Szlak Łącznikowy Baligród – Górzanka

Odcinek szlaku łącznikowego, przebiegający pomiędzy Baligrodem a Górzanką wiedzie trasami gminnymi i stanowi skrót nad Jezioro Solińskie, do Wołkowyji.

Przebieg szlaku: Baligród – Stężnica (2,5 km) – Radziejowa (4,0 km) – Wola Górzańska (8,0 km) – Górzanka (11,0 km).

Oznakowania w kolorze czarnym.

Odcinek szlaku łącznikowego przebiegający pomiędzy Baligrodem a Górzanką prowadzi drogami gminnymi i stanowi skrótowe dojście nad Jezioro Solińskie – do Wołkowyji. Początkowo łączy się z szlakiem rowerowym (oznakowania w kolorze czerwonym) – „Extreme Bieszczady” – który prowadzi na Markowską (748 m n.p.m.). Pokonując długi, prawie sześciokilometrowy podjazd odkrytym terenem, docieramy do przełęczy pod Lipowcem (679 m n.p.m.).

Następnie mamy przed sobą krótki zjazd i drogę odchodzącą w prawo, do dawnej wsi Radziejowa. Blisko kilometr dalej znajduje się następne skrzyżowanie – z drogą prowadzącą do wsi Tyskowa. Jadąc tą najpierw szutrową, a następnie gruntową drogą można dotrzeć do doliny Łopienki, w której znajduje się kamienna cerkiew, będąca najstarszym miejscem kultu maryjnego w Bieszczadach.

Potok Wołkowyjka wzdłuż którego jedziemy kilkakrotnie zagradza nam drogę. Aby go pokonać należy skorzystać z kładek dla pieszych lub po prostu przejść w bród. Brody nie są głębokie, więc można je również śmiało przejechać. Następnie mijamy Wolę Górzańską, która jest typowym osiedlem leśnym i dojeżdżamy do Górzanki, gdzie szlak łącznikowy dobiega końca.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.