“Szlakiem bieszczadzkich perełek”

Drugą z proponowanych opcji tras można nazwać „Szlakiem bieszczadzkich perełek”. Jest to propozycja odwiedzenia kilku zabytkowych drewnianych cerkiewek, które stanowią część Podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej. Trasa ma kształt pętli, która rozpoczyna się w Ustrzykach Dolnych, następnie prowadzi w kierunku Ustrzyk Górnych przez Hoszów, później skręca w prawo na Hoszowczyk i Równię. Dojazd do obiektów jest wyraźnie oznakowany przy drodze głównej w postaci tablic kierunkowych w kolorze brązowym. Dojeżdżając do Hoszowa po prawej stronie szosy znajduje się obiekt noclegowy „Bieszczadzka Ostoja”, zaś nad górującym nad nim wzgórzem usytuowana jest drewniana cerkiew pw. św. Mikołaja w Jałowem, która pochodzi z 1903 roku. Przy niej zachował się niewielki cmentarz z kilkoma kamiennymi nagrobkami, stare drzewa, ruiny murowanej kaplicy grobowej.

Z kolei przy wyjeździe z Hoszowa po lewej stronie na wzgórzu znajduje się okazała drewniana dawna cerkiew greckokatolicka także pod wezwaniem św. Mikołaja pochodząca z pierwszej połowy XX stulecia. Świątynia ta reprezentuje tzw. ukraiński styl narodowy i obecnie jest użytkowana jako kościół rzymskokatolicki. Architektonicznie została zbudowana na planie krzyża równoramiennego i jest zwieńczona pokaźną kopułą oktagonalną (ośmioboczną). We wnętrzu nie zachowało się oryginalne wyposażenie. Natomiast na położonym obok cmentarzyku znajduje się kilka starych nagrobków.

Następnie kierujemy się nadal w stronę Ustrzyk Górnych ale po paru kilometrach należy skręcić w prawo w drogę prowadzącą do Sanoka. Pierwsza z miejscowości na trasie to Hoszowczyk, gdzie z daleka widać położoną także na wyniesieniu drewnianą cerkiew. Świątynia pierwotnie grekokatolicka powstała około roku 1930. Podobnie jak poprzednia świątynia w Hoszowie także i ta reprezentuje jedne z wariantów tzw. ukraińskiego stylu narodowego. Pośrodku dachu dominuje wyniosła kopuła. Niestety we wnętrzu nie zachowało się oryginalne wyposażenie, zaś na przycerkiewnym cmentarzu znajduje się kilka kamiennych starych nagrobków.

Najstarszy na proponowanej trasie, a także najbardziej urokliwy obiekt sakralny znajduje się w sąsiedniej miejscowości Równia. Jest nim pochodząca z XVIII wieku dawna cerkiew grekokatolicka pw. Opieki Matki Bożej, która obecnie pełnie rolę kościoła rzymskokatolickiego. W przeciwieństwie do poprzednich świątyń jej dach nadal pokryty jest drewnianym gontem, nie zaś blachą. Historycy zaliczają ją tzw. stylu bojkowskiego, a to w nawiązaniu do grupy etnicznej, która przed 1947 zamieszkiwała sporą część Bieszczadów – czyli Bojków.

Zachowanych obiektów tego typu w Bieszczadach współczesnych już praktycznie nie ma, może za wyjątkiem cerkwi w Smolniku nad Sanem. Wewnątrz niestety nie zachowało się oryginalne wyposażenie. Obok cerkwie znajduje się nadal użytkowany cmentarz, a także unikatowy niespotykanych w tych stronach żeliwny niewielki krzyż.

Opisana trasa doskonale nadaje się na wycieczkę rowerową.

Grzegorz Sitko  

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.