Ustjanowa Górna i Dolna

W latach trzydziestych XX w. działał tu największy w Polsce ośrodek szkolenia szybowcowego na bezleśnych wówczas stokach Żukowa w rejonie szczytu Holica (762 m). W środkowej części wsi przebiega wododział europejski.

Wieś leży u podnóża pasma Żukowa, pełnego leśnych ścieżek i punktów widokowych. Słynęła kiedyś z lotów szybowcowych a dziś szczególnie przyjazna jest rowerzystom i narciarzom biegowym.

Ustjanowa Górna i Dolna – wieś istniała już przed 1489 r. Sławna stała się w latach 30. XX w., kiedy działał tu największy w Polsce ośrodek szkolenia szybowcowego na bezleśnych wówczas stokach Żukowa w rejonie szczytu Holica (762 m). W 1935 r. odbywały się w Ustjanowej szybowcowe mistrzostwa Polski. Lotniczą przeszłość miejscowości upamiętnia pomnik wystawiony w 1969 r. ku czci wychowanków szkoły, poległych na wszystkich frontach II wojny światowej. Na pamiątkę szybowcowych tradycji lotniczych organizowany jest tu każdego roku „Bieszczadzki Narciarski Bieg Lotników”, trasami biegowymi na Żukowie.

W latach 70. XX w. powstał tu duży kombinat drzewny (obecnie upadły). W środkowej części wsi przebiega wododział europejski (w pobliżu szkoły podstawowej).

Warto zobaczyć – dawną cerkiew greckokatolicką z 1792 r., kaplicę cmentarną, pomnik Lotników, tradycyjne budownictwo wiejskie, platformy widokowe na Żukowie.

Turystyka: Pasmem Żukowa prowadzi szlak zielony (znaki ukośne) „Żukowem do Krainy Lipeckiej”, który ma swój początek w Ustjanowej a wiedzie aż do Lutowisk. Jest to idealna trasa do uprawiania przejść nordic walking a zimą do wędrówek na rakietach śnieżnych bądź nartach śladowych. Częściowo z tą trasa pokrywają się ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Na stokach Żukowa”, wytyczona i utrzymywana przez Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne oraz świetnie zaplanowane i wyprofilowane 2  trasy narciarstwa biegowego – wyczynowa (5 km) i rekreacyjna (20 km). Latem można je wykorzystać do jazdy rowerem (wersja extreme) lub nordic walking.

Przez Ustianową biegnie rowerowy „Szlaku Ikon” (znaki czerwone) prowadzący z Sanoka wzdłuż północnych zboczy Gór Słonnych aż do przejścia granicznego w Krościenku z zamiarem poprowadzenia turysty na tereny Bojkowszczyzny. Na pasmo Żukowa wiedzie czerwony szlak rowerowy „Extreme Bieszczady”. Prowadzi tutaj również „Szlak Architektury Drewnianej” prowadzący z Leska w okolice Ustrzyk Dolnych, na którym podziwiać można najpiękniejsze drewniane cerkwie i kościoły.

W okolicy

W odległych o ok. 4 km Ustrzykach Dolnych znajduje się basen kryty, odkryte kąpielisko, liczne trasy narciarskie dostosowane do różnych umiejętności. Na bardziej zaawansowanych czeka certyfikowana przez FIS trasa narciarska „Laworta” (wyciąg krzesełkowy), mniej doświadczonym warto polecić wyciąg narciarski „Gromadzyń”. W Ustrzykach można też zwiedzić Muzeum Przyrodnicze BPN, Muzeum Młynarstwa i Wsi z klimatyczną kawiarnią, działają tu także liczne inne kawiarnie, pizzerie czy restauracje.

W pobliskiej Równi  koniecznie trzeba obejrzeć jedną z najpiękniejszych i najstarszych w Bieszczadach drewnianych cerkwi. W odległości ok. 10 km Solina – największe w Polsce jezioro zaporowe z najwyższa zaporą oraz wodnym kompleksem wypoczynkowo rekreacyjnym.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.