stronie schroniska.

WARUNKI

Czego mogą się spodziewać osoby planujące spędzenie Sylwestra w Chatce Puchatka? Braku bieżącej wody, kanalizacji, prądu i rezerwacji noclegów. Taki początek prawdopodobnie odstraszy wielu śmiałków, ale spokojnie! Nie jest aż tak źle a plusów jest więcej niż minusów.

Tak naprawdę w “Chatce Puchatka” czeka nas  jedyny i niepowtarzalny widok ze szczytu, niepowtarzalna atmosfera, towarzystwo prawdziwych ludzi gór i niezapomniane wspomnienia. I co najważniejsze, niebo pełne gwiazd – jeżeli pogoda pozwoli – ponieważ w Bieszczadach nie występuje coś takiego jak zanieczyszczenia świetlne.

KOSZTY

Z racji, że w “Chatce Puchatka” nie ma już rezerwacji noclegów a w ciągu roku nocować w nim mogą jedynie zbłąkani wędrowcy, szukajcie noclegu w pobliskich ośrodkach. Oczywiście zostaje też opcja bez noclegu, bo przecież wyspać można się w autobusie 😉 Ale tak serio to jednak zaplanujcie to z głową. Pogoda w Bieszczadach zimą jest nieprzewidywalna, a zimno bardziej dotkliwe niż w dolinach.

Co do prowiantu – weźcie go ze sobą, ponieważ w “Chatce” możecie liczyć jedynie na kawę i herbatę (za opłatą).

BIEŻĄCE INFORMACJE

Jeżeli to Wasz pierwszy wypad w góry – ubierzcie się ciepło i nie zapomnijcie o powiadomieniu bliskich i odpowiednich służb o tym, że wchodzicie na szlak. Ci, którzy mają to już za sobą, na pewno o tym wiedzą. Bieszczady nie są wysokie, ale potrafią być niebezpieczne.

I z tego też powodu:

  • sprawdzajcie komunikaty na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego:

www.bdpn.pl

  • dzwońcie lub piszcie przed wyjazdem:

(13) 461-03-50

oie@bdpn.pl

pon. – pt. godz. 700 – 1500

  • pytajcie u źródła, już na miejscu:

Ośrodek Informacji i Edukacji Turystycznej BdPN

38-713, Lutowiska 2

pon. – pt. godz. 700 – 1500

Życzymy Wam udanego Sylwestra i szczęśliwego Nowego Roku!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.