Synagoga w Lesku czyli największa Galeria Sztuki w Bieszczadach szykuje się do otwarcia

Najładniejsza, najbardziej malownicza synagoga na Podkarpaciu i zarazem najcenniejszy zabytek Leska. W głównej jej sali mieści się Galeria Sztuki prezentująca twórczość ponad 80-ciu bieszczadzkich artystów. Tradycyjnie jak sprzed kilku ostatnich lat miejsce miały uroczyste otwarcia Galerii, w tym roku nastąpiła zmiana i jej otwarcie zaplanowane jest na 1 czerwca. Jak mówi Pani Beata Bal – pracownik Bieszczadzkiego Domu Kultury i zarazem zarządzająca Galerią obecnie zbieramy prace i robimy wszystko, aby zdążyć w wyznaczonym terminie.

Synagoga Lesko
mojebieszczady.com

Kilka słów historii…

Prawdopodobnie wzniesiona między II poł. XVII w a XVIII w; na stoku wzgórza na nasypie. Zwrócona na pn.-wsch; murowana z kamienia, częściowo z cegły, potynkowana. Przebudowana po 1833 roku, zdewastowana w latach 1939-1945., remontowana w latach 1960-3 i 1972.

Swoją urodę zawdzięcza wolutowym szczytom, wieńczącym główny budynek i trzyczęściowy przedsionek oraz narożnej okrągłej wieżyczce usytuowanej od strony miasta. Pełniła funkcję punktu obserwacyjnego, a w jej piwnicy znajdowało się więzienie.

Burmistrz Adam Snarski chce w synagodze utworzyć placówkę przypominającą o bogatej kulturowo historii Leska. Rozważa m.in odtworzenie wystroju niektórych pomieszczeń sakralnych. Dowiedzieć się możemy w artykule Polskiego Radia Rzeszów (https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci/21106/synagoga-w-lesku-zmieni-funkcje)

fot. mojebieszczady.com 

Jaką bieszczadzka twórczość znajdziecie w Synagodze?

Tematyka szeroka, bardzo szeroki asortyment bieszczadzki pamiątek od bieszczadzkich aniołów, bieszczadzkie sacrum, obrazy pejzaże, rzeźby, ceramika artystyczna i użytkowa, biżuteria, po mniejsze pamiątki jak magnesy…

mojebieszczady.com
fot. Bieszczadzki Dom Kultury
mojebieszczady.com
fot. Bieszczadzki Dom Kultury/ Galeria Sztuki Synagoga
mojebieszczady.com
fot. Bieszczadzki Dom Kultury/ Galeria Sztuki Synagoga

W taki miejscu warto zatrzymać się, a nabyta sztuka na pewno będzie wyjątkowa i niezapominania wraz z wspomnieniami.  

Galeria będzie otwarta od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-17:00  do 15 października, jak co roku 🙂

mojebieszczady.com

 

Monika Bulik

redaktor naczelna mojebieszczady.com

 

Źródło część historyczna:

Przewodnik, Zabytki kultury żydowskiej w Polsce, S. Kryciński,  A. Olej-Kobus, K.Kobus, Carta Blanca sp. zoo

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.