Terka

Terka – wieś letniskowa, położona nad rzeką Solinką, w obszernej i widokowej kotlinie otoczonej lesistymi masywami Tołstej (749 m) i Połomy (776 m). Jest jedną z najstarszych wsi bieszczadzkich, założonych przez ród Balów. Miłośnicy dawnej architektury wiejskiej mogą tu jeszcze zobaczyć charakterystyczne długie drewniane chałupy zwane chyżami.

Wieś letniskowa położona nad rzeką Solinką, w obszernej i widokowej kotlinie otoczonej lesistymi masywami pasma Otrytu. Wokół rolniczy krajobraz i liczne pamiątki kulturowe.

Terka jest jedną z najstarszych wsi bieszczadzkich, założona została przez ród Balów na prawie wołoskim przed 1463 r. jako „Tharnka”, czyli tarnina. Źródła z końca XV w. wspominają o istnieniu tu prawosławnego klasztoru Bazylianów zlokalizowanym na wzgórzu, które do dziś nosi nazwę Monaster (565 m). Już przed II wojną światową narastał tu konflikt polsko-ukraiński, podsycany przez miejscowe duchowieństwo. Apogeum sąsiednich waśni był rok 1946 – sotnia UPA uprowadziła i zamordowała wówczas kilku mieszkańców wsi, a w odwecie jednostka WOP stacjonująca w Wołkowyi dokonała mordu na 30 Ukraińcach z Terki. Ich symboliczna mogiła znajduje się na cmentarzu w pobliżu podmurówki po zburzonej na początku lat pięćdziesiątych cerkwi.

(symboliczna mogiła pomordowanych mieszkańców wsi z 1946 r.)

Współczesna Terka to jedna z nielicznych miejscowości bieszczadzkich, która zachowały dawny, rolniczy charakter. Okoliczne lasy i wzniesienia Tołsta (749 m) i Połoma (776 m) leżą na obszarze Ciśniańsko – Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.

Warto zobaczyć: we wsi zachował się tzw. krzyż pańszczyźniany z 1848 r., kiedy to odbył się tutaj uroczysty „pogrzeb pańszczyzny”. W wielu wsiach galicyjskich zakopywano wówczas księgi powinności wobec dworu, a miejsce takie oznaczano najczęściej krzyżem. Po cerkwi pozostała jedynie wspomniana podmurówka i murowana dzwonnica z XIX w.

Miłośnicy dawnej architektury wiejskiej mogą tu jeszcze zobaczyć charakterystyczne długie drewniane chałupy zwane chyżami. Wielu osobom dużej dawki adrenaliny dostarczy przejazd przez Solinkę długim drewnianym i archaicznie wyglądającym mostem. Obok mostu zachował się żeliwny słupek geodezyjny z godłem Rzeczpospolitej Polskiej i datą 1927, służący kiedyś jako punkt pomiaru poziomu wody.

Turystyka: przez wieś biegnie pieszy szlak turystyczny (znaki w kolorze zielonym) wiodący z Zagórza przez Lesko, Polańczyk, na Krysową (840 m), dalej szlakiem czarnym można dotrzeć na Połoninę Wetlińską. Pomiędzy Bukowcem a Terką odchodzi od niego znakowany czerwonymi trójkątami szlak spacerowy na Korbanię (894 m) oraz oznakowana na zielono ścieżka przyrodnicza. Z Korbani rozciąga się panorama na Jezioro Solińskie i Połoninę Wetlińską. Ze szczytu Korbani można zejść ścieżką do Przełęczy Hyrcza i udać się do zjawiskowej doliny dawnej wsi Łopienka. Stoi tam odbudowana murowana cerkiew, którą można zwiedzać cały rok, latem odbywają się w niej nabożeństwa w dwóch obrządkach rzymsko- i greckokatolickim.

Dla zaprawionych w długich trasach rowerzystów dostępny jest Szlak„Zielony Rower R 61 Greenway Karpaty Wschodnie” (znaki niebieskie) prowadzący w najdalsze zakątki Bieszczadów. Na przełęczy Pod Tołstą oglądać można rozległą panoramę doliny Sanu, długie pasmo Otrytu i pasma połonin Wetlińskiej i Caryńskiej. Pieszo lub rowerem warto się wybrać do rezerwatu przyrody „Sine Wiry”, gdzie mozna podziwiać przełomy górskiej rzeki Wetliny. Wytyczona jest tu ścieżka widokowa. Do niedawna istniało tu małe jeziorko (zwane Szmaragdowym), które powstało w 1980 r. na skutek osunięcia się zbocza góry, z czasem jednak samoczynnie zanikło.

W okolicy: w sąsiedniej Górzance podziwiać można prawdziwą perłę architektury, pięknie odrestaurowany drewniany kościół a dawną cerkiew z unikatowym ikonostasem i ołtarzami.

Z Terki można wybrać się też na trasy kulturowe „Szlaku Architektury Drewnianej” i „Szlaku Ikon”, na których zobaczymy  najpiękniejsze w Bieszczadach drewniane cerkwie i kościoły. Dla amatorów własnych ścieżek polecamy buszowanie po rozległych wodach zalewu, pełnych zatoczek i dzikich plaż, gdzie można wypocząć na łonie natury. Można także wybrać się na wycieczkę w górę Solinki i podziwiać jej malownicze przełomy Pod Kiczerą. Poszukiwaczy śladów dawnej kultury Łemkow i Bojków zaciekawią na pewno doliny dawnych wsi Tworylne, Krywe i Hulskie, gdzie zachowały się stare cerkwiska i cmentarze oraz pozostałości dworów.

ruiny stodoły w Tworylnem

Chociaż raz wypada odwiedzić niedaleki Polańczyk pełen klimatycznych kawiarni i galerii usytuowanych na skwerze zdrojowym. Również w Polańczyku zawsze otwarte jest dla pielgrzymów sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości z cudowną ikoną Matki Bożej z Łopienki.

Nie sposób też pominąć możliwości zwiedzenia zapory wodnej w Solinie.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.